Slezsko a Moravu i dnes trápí smog. Omezte jízdu autem, nabádají meteorologové

V Moravskoslezském kraji jsou stále nepříznivé rozptylové podmínky. Imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový tak bude podle předpokladů meteorologů i dnes několikanásobně překročen. Na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku včetně Třinecka dál trvá stav regulace, kdy podniky musejí přijmout regulační opatření. Ve zbytku regionu je smogová situace, která se vyhlašuje před regulací.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Smog
doporučujeme

Imisní limit byl dnes ráno překročen na všech měřicích stanicích, na některých i více než čtyřnásobně. Například v Karviné byla tato hodnota 224 mikrogramů na metr krychlový. Také podle aktuálních hodinových koncentrací je v převážné části regionu situace stále hodnocena jako špatná, na některých místech jako velmi špatná. Jde o Karvinou a Věřňovice na Karvinsku.

"Rozptylové podmínky budou nadále většinou nepříznivé nebo mírně nepříznivé. Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prašného aerosolu se budou pohybovat výrazně i několikanásobně nad hodnotou stanoveného imisního limitu," uvedli meteorologové.

Za současné situace by lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidi a malé děti měli omezit pohyb venku. Vhodné je pro cestování použít městskou hromadnou dopravu.

V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi a jedno z nejhorších v Evropě. Smog trápí kraj hlavně na podzim a v zimě. Ke znečištěnému ovzduší přispívá průmysl, doprava, topení v domácnostech i škodliviny ze sousedního Polska.

Meteorologové v noci na dnešek vyhlásili v Olomouckém kraji smogovou situaci. Důvodem jsou vysoké koncentrace polétavého prachu. Není vyloučeno vyhlášení regulace. 

Nejhorší situace je v Hranicích na Přerovsku, hodinové koncentrace zde byly dnes ráno na 133 mikrogramech, denní průměr překračoval limit téměř trojnásobně. Stejné aktuální hodnoty měla kolem 08:00 také stanice v Olomouci - Hejčíně, čtyřiadvacetihodinové koncentrace překračovaly sto mikrogramů.

Špatně se lidem dýchá také v Prostějově a v Přerově, kde jsou dvojnásobně překročeny limity hodinové i denní. V Přerově na situaci zareagovala přerovská radnice, která ráno rozeslala lidem prostřednictvím SMS zprávy o tom, že je vyhlášena smogová situace. Město řidiče žádá, aby omezili jízdu autem. "Městská autobusová doprava je v Přerově zdarma od 10:00 do odvolání," uvádí radnice prostřednictvím infokanálu.

Rozptylové podmínky ve Zlínském kraji jsou špatné, přetrvává v něm smogová situace. Meteorologové ji vyhlásili v pondělí ráno kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu v ovzduší. 

Imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový je více než dvojnásobně překročen na všech měřicích stanicích v kraji. Nejhorší situace je stále ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, kde čtyřiadvacetihodinová koncentrace polétavého prachu v ovzduší dosáhla dnes v 8:00 hodnoty 140 mikrogramů na metr krychlový. V Kvítkové ulici ve Zlíně byla ve stejný čas 137,3 mikrogramu, v Otrokovicích na Zlínsku 131,6 mikrogramu, v Uherském Hradišti 130,7 mikrogramu, na stanici pod Jižními Svahy ve Zlíně 120,6 mikrogramu a v Kroměříži - Těšnovicích 109 mikrogramů. Rozptylové podmínky ve Zlínském kraji se začaly rapidně zhoršovat už o uplynulém víkendu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku počasí lámalo rekordy, bylo téměř 30 stupňů

26.04.2019 17:46 Rekordní teploty pro 26. duben dnes meteorologové zaznamenali zhruba na 30 stanicích ze 150, které…

Počasí aktuálně: Česko zasáhnou silné bouřky, kroupy a vichřice

26.04.2019 16:55 Aktualizováno Současné teplé a suché počasí dnes odpoledne a večer ukončí v Čechách studená fronta. V Praze,…

Předpověď počasí na noc a sobotu 27. dubna

26.04.2019 08:59 Studená fronta bude postupovat přes Moravu a Slezsko k východu. Za ní bude na naše území proudit…

Počasí na víkend: Česko zažije teplotní šok, ženou se bouřky a déšť

26.04.2019 07:14 Dnes postoupí z Německa nad naše území studená fronta. Před ní k nám bude proudit velmi teplý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama