Zájem o lyžování v Česku opadá, horská služba hlásí několik úrazů

Lyžařská střediska v ČR nabídla o víkendu díky ochlazení, slunečnému počasí a dostatku sněhu výborné podmínky, které na svahy přilákaly tisíce lidí. Provozovatelé některých areálů přesto pocítili proti předchozím týdnům menší zájem návštěvníků, vysvětlují to tím, že je lyžování omrzelo, protože sezona trvá dva měsíce, nebo mají prázdniny a míří do zahraničí. Podle horské služby byly některé sjezdovky a běžecké stopy zledovatělé, což se neobešlo úrazů. Víkend poznamenalo i utržení sedačky na lanovce v jednom ze středisek v Karlově na Bruntálsku.

Ilustrační foto
doporučujeme

Lyžař, kterého sedačka vezla, si po dopadu z třímetrové výšky nestěžoval na zdravotní problémy, nakonec byl ale vrtulníkem přepraven na vyšetření do nemocnice.

Vedle toho záchranáři o víkendu zasahovali v Krkonoších nebo Jizerských horách. Jeden turista se po uklouznutí na ledu zřítil do údolí Bílého Labe a zlomil si nohu. V Janských Lázních 21letá žena při jízdě na saních narazila do stromu a skončila v nemocnici s podezřením na poranění pánve. Náčelník jizerskohorské horské služby René Mašín uvedl, že záchranáři mají časté výjezdy i na Jizerskou magistrálu, kde přibylo vážných úrazů u starších lidí, hlavně zlomenin kyčlí po pádu.

V Deštném v Orlických horách záchranáři ošetřili mladého cizince s poraněním pánve a nohy a v areálu Herlíkovice u Vrchlabí dívku s vážným úrazem nohy. Do Jablonce nad Jizerou letěl vrtulník pro lyžaře, který utrpěl poranění hlavy a byl v bezvědomí.

Největší počet lyžařů tradičně zavítal do Krkonoš, kde podle vlekařů vydrží výborné podmínky pro lyžování i v dalších dnech. Nadále se tam také upravují desítky tras pro běžkaře a pro sáňkaře je denně otevřená Černohorská sáňkařská cesta. Spokojena s víkendovou návštěvností byla i jizerskohorská střediska jako Tanvaldský Špičák, Severák v Hraběticích nebo Maliník v Bedřichově.

Vzhledem k dobrým podmínkám se stále lyžuje i na všech sjezdovkách i běžeckých magistrálách v Krušných horách. Na Božím Daru přesto byly fronty u vleků minimální, podle Svatavy Novákové z tamního areálu Novaka to bylo zřejmě tím, že mnozí se báli přijet kvůli panice, kterou vyvolalo zastupitelstvo, že se na Boží Dar nesmí.

Šumavská střediska měla o víkendu většinou nadprůměrnou návštěvnost, a to i díky jarním prázdninám na západě a východě Prahy a v západních Čechách. Areály na Přimdě a Caparticích v Českém lese a v Kocourově na Klatovsku už ale ukončily provoz.

Středočeské areály měly menší návštěvnost, lyžařů ubylo hlavně ve střediscích v okolí Prahy. "Sezona trvá už dva měsíce, takže návštěvnost pomalu, ale jistě klesá," řekl ČTK provozovatel střediska na Šibeničním vrchu u Mnichovic nedaleko Prahy Jan Zenkl.

Nižší zájem o lyžování měli lidé i na Vysočině, tamní sjezdovky přesto chtějí zůstat v provozu minimálně do konce jarních prázdnin, které v kraji začnou 4. března. Okolí Nového Města na Moravě je také zřejmě jediným místem na Vysočině, kde se dá ještě provozovat běžkové lyžování.

Beskydská střediska měla slušnou návštěvnost, i když lednových hodnot většinou nedosáhla. Provozovatelé ale doufají, že by se současná návštěvnost mohla udržet, protože jarní prázdniny mají okresy Zlín a Vsetín. Jarní prázdniny už nyní pomohly skiareálům v Jeseníkách, kde si na své nadále přijdou i běžkaři. O víkendu se lyžovalo i v nižších polohách. Vleky byly v provozu v Hrubé Vodě či Hlubočkách u Olomouce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a čtvrtek 24. září

23.09.2020 15:33 Ze západní do střední Evropy bude postupovat studená fronta a ve čtvrtek večer začne ovlivňovat…

Letní počasí končí. O víkendu se citelně ochladí a výrazněji zaprší

23.09.2020 08:30 Letní teploty máme pro letošní rok za sebou. O víkendu se dočkáme vydatného deště a rtuť teploměru…

Předpověď na noc a středu 23. září

22.09.2020 12:34 Od jihozápadu bude přes naše území postupovat okluzní fronta, informuje portal.chmi.cz.

Léto se s Českem loučí. Denní teploty klesnou pod 10 stupňů

22.09.2020 08:30 Česká republika se loučí s letním počasím. Ke konci týdne se začne postupně ochlazovat a teploty…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama