Vzduch se pročistil. Na Moravě a ve Slezsku byla odvolána smogová situace

Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji se zlepšila a meteorologové tak v noci na dnešek a ráno odvolali některá upozornění související se stavem ovzduší. Po odvolání regulace na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku a posléze i Třinecku tak v těchto oblastech zůstává v platnosti smogová situace, která se vyhlašuje před regulací. Podniky tak již nemusí dodržovat regulační opatření. Ve zbytku kraje pak byla odvolána smogová situace a aktuálně tam neplatí žádné upozornění. Vyplývá to z dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Koncentrace prašného aerosolu se budou pohybovat nad hodnotou, místy kolem hodnoty stanoveného imisního limitu 50 mikrogramů na metr krychlový," uvedli meteorologové.

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu v ovzduší byly ráno na Třinecku ještě nad dvojnásobkem mezní hranice, 123 a 119 mikrogramů na metr krychlový. Ve zbytku regionu už se dostaly pod tuto hodnotu. Také podle aktuálních hodinových koncentrací meteorologové situaci v převážné části kraje ráno hodnotili jako uspokojivou či dobrou.

Kvalitu ovzduší neovlivňuje jen průmysl, problematická jsou také lokální topeniště. V kraji už několik let funguje projekt dotací na kotle, které mají lidem umožnit obměnit neekologické kotle za šetrnější k životnímu prostředí. V topné sezoně jsou problémy se smogem největší. Vliv na ovzduší má i doprava a také poloha kraje blízko Polska, kde nejsou tak přísné ekologické limity.

Smogová situace v Olomouckém a Zlínském kraji odvolána

Stav ovzduší v Olomouckém kraji se v noci na dnešek zlepšil, a meteorologové proto ráno odvolali v celém kraji smogovou situaci. Kvůli vysoké koncentraci polétavého prachu ve vzduchu ji vyhlásili v noci na úterý. 

Aktuální hodnoty koncentrace polétavého prachu dnes kolem 07:00 jen mírně překročovaly limit 50 mikrogramů už jen v Bělotíně na Přerovsku a v Hranicích. Na všech ostatních sledovaných stanicích se dostaly pod tuto hodnotu.

Čtyřiadvacetihodinové hodnoty jsou ještě na většině stanic překročeny, ale postupně klesají. Například v Hranicích, kde byly koncentrace při smogové situaci v kraji nejvyšší, se denní průměr ve středu ráno pohyboval až na trojnásobku limitu, nyní je to 89 mikrogramů na metr krychlový. V Přerově, kde kvůli smogu jezdila od úterý MHD zdarma, čtyřiadvacetihodinové hodnoty dnes ráno klesly na 70 mikrogramů, o 24 hodin dříve to bylo 112 mikrogramů. MHD je kvůli zlepšení ovzduší ve městě zpoplatněna od 10:00, informovalo dnes město obyvatele prostřednictvím SMS.

Meteorologové dnes ráno odvolali smogovou situaci ve Zlínském kraji. Podle ČHMÚ však nadále překračují čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu v ovzduší na všech šesti sledovaných stanicích v kraji imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový. 

V Kvítkové ulici v centru Zlína dosáhla dnes v 8:00 denní koncentrace polétavého prachu v ovzduší hodnoty 101,7 mikrogramu na metr krychlový. V Otrokovicích na Zlínsku činila ve stejný čas 94 mikrogramů, v Uherském Hradišti 90,7 mikrogramu, na stanici pod Jižními Svahy ve Zlíně 85,3 mikrogramu, v Kroměříži - Těšnovicích 80,5 mikrogramu a ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku 79,3 mikrogramu. Hodinové koncentrace však překračují imisní limit na zmíněných stanicích už pouze mírně.

Při zhoršení rozptylových podmínek by lidé měli snížit fyzickou námahu venku a pouze krátce větrat. Jelikož se na zvýšených hodnotách významně podílejí emise z automobilů, motoristé by měli zvážit nutnost každé jízdy. Dětem, nemocným a starším lidem doporučují odborníci omezit pobyt venku, sportování a pobyt v zakouřených prostorách. Vhodné je posilovat imunitu přísunem vitaminů. Ve Zlínském kraji naposledy platila smogová situace začátkem loňského března.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí a výstraha ČHMÚ: Na Česko se valí prudké bouřky! Doprovodí je silný…

18.08.2019 23:16 Po tropické neděli dorazí do Česka opět velmi silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ)…

Počasí čekají velké změny. Předpověď meteorologů nevěstí nic dobrého

18.08.2019 22:00 Aktualizováno V příštím týdnu mohou ještě teploty v ČR vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude ale také…

Předpověď počasí na podzim: Nečekaný začátek školního roku

17.08.2019 22:29 Aktualizováno Zatímco v průběhu srpna nás ještě čeká několik teplých dní, postupně se dočkáme spíše ochlazování,…

Léto se vrací do Česka? Meteorologové mění předpověď

17.08.2019 19:16 Aktualizováno Dlouhodobé předpovědi sice ukazovaly, že od poloviny srpna se v Česku začne ochlazovat, nový výhled…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama