Krkonoše pokryl led, pocitová teplota spadla hluboko pod nulu

Krkonošská horská služba varuje před ledovkou a náledím. Místy je sníh vyfoukaný na zledovatělý povrch. V Krkonoších dál platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti. ČTK to zjistila z ranního hlášení Horské služby Krkonoše. Podle meteorologů v Krkonoších místy fouká silný vítr.

Krkonoše - Špindlerův Mlýn
doporučujeme

Na hřebenové Luční boudě v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno minus pět stupňů Celsia, mlha a v okolí 220 centimetrů sněhu. Během 24 hodin připadlo v nejvyšších oblastech Krkonoš asi deset centimetrů sněhu. Na Sněžce bylo okolo minus šesti stupňů, pocitová teplota minus 11 stupňů Celsia. Kvůli silnému větru se ráno nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu je v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině.

Podle meteorologů má být v Krkonoších větrno celý den, vítr v nárazech má dosahovat 90 kilometrů v hodině. V Královéhradeckém kraji v 1000 metrech by mělo být přes den kolem plus pěti stupňů Celsia.

Horská služba Krkonoše v lavinovém hlášení na webu uvádí, že větší množství sněhu je na závětrných svazích. Sněhová pokrývka je vlhká až mokrá, v nižších polohách hor až podmáčená a to zejména na jižních a slunných svazích.

"V Krkonoších hrozí laviny z mokrého sněhu. Z nového a navátého sněhu hrozí laviny deskové. Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá," uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

V lavinových katastrech, ke kterým patří také Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý nebo Modrý důl, hrozí laviny středních rozměrů, které se zastaví většinou ještě na svahu.

Předpověď na čtvrtek (00-24):
Oblačno až polojasno, odpoledne od západu přechodně až zataženo a místy přeháňky nebo občasný déšť. Zpočátku ojediněle, na Českomoravské vrchovině místy mlhy nebo nízká oblačnost. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C, při slabším větru kolem 2 °C. Nejvyšší denní teploty 15 až 19 °C. Mírný jižní až jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s se bude od západu měnit na čerstvý jihozápadní až západní 5 až 9 m/s, místy nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h), uvedl portal.chmi.cz.

Předpověď na pátek (00-24):
Oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky, nad 900 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 °C. Čerstvý jihozápadní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, bude večer slábnout.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výstraha meteorologů: Hrozí náledí a silné sněžení, ukazuje předpověď…

24.01.2021 06:00 Na východě České republiky bude v neděli ráno a dopoledne silně sněžit, místy může napadnout až…

Počasí se opět ochladí. V únoru se přižene další sněžení

23.01.2021 22:00 Aktualizováno V únoru se zřejmě ochladí a bude sněžit i v nižších polohách. Na konci ledna v příštím týdnu ale…

V Krkonoších je metr sněhu, platí druhý lavinový stupeň

20.01.2021 09:53 V nejvyšších českých horách Krkonoších napadlo za posledních 24 hodin 15 centimetrů sněhu a celková…

Velmi mrazivé ráno v Česku: Teploty místy spadly pod minus 20 stupňů

18.01.2021 10:56 Aktualizováno Česko v noci na dnešek prožilo mrazivou noc. Teploty byly na mnoha místech pod minus 20 stupni…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama