Krkonoše dostaly další sněhovou nadílku, stále platí čtvrtý lavinový stupeň

Krkonošská horská služba kvůli vysokému lavinovému nebezpečí nadále nedoporučuje vstupovat do lavinových katastrů, a to včetně turistických a skialpových tras, které těmito lokalitami procházejí. V Krkonoších od úterý platí čtvrtý z pěti stupňů lavinového nebezpečí a v platnosti by měl zůstat i v pátek, vyplynulo z ranního hlášení krkonošské horské služby. Možnosti túr jsou tak velmi omezené.

Přidejte svůj názor

Krkonoše - Chata Jitřenka
doporučujeme

Na hřebenech Krkonoš je okolo 190 centimetrů sněhu. Za posledních 24 hodin napadlo 10 centimetrů a za poslední dny okolo 170 centimetrů za působení silného nárazového jihozápadního až severního větru. Sníh se tak nashromáždil na závětrných stranách. V Krkonoších hrozí laviny z nového sněhu a laviny deskové.

"V nižších polohách hor je teplota okolo nuly a sněhová pokrývka je vlhká až mokrá. Zde se mohou vyskytnout laviny z mokrého sněhu. Během dne bude na hřebenech hor sněžit, v nižších polohách hor budou srážky smíšené až dešťové za silného jihozápadního větru," uvedl Robert Dlouhý z horské služby.

Podle něj je uvolnění laviny možné již při minimálním zatížení, a to na mnoha strmých svazích. "Dají se předpokládat samovolné laviny velkých, ale i velmi velkých rozměrů, které mohou dosahovat dna údolí," uvedl Dlouhý. Lidé by neměli vstupovat na svahy o sklonu vyšším než 25 stupňů.

Na hřebenové Luční boudě v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno minus pět stupňů Celsia, zataženo a v okolí okolo 180 centimetrů sněhu. Vítr dosahoval v nárazech 90 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru se ani dnes nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku. Dolní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu je v provozu.

zdroj: YouTube

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, sjezdové tratě ani přístupové cesty.

Čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí byl v Krkonoších naposledy vyhlášen na několik dní 17. února 2012, předtím 18. února 2009 a také v únoru roku 2006. Zřejmě nejkritičtější byla situace v lednu 2002, kdy na některých svazích sněhová vrstva dosahovala až osmi metrů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč je počasí v květnu tak chladné? Meteorologové mají překvapivou odpověď

24.05.2019 08:21 Už v dubnu se mohlo zdát, že teplo letos přišlo do Česka brzy. Při vzpomínce na loňský žhavý květen…

Povodně v Česku: V noci stouply hladiny řek, hasiči zasahovali na stovkách…

23.05.2019 20:10 Na třech desítkách míst v ČR se dostaly hladiny toků v noci na dnešek na povodňový stav. Dopoledne…

Aktualizovaná výstraha meteorologů: Kde dál hrozí povodně?

23.05.2019 14:38 Meteorologové po poledni opět aktualizovali výstrahu týkající se deště a povodní. Tlaková níže se…

Předpověď počasí na víkend: Přestane konečně pršet?

23.05.2019 13:16 Aktualizováno Po deštivých dnech si Česko alespoň o víkendu trochu oddychne. Teploty vyrostou dokonce až na 25…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama