Horní úsek lanovky na Sněžku zastavil vítr, nepojede celý den

Horní úsek lanovky na Sněžku se ráno nerozjel kvůli silnému větru. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu je v provozu. Horní úsek zůstane mimo provoz celý den a zřejmě i v neděli. ČTK to řekl náčelník lanovky Jiří Martinec. Z Růžové hory to je na vrchol Sněžky pěšky asi 2,5 kilometru. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině.

Přidejte svůj názor

Krkonoše - Sněžka - dřevěná stavba
doporučujeme

"Horní úsek nepojede asi ani v neděli, fouká tam okolo 25 metrů za vteřinu (90 km/h). Dolní úsek by měl být v provozu," řekl dnes ráno Martinec. Aktuální informace o provozu lanovky lze sledovat na webu lanové dráhy.

Ráno bylo na Sněžce okolo minus šesti stupňů Celsia, pocitová teplota okolo minus 12 stupňů.

Lanovku na Sněžku tvoří dva úseky, Pec pod Sněžkou - Růžová hora a Růžová hora - Sněžka. Celková délka lanové dráhy je asi 3,5 kilometru. Z hlediska převýšení a počasí jde v ČR o nejextrémnější kabinovou lanovku. Převýšení lanové dráhy z dolní stanice v Peci do horní stanice na Sněžce je přes 700 metrů. První úsek má převýšení asi 510 metrů a druhý 260 metrů.

Na hřebenech Krkonoš leží nyní přes dva metry sněhu. Například v okolí Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů nad mořem je přes 220 centimetrů sněhu.

V nejvyšších českých horách platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Uvolnění laviny je tak možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to především na strmých svazích se sklonem přes 35 stupňů. V lavinových katastrech, ke kterým patří Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, se mohou uvolnit laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu. Podle dnešního hlášení horské služby je "tendence lavinového nebezpečí setrvávající".

Předpověď na neděli (00-24):
Oblačno až zataženo, odpoledne a večer od západu místy déšť nebo přeháňky, v závěru dne v Čechách v polohách nad 800 m sněžení. Ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C. Mírný jižní až jihozápadní vítr 3 až 7 m/s. Na severovýchodě a k večeru i v Čechách čerstvý vítr 6 až 11 m/s, s nárazy 15 až 20 m/s, na horách 20 až 30 m/s, informuje portal.chmi.cz.

Předpověď na pondělí (00-24):
Oblačno až zataženo, místy přeháňky, většinou sněhové, zpočátku i smíšené, na horách srážky četnější. Nejnižší noční teploty +4 až 0. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C. Čerstvý jihozápadní až západní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s, se bude měnit na severozápadní.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslední teplý víkend? Česko zasáhne nemilosrdné počasí

22.10.2019 23:11 Aktualizováno Česká republika má před sebou poslední víkend, při němž teploty vystoupají až na 20 stupňů. Jak…

Počasí kosilo další rekordy. Bylo 24 stupňů

22.10.2019 21:33 V Česku dnes opět padaly teplotní rekordy, zaznamenalo je 45 ze zhruba 150 stanic, které měří…

Předpověď na noc a středu 23. října

22.10.2019 08:55 Kolem tlakové výše nad jihovýchodní Evropou k nám bude pokračovat příliv teplého vzduchu od jihu,…

Podrobná předpověď počasí: Teploty skočí až o 20 stupňů

21.10.2019 22:51 Aktualizováno Počasí bude příští týden jako na houpačce. Jak ukazuje nová předpověď, zatímco v noci mohou teploty…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama