Hrozba v Krkonoších. Oteplilo se, lavinové nebezpečí opět vzrostlo na 2. stupeň

Lavinové nebezpečí v Krkonoších dnes vzrostlo z prvního na druhý stupeň pětibodové škály. Důvodem je oteplení, kdy vzhledem k vyšším teplotám vzrůstá riziko lavin v nižších a středních polohách. Na hřebenech Krkonoš je nyní kolem 230 centimetrů sněhu. Na Luční boudě byly dnes ráno dva stupně nad nulou. První lavinový stupeň platil jen o víkendu, kdy se ochladilo a sněhová pokrývka se zpevnila. Uvedla to Horská služba Špindlerův Mlýn. V Jeseníkách stále platí druhý lavinový stupeň.

Přidejte svůj názor

Krkonoše - Špindlerův Mlýn
doporučujeme

"Během dne budou i v hřebenových částech hor teploty nad nulou. Mohou se zde vyskytnout laviny z mokrého sněhu. V nižších a středních polohách hor toto riziko, vzhledem k vyšším teplotám, vzrůstá," uvedl Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

Dodal, že uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním svahu. Podmínky pro túry jsou převážně bezpečné.

V letošní zimě v Krkonoších platil i čtvrtý lavinový stupeň, který bývá vyhlašován jen výjimečně. Vyhlášen byl po silném sněžení v první polovině ledna a platil mezi 15. až 18. lednem. Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista.

Předpověď na úterý (00-24):
Polojasno, přechodně, zejména na severu a severovýchodě místy oblačno. Nejnižší noční teploty +4 až 0 °C, při slabém větru kolem -2 °C. Nejvyšší denní teploty 9 až 13 °C, zejména v Čechách místy až 16 °C. Mírný severozápadní až severní vítr 2 až 6 m/s, uvedl portal.chmi.cz.

Předpověď na středu (00-24):
Jasno až polojasno, jen přechodně ojediněle oblačno. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, ojediněle v údolích kolem -4 °C. Nejvyšší denní teploty 9 až 14 °C, zejména v Čechách místy až 17 °C. Mírný západní až severozápadní vítr 2 až 5 m/s.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí na noc a pátek 26. dubna

25.04.2019 09:20 Příliv velmi teplého vzduchu ukončí zvlněná studená fronta, která odpoledne začne od západu…

loading...

Česko čeká na déšť. Bude zle, pokud v příštích týdnech víc nezaprší, říká…

25.04.2019 07:57 Srážky v nadcházejících týdnech rozhodnou o tom, jaké letos bude sucho. Pokud zaprší, ty nejhorší…

Zlom v počasí: Žene se bouřková fronta, na víkend se prudce ochladí

25.04.2019 07:15 Před studenou frontou, která se bude vlnit nad Německem, k nám zpočátku bude proudit velmi teplý…

Česko zažilo první letní den, padaly teplotní rekordy

24.04.2019 17:59 Česko dnes podle meteorologů zažilo první letní den, kdy teplota vzduchu dosáhne nebo překročí 25…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama