Sníh a ledovka komplikují Čechům život. Udrží se mrazivé počasí i v příštím týdnu?

Dnes na většině republiky platí výstraha před sněhem a ledovkou. Podle Českého hydrometeorologického ústavu by mělo napadnout až dvacet centimetrů sněhu, což může způsobit komplikace v dopravě.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Výstraha meteorologů trvá až do dnešní půlnoci. Týká se většiny Krajů České republiky – Vysočiny, Pardubického, Jihočeského, Královehradeckého, Libereckého, Středočeského, Karlovarského kraje, Prahy a částečně i kraje Plzeňského a Ústeckého.

Na zmíněných místech by mělo napadnout 5 až 20 centimetrů sněhu. Který může způsobit komplikace při chůzi, v dopravě, energetice i zásobování. V případě mokrého sněhu se mohou objevit škody na stromech a lesním porostu. Při cestování pak meteorologové doporučují sledovat dopravní zpravodajství, jezdit velmi opatrně a hlavně nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor jsou nutné i sněhové řetězy, samozřejmostí pak jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku.

Kromě sněhu může dopravu komplikovat i námraza. Podle ČHMU hrozí nebezpečí úrazů při uklouznutí i problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. „Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně,“ dodali meteorologové s tím, že je třeba počítat s prodloužením doby jízdy.

V sobotu ráno a dopoledne přejde přes naše území od severozápadu frontální systém a večer od západu teplá fronta. V neděli se ze Severního moře bude zvolna přesouvat k východu tlaková níže a postupně se vyplňovat a na její straně k nám začne proudit od severozápadu chladný vzduch. V úterý se od jihozápadu rozšíří do střední Evropy nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu. Uprostřed týdne bude nad naším územím nevýrazné tlakové pole. Z Atlantiku se přesune nad Britské ostrovy tlaková níže a na její přední straně začne během čtvrtka proudit od jihozápadu až jihu do střední Evropy teplejší vzduch.

Předpověď na sobotu (00-24):
Zpočátku většinou polojasno. Od severozápadu postupně přibývání oblačnosti, v Čechách na zataženo se sněžením. Přes den převážně zataženo se sněžením, na horách v Čechách trvalejším. V jihozápadní polovině území v polohách pod 600 m postupně déšť se sněhem nebo déšť, ojediněle mrznoucí. Večer slábnutí srážek. Nejnižší noční teploty -4 až -9 °C, na východě při sněhové pokrývce kolem -12 °C. K ránu od západu v Čechách zmírňování mrazů. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C, na východě a severovýchodě -2 až +2 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C, na východě a severovýchodě kolem -3 °C. Mírný jihozápadní vítr 2 až 5 m/s, postupně čerstvý 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s. Na horách v Čechách místy tvorba sněhových jazyků. Na severovýchodě Čech, na Moravě a ve Slezsku zpočátku slabý proměnlivý, postupně mírný 2 až 5 m/s.

Předpověď na neděli (00-24):
Zataženo až oblačno, na většině území občasný déšť nebo mrholení, i mrznoucí, nad 800 m, na Moravě a ve Slezsku přechodně i v nižších polohách, sněžení. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, na východě a severovýchodě 0 až -4 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C. Mírný jihozápadní až jižní vítr 2 až 5 m/s, na Moravě a ve Slezsku jižní až jihovýchodní 3 až 7 m/s.

Předpověď na pondělí (00-24):
Zataženo až oblačno, na většině území občasné sněžení, v Čechách v polohách pod 500 m i srážky smíšené nebo dešťové. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C. Mírný jihozápadní až jižní vítr 2 až 5 m/s, v Čechách postupně až 7 m/s.

Předpověď na úterý (00-24):
Oblačno až zataženo, místy přechodně polojasno. Ojediněle, na horách místy sněhové přeháňky. V polohách pod 300 m srážky přechodně dešťové. Nejnižší noční teploty -1 až -5 °C, při zmenšené oblačnosti kolem -8 °C. Nejvyšší denní teploty 0 až +4 °C. Mírný západní vítr 2 až 6 m/s.

Předpověď na středu (00-24):
Polojasno až oblačno, ojediněle zataženo nízkou oblačností. Nejnižší noční teploty -3 až -7 °C, při zmenšené oblačnosti a sněhové pokrývce kolem -10 °C. Nejvyšší denní teploty -1 až +3 °C. Slabý jihovýchodní vítr 1 až 4 m/s.

Vyhlídka počasí od čtvrtka do soboty:
Oblačno až polojasno. Zpočátku ojediněle, postupně místy zataženo nízkou oblačností. Ojediněle mrholení. Nejnižší noční teploty -1 až -6 °C, zpočátku při zmenšené oblačnosti a sněhové pokrývce kolem -10 °C. Nejvyšší denní teploty -1 až +4 °C.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí v březnu: Vrátí se ještě zima?

21.02.2020 20:20 Aktualizováno Únorové počasí se v Česku v některých dnech neslo v duchu nadprůměrných teploty. Podle dlouhodobé…

Počasí a klima se prudce mění. Rok 2020 bude rekordní, odhadují experti

21.02.2020 19:41 Aktualizováno Rok 2020 se zřejmě zařadí mezi pět nejteplejších roků v dějinách měření a se skoro 50procentní…

Česko opět zasáhl orkán, vítr na Sněžce měl rychlost 135 km/h

21.02.2020 15:54 Vítr dnes v Česku dosáhl opět síly orkánu, na Sněžce v Krkonoších měl v nárazech rychlost až 135…

Počasí na víkend. V neděli zasáhne Česko vichřice, platí nová výstraha

21.02.2020 12:13 Silný vítr zasáhne Česko také od neděle do pondělního rána. Zejména na západě a jihu Čech může mít…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama