Sníh a ledovka komplikují Čechům život. Udrží se mrazivé počasí i v příštím týdnu?

Dnes na většině republiky platí výstraha před sněhem a ledovkou. Podle Českého hydrometeorologického ústavu by mělo napadnout až dvacet centimetrů sněhu, což může způsobit komplikace v dopravě.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Výstraha meteorologů trvá až do dnešní půlnoci. Týká se většiny Krajů České republiky – Vysočiny, Pardubického, Jihočeského, Královehradeckého, Libereckého, Středočeského, Karlovarského kraje, Prahy a částečně i kraje Plzeňského a Ústeckého.

Na zmíněných místech by mělo napadnout 5 až 20 centimetrů sněhu. Který může způsobit komplikace při chůzi, v dopravě, energetice i zásobování. V případě mokrého sněhu se mohou objevit škody na stromech a lesním porostu. Při cestování pak meteorologové doporučují sledovat dopravní zpravodajství, jezdit velmi opatrně a hlavně nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor jsou nutné i sněhové řetězy, samozřejmostí pak jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku.

Kromě sněhu může dopravu komplikovat i námraza. Podle ČHMU hrozí nebezpečí úrazů při uklouznutí i problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. „Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně,“ dodali meteorologové s tím, že je třeba počítat s prodloužením doby jízdy.

V sobotu ráno a dopoledne přejde přes naše území od severozápadu frontální systém a večer od západu teplá fronta. V neděli se ze Severního moře bude zvolna přesouvat k východu tlaková níže a postupně se vyplňovat a na její straně k nám začne proudit od severozápadu chladný vzduch. V úterý se od jihozápadu rozšíří do střední Evropy nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu. Uprostřed týdne bude nad naším územím nevýrazné tlakové pole. Z Atlantiku se přesune nad Britské ostrovy tlaková níže a na její přední straně začne během čtvrtka proudit od jihozápadu až jihu do střední Evropy teplejší vzduch.

Předpověď na sobotu (00-24):
Zpočátku většinou polojasno. Od severozápadu postupně přibývání oblačnosti, v Čechách na zataženo se sněžením. Přes den převážně zataženo se sněžením, na horách v Čechách trvalejším. V jihozápadní polovině území v polohách pod 600 m postupně déšť se sněhem nebo déšť, ojediněle mrznoucí. Večer slábnutí srážek. Nejnižší noční teploty -4 až -9 °C, na východě při sněhové pokrývce kolem -12 °C. K ránu od západu v Čechách zmírňování mrazů. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C, na východě a severovýchodě -2 až +2 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C, na východě a severovýchodě kolem -3 °C. Mírný jihozápadní vítr 2 až 5 m/s, postupně čerstvý 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s. Na horách v Čechách místy tvorba sněhových jazyků. Na severovýchodě Čech, na Moravě a ve Slezsku zpočátku slabý proměnlivý, postupně mírný 2 až 5 m/s.

Předpověď na neděli (00-24):
Zataženo až oblačno, na většině území občasný déšť nebo mrholení, i mrznoucí, nad 800 m, na Moravě a ve Slezsku přechodně i v nižších polohách, sněžení. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, na východě a severovýchodě 0 až -4 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C. Mírný jihozápadní až jižní vítr 2 až 5 m/s, na Moravě a ve Slezsku jižní až jihovýchodní 3 až 7 m/s.

Předpověď na pondělí (00-24):
Zataženo až oblačno, na většině území občasné sněžení, v Čechách v polohách pod 500 m i srážky smíšené nebo dešťové. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C. Mírný jihozápadní až jižní vítr 2 až 5 m/s, v Čechách postupně až 7 m/s.

Předpověď na úterý (00-24):
Oblačno až zataženo, místy přechodně polojasno. Ojediněle, na horách místy sněhové přeháňky. V polohách pod 300 m srážky přechodně dešťové. Nejnižší noční teploty -1 až -5 °C, při zmenšené oblačnosti kolem -8 °C. Nejvyšší denní teploty 0 až +4 °C. Mírný západní vítr 2 až 6 m/s.

Předpověď na středu (00-24):
Polojasno až oblačno, ojediněle zataženo nízkou oblačností. Nejnižší noční teploty -3 až -7 °C, při zmenšené oblačnosti a sněhové pokrývce kolem -10 °C. Nejvyšší denní teploty -1 až +3 °C. Slabý jihovýchodní vítr 1 až 4 m/s.

Vyhlídka počasí od čtvrtka do soboty:
Oblačno až polojasno. Zpočátku ojediněle, postupně místy zataženo nízkou oblačností. Ojediněle mrholení. Nejnižší noční teploty -1 až -6 °C, zpočátku při zmenšené oblačnosti a sněhové pokrývce kolem -10 °C. Nejvyšší denní teploty -1 až +4 °C.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a pátek 20. září

19.09.2019 09:27 Ve studeném vzduchu se bude zvolna přesouvat přes střední Evropu k jihovýchodu tlaková výše,…

Počasí přinese teploty pod nulou. Víme, kdy udeří mrazy

19.09.2019 08:30 Česko se tento týden potýká s citelným ochlazením, hned ten příští se ale opět oteplí. Nárůst…

Počasí příští týden? Přinese jedno velké překvapení

18.09.2019 23:05 Aktualizováno Česko svírá tento týden studené počasí. Teploty v noci spadnou až na 2 stupně, během dne se mohou…

Předpověď na noc a čtvrtek 19. září

18.09.2019 08:59 Po přední straně tlakové výše nad Britskými ostrovy k nám bude i nadále proudit studený vzduch od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama