Velká předpověď na zbytek roku: Jaké bude počasí v létě a kdy přijde zima?

Zima řekla Česku sbohem a přišlo jaro, které ale pravděpodobně dlouho nevydrží a brzy jej vystřídá léto. To by podle meteorologů mělo být letos nadprůměrné horké a s největší pravděpodobností nejteplejší v historii měření. Vyplývá to z dlouhodobých předpovědí počasí, které porovnal server EuroZprávy.cz.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Počasí

Jaro by mělo být především deštivé. Už příští týden by se teploty měly pohybovat mezi 8 až 15 stupni, avšak většinu času hrozí přeháňky a vysoká oblačnost. Obdobná situace bude panovat do konce měsíce. Nejvyšší denní teploty mohou klesat pod 10 stupňů a ve výjimečných případech v noci i pod nulu. 

K mírnému oteplení dojde na konci března, kdy během posledního týdne teploty stoupnou až k 15 stupňům. Opět ale hrozí četnější srážky a místy i ranní mrazy či sněžení, především ve vyšších polohách. Duben následně bude teplotně stabilní a rtuť teploměru by se měla zpočátku pohybovat kolem deseti stupňů. 

V polovině měsíce ale teploty vyskočí až o deset stupňů nahoru a vysokou oblačnost vystřídá jasné až polojasné počasí, místy s bouřkami. Teploty kolem 20 stupňů by měly vydržet do konce dubna a s příchodem května začnou stoupat ještě výše. 

Od poloviny května pak teploty opět začnou překonávat dvacetistupňovou hranici a deště vystřídá polojasné až jasné počasí s bouřkami. Meteorologové nemohou vyloučit, se neobjeví první letní dny.

Červen by již následně měl být tropickým měsícem a v červenci a srpnu by teploty měly stoupat přes 30 °C. V případě července by v maximech teploty mohly dosahovat 38 °C, v srpnu o něco méně. Přesto by dny s teplotami přesahujícími 35 °C neměly být až takovou výjimkou.

Tropické dny neopustí Česko ani v září, kdy se ještě dočkáme teplot kolem 30 °C. Ochlazovat by se mělo začít až v říjnu, kdy by teploty měly dosáhnout maxima kolem 20 °C.

Dále žádný z modelů nevidí, podle celoročních odhadů by ale měl být konec roku teplejší než ten letošní a zatímco v listopadu by se teploty ještě mohly pohybovat kolem 15 až 17 °C, v prosinci by měly klesnout a v maximech dosáhnout zhruba 15 °C.

Server EuroZprávy.cz porovnal dlouhodobé předpovědi britských meteorologů ze společností AccuWeather a Met Office, francouzských meteorologů ze společnosti Meteo France, experimentální modely počasí, které od Evropského centra pro střednědobé předpovědi počasí využívá Evropský program pro monitorování životního prostředí a bezpečnosti Copernicus, a modely, z nichž vychází weather.com včetně Národního úřadu pro oceán a atmosféru.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O víkendu bude 20 stupňů a vrátí se sníh. Velká předpověď počasí

21.03.2019 10:41 Aktualizováno Po ochlazení, které Česko zasáhlo na počátku týdne, se opět začíná oteplovat. Do víkendu teploty…

Předpověď počasí na noc a pátek 22. března

21.03.2019 08:51 Nad západní a střední Evropou se bude udržovat rozsáhlá tlaková výše, která se bude zvolna…

Velká předpověď počasí do konce jara. Na teplo si ještě počkáme

20.03.2019 22:11 Aktualizováno Teploty v Česku v posledních dnech dosahovaly rekordních hodnot, na začátku tohoto týdne ale přišlo…

V Krkonoších platí 3. stupeň nebezpečí, mohou se utrhnout velké laviny

20.03.2019 11:16 V Krkonoších dál platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Tento lavinový stupeň je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama