Čeká nás chladné léto bez extrémů? Meteorologové mění předpověď

Českou republiku mělo podle nedávné předpovědi meteorologů a klimatologů letos potkat další extrémní léto plné tropických teplot. Nyní ale své předpovědi mírní a domnívají se, že se žádné extrémy konat nebudou. Léto by tak mělo být chladnější, než se očekávalo.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Počasí
doporučujeme

Vliv na to má klimatický jev zvaný El Niño, který měl s sebou přinést extrémní vedra, sucha a záplavy. Podle Světové meteorologické organizace (WMO) spadající pod OSN měl s největší pravděpodobností udeřit už na jaře.

Ještě v prosinci meteorologové uváděli, že se letos jev objeví se zhruba 80% pravděpodobností. Postupně ale své obavy mírnili a očekávání jevu kleslo na zhruba 70 %.

Nyní je pravděpodobnost, že se El Niño letos objeví, menší než 60 %, a nadále klesá. Vyplývá to z takzvaného Oceanic Niño Indexu, který monitoruje pravděpodobnost vzniku jevu. Upozornili na něj indičtí meteorologové ze Skymet Weather. 

Vzhledem k tomu, že teploty oceánů nesplňují složité podmínky pro jeho vznik, meteorologové se nedomnívají, že by se letos jev El Niño objevil. Naopak předpokládají, že příchod jihozápadních monzunových větrů sníží pravděpodobnost vzniku pod 50 %.

Ještě nedávno se přitom britští meteorologové obávali, že letošní rok bude tím nejteplejším v historii měření. El Niño sice neměl být tak silný jako v roce 2016, přesto měl v mnoha regionech významně ovlivnit srážkové a teplotní vzorce, což má významné důsledky pro zemědělství a zajišťování potravin a pro řízení vodních zdrojů a veřejného zdraví. Měl se také spojit s dlouhodobou změnou klimatu, což by vedlo k růstu globálních teplot.

Vliv nevyzpytatelného jevu El Niño na teploty přitom meteorologové nepodceňují. Díky němu byl rok 2016 nejteplejším rokem, který kdy byl zaznamenán. Následující rok, 2017, byl zařazen na druhé místo, zároveň to byl ale nejteplejší rok bez vlivu jevu El Niño. 

Léto by tak mělo být oproti situaci, kdy by jev skutečně udeřil, relativně chladné. Přesto nás kvůli vlivu oteplování čekají tropické dny, které by se mohly objevit už v červnu. V červenci a v srpnu by teploty měly stoupat přes 30 °C a v maximech by mohly místy dosahovat až 38 °C. Extrémním teplotám se tak Česko zřejmě nevyhne, byť by jich mělo být méně a s menší teplotní intenzitou, než se očekávalo.

Loading...
Vstupte do diskuze (27)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí čekají velké změny. Předpověď meteorologů nevěstí nic dobrého

18.08.2019 12:36 Aktualizováno V příštím týdnu mohou ještě teploty v ČR vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude ale také…

Předpověď počasí na podzim: Nečekaný začátek školního roku

17.08.2019 22:29 Aktualizováno Zatímco v průběhu srpna nás ještě čeká několik teplých dní, postupně se dočkáme spíše ochlazování,…

Léto se vrací do Česka? Meteorologové mění předpověď

17.08.2019 19:16 Aktualizováno Dlouhodobé předpovědi sice ukazovaly, že od poloviny srpna se v Česku začne ochlazovat, nový výhled…

Předpověď na noc a sobotu 17. srpna

16.08.2019 09:06 Nevýrazná oblast vyššího tlaku vzduchu, která k nám bude zasahovat od jihu, bude postupovat k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama