Předpověď počasí na léto: Udeří tropické teploty a silné bouřky

Česká republika prožívá poslední roky žhavá léta plná extrémních teplot a nedostatku srážek. Podle meteorologů nebude ani to letošní výjimkou, a zatímco teploty porostou nahoru, deště se moc nedočkáme. Serveru EuroZprávy.cz to prozradila meteoroložka Dagmar Honsová.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Léto

Podle Honsové lze v některých oblastech světa z různých indikátorů usuzovat charakter následujícího období. "Například v Austrálii, lze z toho, zda je v Tichém oceánu fáze El Niňo, nebo La Niňa lze předpovídat, zda zdejší léto bude oproti normálu spíše deštivé (La Niňa), nebo suché (El Niňo)," uvedla.

Ve střední Evropě podle ní žádné takovéto závislosti počasí mezi jednotlivými roky neznáme a pohled do historie letního počasí proměnlivost jen dokazuje. "Jen ve 21. století bylo prázdninové počasí každý rok úplně jiné, některé roky se dokonce odlišovaly výrazněji od dlouhodobých klimatických normálů," řekla serveru EuroZprávy.cz meteoroložka.

Proměnlivost letního počasí záleží především na konkrétním uspořádání tlakových útvarů nad Evropou a Atlantským oceánem. "To může dát vzniknout tzv. zonálnímu proudění, tedy střídání teplejších slunečných a chladnějších deštivých období nebo naopak bude převládat tzv. anticyklonální situace, kdy se nad východní Evropou ustálí na delší období tlaková výše, která přinese malou oblačnost a vysoké teploty," dodala Honsová.

Letní měsíce bývají těmi nejteplejšími měsíci v roce, ale zároveň také nejdeštivějšími. Srážky se totiž vyskytují i ve dnech s letními nebo tropickými teplotami, které jsou často zakončeny bouřkami, nebo při přechodu front, kdy není výjimkou ochlazení o více než 10 °C za 24 hodin a intenzivní déšť, upozornila meteoroložka.

"To jaké bude léto 2019, zda prodlouží řadu teplotně nadprůměrných prázdnin v posledních letech, ještě nelze s určitostí říci. Sezónní předpovědi zpracovávané různými světovými centry se zatím přiklání k tomu, že léto ve střední Evropě bude teplotně nadnormální v porovnání s dlouhodobým teplotním normálem, který je 17,5 °C a srážkově bude počasí spíše podprůměrné," uvedla pro EuroZprávy.cz.

Honsová dodává, že srážky očekáváme zejména v podobě přívalových dešťů, které budou spojené se silnými bouřkami - tedy lokální srážky, které rychle odtečou a nepomáhají zažehnat sucho. Je ale potřeba tyto predikce brát s nadhledem. S určitostí totiž nelze ani tvrdit, jaké počasí bude nakonec během letošní zimy. 

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí na březen: Kdy dorazí to pravé jaro? Nová předpověď zde

23.02.2019 22:04 Aktualizováno Nadprůměrně teplé počasí z posledních dvou týdnů bude pokračovat do konce února a minimálně i v…

V Krkonoších kleslo lavinové nebezpečí. Pozor na led, turisté by měli mít…

23.02.2019 10:44 Lavinové nebezpečí v Krkonoších dnes kleslo ze druhého na první, tedy nejnižší stupeň z pětibodové…

Česko sevřel mráz, v Krkonoších bylo minus 15 stupňů. Pozor na silnicích

23.02.2019 09:39 Silničáři na severu Čech doporučují dnes ráno opatrnost, silnice mohou namrzat. V Libereckém kraji…

Předpověď počasí na noc a neděli 24. února

23.02.2019 08:57 Nad střední Evropou se bude udržovat mohutná tlaková výše, informuje portal.chmi.cz.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama