Přívaly sněhu v Alpách? Dle expertů nic mimořádného. VIDEO medvěda se stalo hitem

Přívaly sněhu, s nimiž se v uplynulých dnech potýkali lidé v německých a rakouských Alpách, jsou podle německých meteorologů sice neobvyklé, ne však mimořádné. V rakouské spolkové zemi Tyrolsko i jinde dnes snížili lavinové nebezpečí na třetí z pětistupňové škály, informovala agentura APA.

Přidejte svůj názor

hory

Německý meteorologický ústav (DWD) uvedl, že kromě bohaté sněhové nadílky je zima v oblasti Alp a Krušných hor doposud poměrně mírná. Očekávají ale, že se v její druhé půlce bude postupně ochlazovat.

V některých oblastech jižního Bavorska se podle agentury DPA situace už téměř vrátila k normálu. Jinde ale stále byla i ve středu potřeba pomoc tisíců lidí s odstraňováním sněhu zejména ze střech. V hornobavorském Schlechingu kvůli hrozbě sesutí laviny 230 lidí preventivně opustilo své domovy.

Varování před nebezpečím lavin bylo zmírněno i ve Vorarlbersku, kde na některých místech platil i pátý, nejvyšší stupeň rizika zřícení sněhových mas. Přesto platí, že zejména méně zkušení lyžaři by měli zůstávat výhradně na značených trasách. Podobná situace je i ve Štýrsku. V Rakousku v uplynulých dnech pomáhaly sníh odklízet desítky tisíc dobrovolníků, mezi nimi na 40.000 dobrovolných hasičů, připomíná APA. V noci na dnešek museli policisté v oblasti Flachgau v Salcbursku budit řidiče, který pod vlivem alkoholu vjel do hromady sněhu a usnul.

V salcburské oblasti Pongau sníh a popadané stromy už před deseti dny od okolního světa odřízly několik desítek řeholnic a kněze z kláštera, který se nachází ve výšce asi 1300 metrů nad mořem. Podle starosty nedaleké obce Sankt Veit im Pongau Manfreda Bruggera mají dostatek zásob potravin i topiva. Obec ale pro řeholnice připravila nouzové ubytování pro případ, že se klášter rozhodnou dočasně opustit, uvedla APA. Jde prý o členky řádu, v němž panují velmi přísné regule. Řádové sestry většinu dne tráví v mlčení ve svých celách, kde se modlí, pracují i přijímají jídlo.

V Bieszczadech na jihohovýchodě Polska se v lese objevil medvěd, který se probudil ze zimního spánku. "Načapal" a natočil ho lesník z obce Baligród. Jeho video nazvané "Grzešku, proč nespíš", na němž medvědovi přikazuje, ať "maže" zase odpočívat, pobavilo mnoho uživatelů internetu nejen v Polsku.

Ve Vysokých a Západních Tatrách stále podle internetových stránek slovenské horské služby platí čtvrtý z pěti stupňů lavinového nebezpečí, výlety do vysokohorských oblastí záchranáři turistům důrazně nedoporučují.

Na Oravě dnes pomáhal z vrcholů stromů odstraňovat nánosy sněhu vrtulník. Hrozilo, že pod tíhou sněhu stromy popadají na silnici. V této oblasti a v Tatrách do dneška zasahovalo 750 hasičů. Obavy kvůli možnému propadávání střech vyvolává dnešní obleva.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaro je tu? V Česku dnes padlo 79 teplotních rekordů

18.02.2019 18:18 V Česku opět padaly teplotní rekordy. Dnes je zaznamenalo 79 z celkem 151 stanic, které měří…

Jak daleko do budoucna lze spolehlivě předpovědět počasí?

18.02.2019 13:43 Aktualizováno Předpověď počasí je věda založená na řadě výpočtů, modelů a znalosti fyzikálních zákonitostí. Jenže…

Předpověď počasí na noc a úterý 19. února

18.02.2019 09:03 Vliv tlakové výše nad východní Evropou na počasí u nás zeslábne a přes naše území bude od…

Vedro a prudké ochlazení? Velká předpověď počasí do března

17.02.2019 22:07 Aktualizováno Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné. Nezvykle teplo by mělo být především hned v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama