Česko skiareály zaplnily desetitisíce lyžařů, užívali si i běžkaři

Úspěšný víkend mají za sebou skiareály, zejména ty na horách, zalyžovat si přijely desetitisíce lidí. Podmínky byly i přes víkendovou oblevu výborné. Slabší návštěvnost zaznamenaly některé níže položené areály. Provozovatelé to přičítají teplejšímu počasí a jarním prázdninám, kdy lidé odjíždějí do hor. Méně lyžařů než obvykle bylo také v některých zimních střediscích Jizerských hor, a to kvůli závodům běžkařů. Někde působil problémy vítr.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

V Krkonoších vyrazilo o víkendu na lyže do SkiResortu Černá hora - Pec zhruba 19.000 lidí. Zájem byl také o sjezd po Černohorské sáňkařské cestě a odpolední a večerní bobování v Janských Lázních a v Peci," řekla dnes ČTK mluvčí SkiResortu Zina Plchová. Ve Špindlerově Mlýně, které nabízí více než 25 kilometrů sjezdovek a další atrakce, lyžovalo v sobotu a v neděli 12.000 lidí, s pátkem 17.500. Rekordní návštěvnost to ale nebyla.

Vysoká návštěvnost byla o víkendu i v západní části Krkonoš. V Pasekách nad Jizerou denně lyžovalo asi 5000 lidí. V nedaleké Rokytnici bylo denně zhruba 2500 lyžařů.

V Libereckém kraji si nadprůměrný víkend pochvalovali také na Ještědu. Víkend, kdy se v Jizerských horách koná vytrvalostní závod běžkařů Jizerská 50, patřil i v minulých letech na Ještědu k nejlepším v sezoně.

V krušnohorském areálu Klínovec, který nabízí přes 31 kilometrů sjezdovek všech obtížností, jsou na svazích až dva metry sněhu. Dnes areál kvůli počasí zrušil večerní lyžování. V pondělí kvůli avízovanému silnému západnímu nárazovému větru nebudou v provozu lanovky Prima Express a Neklid Štikovka a propojovací sjezdovka Rondo, informuje areál na svém webu.

Rušný víkend má za sebou středisko Boží Dar. Podle pracovnice tamního infocentra jsou v okolí v provozu všechny areály a upravené běžecké stopy. "U nás se promítly německé prázdniny, najeli sem Němci, Holanďané i Češi, je tady totálně vyprodáno," shrnula. Nejlepší podmínky za posledních několik let jsou v krušnohorských Klínech na Mostecku.

Šumava nabídla ideální podmínky nejen lyžařům, ale také běžkařům. Stopy se průběžně upravují například na Železnorudsku, v okolí Modravy, Srní či Horské Kvildy. "Trasy se upravovaly v pátek i v sobotu, sněhu je dost. Máme 95 centimetrů sněhu, na hřebenech skoro dva metry," popsala Martina Karlová z modravského infocentra. I na Modravě se díky jarním prázdninám a dobrým podmínkám pro běžkaře zvýšil počet turistů.

Velký zájem o lyžování byl také v Orlických horách, například v Deštném a Říčkách na Rychnovsku nebo v Pardubickém kraji v Dolní Moravě na Orlickoústecku. V provozu byly také podhorské menší skiareály.

Také v Jeseníkách, kde stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí, hlásí vysokou návštěvnost. Méně lidí bylo ale proti předchozím víkendům v nejvyšších partiích hor, kde byla výstraha přes silným větrem a horská služba nedoporučovala hřebenové túry.

Průměrnou, či dokonce podprůměrnou návštěvnost zaznamenaly o víkendu moravskoslezská lyžařská střediska. Podmínky přitom v Beskydech byly po oba volné dny zcela ideální. "Nevíme jak to vysvětlit. Je hezky ale lidé na hory nepřijeli. Možná je to plesovou sezonou a lidé prostě dnes vyspávali," řekl ČTK provozovatel vleků v Bílé na Frýdecko-Místecku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí přinese v posledním prázdninovém týdnu velké překvapení

25.08.2019 22:04 Aktualizováno Navzdory tomu, že příští týden se podle některých předpovědí v Česku mělo začít ochlazovat, opak…

Bouřky pustošily Moravskoslezský kraj. Padaly stromy, drama v lázeňském…

25.08.2019 21:53 Především spadlé a polámané stromy odstraňovali hasiči po silných bouřkách, které dnes večer…

Předpověď na noc a pondělí 26. srpna

25.08.2019 08:57 V teplém a vlhkém vzduchu k nám bude nadále od severovýchodu zasahovat okraj tlakové výše. Zároveň…

Mrazivé počasí v Česku. Meteorologové řekli, kdy vytáhnout zimní bundy

25.08.2019 07:30 Česko má před sebou poslední tropický týden. Ten v září vystřídá ochlazení, které se bude postupně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama