Prahou se přehnala bouřka, na Moravě hrozí povodně. Lidé jsou bez elektřiny

Od dnešního rána nejvíce nasněžilo na Šumavě, kde připadlo zatím 20 centimetrů sněhu, v jižních Čechách či v jižněji položených částech Středočeského kraje deset až 15 centimetrů sněhu, řekl dopoledne ČTK Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Husté sněžení zasáhlo i další české kraje. Nad Prahou mohli lidé ráno pozorovat bouřku. Kvůli sněhové nadílce eviduje elektrárenská společnost ČEZ několik desítek poruch na vedení vysokého napětí a další desítky menších. Počet lidí bez elektřiny se ale snižuje.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Sněhová kalamita
doporučujeme

Výstraha na silné sněžení platí pro Čechy až do večera, sněhu tak ještě může přibýt. Odpoledne už podle Hanzlíka nebude sněžit tak hustě jako dopoledne a přesune se na východ republiky, kde během noci může připadnout čtyři až 12 centimetrů sněhu.

Nad Prahou a jihozápadně od hlavního města zaznamenali amatérští pozorovatelé i meteorologové bouřku. Ačkoliv jsou bouřky typické pro horké letní dny, ani v zimě nejsou úplně výjimečné. "Objevily se bleskové výboje, zahřmělo se. To se v zimě stává, pokud je výrazný kontrast u front, jako se to stalo nyní. V sobotu bylo na Moravě až ke 14 stupňům, v Čechách bylo minus jedna. Při takových situacích se může bouřka objevit i v zimě," uvedl Hanzlík.

Na východě Moravy, hlavně na jižní a střední Moravě, se kvůli tání sněhu a dešti zvedly hladiny některých řek, hlavně v povodí Moravy, Bečvy, Olše a Ostravice. V příštích hodinách budou dál stoupat, kulminovat by měly v pondělí, informoval dnes ČTK Český hydrometeorologický ústav. První povodňový stupeň platil dopoledne zatím na Bystřičce nad vodní nádrží ve Zlínském kraji. Na Moravu se také přesouvá sněžení, které dnes zasáhlo české kraje.

Povodňová bdělost platí od dnešního večera do pondělního poledne pro oblasti Bučovice, Hodonín, Kyjov, Veselí nad Moravou a Vyškov v Jihomoravském kraji, pro Kroměříž, Luhačovice, Otrokovice, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Vizovice a Zlín v Olomouckém kraji a pro Konice a Prostějov v Olomouckém kraji.

"Nejvýraznější vzestupy byly na tocích odvodňující Beskydy - povodí Bečvy, Olše, Ostravice," uvedla hydrologická služba ČHMI.

Hladiny řek budou kvůli dalšímu tání sněhu spolu se srážkami dál mírně stoupat nebo kolísat. V horních částech povodí Jihlavy a Svratky mohou malé toky výjimečně dosáhnout první povodňový stupeň, stejně jako v povodí dolní Moravy, zejména na levostranných přítocích řeky Moravy. Na samotné Moravě se očekává během pondělí dosažení prvního stupně povodňové aktivity, krátkodobě i druhého stupně, uvedli hydrologové.

Celý dnešek platí v Čechách výstraha na silné sněžení a novou sněhovou pokrývku. Náledí se může odpoledne a v noci tvořit v Jihočeském, Královéhradeckém, Pardubickém kraji i v Kraji Vysočina. V noci se náledí a sněžení přesune také na Moravu a do Slezska. "Napadne čtyři až 12 cm nového sněhu, sněžení může být přechodně i silnější," uvádí výstraha na novou sněhovou pokrývku pro Moravskoslezský a Zlínský kraj a Jesenicko a Šumpersko v Olomouckém kraji.

Kvůli sněhové nadílce eviduje elektrárenská společnost ČEZ 30 poruch na vedení vysokého napětí a další desítky menších. Bez elektřiny je není už "pouze" přes 20.000 odběratelů, hlavně ve Středočeském a Plzeňském kraji. ČTK to řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

"Ve Středočeském kraji jde hlavně o Příbramsko a Benešovsko," uvedla mluvčí. V Plzeňském kraji řeší společnosti poruchy zejména na Klatovsku a Rokycansku. Situace se oproti ránu nicméně zlepšila.

"Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení. Velmi silné sněžení nám působí problémy, často máme kvůli kolabující dopravě problém se na místa dostat," dodala Holingerová.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí na konec léta: Česko potrápí tropy a bouřky, pak sešup teplot

24.08.2019 15:35 Aktualizováno Závěr letošního srpna bude teplý. Průměrná teplota v příštím týdnu bude kolem 28 stupňů Celsia. S…

Počasí přinese v posledním prázdninovém týdnu velké překvapení

24.08.2019 15:01 Aktualizováno Navzdory tomu, že příští týden se podle některých předpovědí v Česku mělo začít ochlazovat, opak…

Předpověď na noc a neděli 25. srpna

24.08.2019 09:28 Kolem tlakové výše se středem na východní Evropou bude na naše území zesilovat příliv teplejšího a…

Meteorologové mění předpověď počasí. Bude úplně jiné, než se čekalo

23.08.2019 22:13 Aktualizováno Navzdory tomu, že některé předpovědi počasí počítaly s tím, že příští týden se v Česku začne…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama