Slezsko a Moravu i dnes trápí smog. Omezte jízdu autem, nabádají meteorologové

V Moravskoslezském kraji jsou stále nepříznivé rozptylové podmínky. Imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový tak bude podle předpokladů meteorologů i dnes několikanásobně překročen. Na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku včetně Třinecka dál trvá stav regulace, kdy podniky musejí přijmout regulační opatření. Ve zbytku regionu je smogová situace, která se vyhlašuje před regulací.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Smog
doporučujeme

Imisní limit byl dnes ráno překročen na všech měřicích stanicích, na některých i více než čtyřnásobně. Například v Karviné byla tato hodnota 224 mikrogramů na metr krychlový. Také podle aktuálních hodinových koncentrací je v převážné části regionu situace stále hodnocena jako špatná, na některých místech jako velmi špatná. Jde o Karvinou a Věřňovice na Karvinsku.

"Rozptylové podmínky budou nadále většinou nepříznivé nebo mírně nepříznivé. Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prašného aerosolu se budou pohybovat výrazně i několikanásobně nad hodnotou stanoveného imisního limitu," uvedli meteorologové.

Za současné situace by lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidi a malé děti měli omezit pohyb venku. Vhodné je pro cestování použít městskou hromadnou dopravu.

V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi a jedno z nejhorších v Evropě. Smog trápí kraj hlavně na podzim a v zimě. Ke znečištěnému ovzduší přispívá průmysl, doprava, topení v domácnostech i škodliviny ze sousedního Polska.

Meteorologové v noci na dnešek vyhlásili v Olomouckém kraji smogovou situaci. Důvodem jsou vysoké koncentrace polétavého prachu. Není vyloučeno vyhlášení regulace. 

Nejhorší situace je v Hranicích na Přerovsku, hodinové koncentrace zde byly dnes ráno na 133 mikrogramech, denní průměr překračoval limit téměř trojnásobně. Stejné aktuální hodnoty měla kolem 08:00 také stanice v Olomouci - Hejčíně, čtyřiadvacetihodinové koncentrace překračovaly sto mikrogramů.

Špatně se lidem dýchá také v Prostějově a v Přerově, kde jsou dvojnásobně překročeny limity hodinové i denní. V Přerově na situaci zareagovala přerovská radnice, která ráno rozeslala lidem prostřednictvím SMS zprávy o tom, že je vyhlášena smogová situace. Město řidiče žádá, aby omezili jízdu autem. "Městská autobusová doprava je v Přerově zdarma od 10:00 do odvolání," uvádí radnice prostřednictvím infokanálu.

Rozptylové podmínky ve Zlínském kraji jsou špatné, přetrvává v něm smogová situace. Meteorologové ji vyhlásili v pondělí ráno kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu v ovzduší. 

Imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový je více než dvojnásobně překročen na všech měřicích stanicích v kraji. Nejhorší situace je stále ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, kde čtyřiadvacetihodinová koncentrace polétavého prachu v ovzduší dosáhla dnes v 8:00 hodnoty 140 mikrogramů na metr krychlový. V Kvítkové ulici ve Zlíně byla ve stejný čas 137,3 mikrogramu, v Otrokovicích na Zlínsku 131,6 mikrogramu, v Uherském Hradišti 130,7 mikrogramu, na stanici pod Jižními Svahy ve Zlíně 120,6 mikrogramu a v Kroměříži - Těšnovicích 109 mikrogramů. Rozptylové podmínky ve Zlínském kraji se začaly rapidně zhoršovat už o uplynulém víkendu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podrobná předpověď počasí: Teploty skočí až o 20 stupňů

21.10.2019 22:51 Aktualizováno Počasí bude příští týden jako na houpačce. Jak ukazuje nová předpověď, zatímco v noci mohou teploty…

Počasí trhalo stoleté teplotní rekordy, bylo přes 26 stupňů

21.10.2019 19:04 Počasí v Česku dnes bylo neobvykle teplé. Na téměř dvou třetinách dlouhodobě měřicích stanic padly…

Meteorologové mění předpověď. Ochlazení klepe na dveře?

21.10.2019 15:54 Aktualizováno Původně se zdálo, že nadprůměrně teplé počasí vydrží až do konce měsíce. Nová předpověď ale ukazuje…

Suché počasí na ústupu: Hladina podzemní vody se zvedla, rostliny letos …

21.10.2019 11:49 Hladina podzemních vod v Česku byla v září proti loňsku příznivější. Na čtvrtině území se vrátila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama