Na jaře mohutné záplavy, v létě extrémní vedra. Česko čeká krušný rok 2019

Česká republika prožívá tuhou zimu, při níž teploty padají až k -30 stupňům. Už za několik týdnů ji ale mohou vystřídat mohutné povodně, které podle meteorologů zasáhnou celou Evropu. Po nich by měla udeřit extrémní vedra, kdy by letošní léto mělo být teplejší než to loňské.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Letní počasí
doporučujeme

Světová meteorologická organizace varovala, že v následujících dvou měsících může dojít k několika událostem spojeným s klimatickým jevem El Niño. Ačkoliv si meteorologové stále nejsou jisti, jestli se jev letos ukáže, varují před extrémními výkyvy počasí, které v Evropě zahrnují mohutné povodně nebo ničivá sucha.

Pravděpodobnost výskytu jevu El Niño se liší prakticky každý den. Zatímco v prosinci meteorologové očekávali jeho příchod s 80% pravděpodobností, na začátku ledna snížili pravděpodobnost na 60 %. Nyní ale meteorologové z americké vládní agentury na předpovídání počasí CPC uvedli, že pravděpodobnost opět stoupla, a to na 65 %

El Niño by mohl v mnoha regionech výrazně ovlivnit klima, podobně jako tomu bylo v roce 2016, kdy jej provázela sucha a povodně. Ty podle klimatologů hrozí i letos, protože dosáhla teplota oceánu v tropické části Tichomoří už slabé úrovně El Niña dosáhla.

Pokud by se jev projevil naplno, země od Karibiku až po jižní Afriku by s největší pravděpodobností letos zažily další extrémní sucha. Naopak Spojené státy a Evropa by se potýkaly s mohutnými povodněmi.

El Niño bylo také zodpovědné za to, že byly roky 2016 a 2017 jedněmi z nejteplejších v historii měření. I bez něj ale letos v létě Česko pravděpodobně zasáhnou silná vedra. Sezónní předpovědi zpracovávané různými světovými centry se přiklání k tomu, že léto ve střední Evropě bude teplotně nadprůměrné.

To bude mimo jiné záviset i na uspořádání tlakových útvarů nad Evropou a Atlantským oceánem. Může dojít ke vzniku zonálního proudění, tedy ke střídání teplejších slunečných a chladnějších deštivých období nebo naopak bude převládat tzv. anticyklonální situace, kdy se nad východní Evropou ustálí na delší období tlaková výše, která přinese malou oblačnost a vysoké teploty.

El Niño je klimatický jev, který se objevuje v atmosféře a oceánu v oblasti tropického Pacifiku. Jeho výskyt je poměrně nepravidelný. Většinou se opakuje po 3 až 7 letech, trvání jednotlivých tzv. "epizod" je většinou 1 až 2 roky.

Základním rysem El Niña je výskyt nadnormálně teplé vody podél rovníku ve východní polovině Pacifiku. El Niño se ale projevuje i v atmosféře, a to hlavně změnami tlaku vzduchu a cirkulace vzduchu v této oblasti. V období El Nina především zeslábnou v rovníkovém Pacifiku východní pasáty.

To vede např. k posunu srážkové oblasti, ležící obvykle v prostoru Nové Guineje, směrem na východ nad oceán. El Nino ale ovlivňuje atmosféru v daleko větším rozsahu a při silných epizodách El Nino lze jeho signál detekovat prakticky na celé Zemi.

Díky tomu může mít jev přímé dopady na lidský život. Může například zvednout ceny pečiva. Extrémní sucha v jihovýchodní Asii a přívalové deště v Jižní Americe zase zničí úrody exotických potravin. Proto zdraží káva, čokoláda, čaj a další produkty.

Lze také počítat například s dražším masem. Kromě zdražení v důsledku vyšší ceny krmiv jev decimuje především rybolov. Během El Niña mají smůlu jihoameričtí rybáři. Ryby se totiž přesouvají do hlubších a chladnějších vod.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí a výstraha ČHMÚ: Na Česko se valí prudké bouřky! Doprovodí je silný…

18.08.2019 23:16 Po tropické neděli dorazí do Česka opět velmi silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ)…

Počasí čekají velké změny. Předpověď meteorologů nevěstí nic dobrého

18.08.2019 22:00 Aktualizováno V příštím týdnu mohou ještě teploty v ČR vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude ale také…

Předpověď počasí na podzim: Nečekaný začátek školního roku

17.08.2019 22:29 Aktualizováno Zatímco v průběhu srpna nás ještě čeká několik teplých dní, postupně se dočkáme spíše ochlazování,…

Léto se vrací do Česka? Meteorologové mění předpověď

17.08.2019 19:16 Aktualizováno Dlouhodobé předpovědi sice ukazovaly, že od poloviny srpna se v Česku začne ochlazovat, nový výhled…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama