V Americe tornáda, v Evropě vedro. V létě ale může být zima, varuje meteoroložka

Zatímco na jižní polokouli pozorují vědci sílící El Niňo, na severní polokouli v České republice překvapuje meteorology neobvyklé teplo, oproti normálu je až o sedm stupňů víc. Souvisí spolu tyto jevy, nebo ne? Server EuroZprávy.cz se ptal přímo meteorologů.

Přidejte svůj názor

Jarní obloha
doporučujeme

Astronomicky je ještě zima, 1. březnem ale začalo meteorologické jaro a nasvědčují tomu i venkovní teploty. V Česku je v posledních dnech nadprůměrné teplo a podle dostupných předpovědí se na tom jen tak něco nezmění. Zeptali jsme se proto meteoroložky Dagmar Honsové, co přesně za tím je.

„Vysoké teploty přineslo teplé jihozápadní proudění – průměrné denní teploty se pohybovaly v poměrně velkém rozmezí – nejčastěji od 5 °C na Karlovarsku do 11,8 °C – což je v porovnání s normálem až o 7 °C vyšší. Teplota tak odpovídala konci dubna,“ říká Honsová pro EuroZprávy.cz.

Jelikož stále větší počet lidí prahne po dlouhodobých předpovědích, ptali jsme, co to může znamenat pro celoroční výhled. Honsová však vysvětluje, že žádné závislosti a souvislosti v počasí mezi týdny, měsíci nebo ročními obdobími neexistují. „Takže na základě teplotních skoků na počátku března, nelze usuzovat, jaký bude průběh počasí v následujícím období,“ dodává.

Z globálního hlediska by však měl rok 2019 patřit k nejteplejším rokům v historii měření, k čemuž může přispět i jev zvaný El Niňo, ke kterému dochází ve vodách Tichého oceánu. Americký zpravodajský server už jej například spojuje s některými letošními extrémy, jmenoval třeba nedávná tornáda ve státě Alabama.

„Silná tornáda se v USA vyskytla hodně brzy, stejně jako u nás první dvacítka,“ konstatuje Honsová pro EuroZprávy.cz. „U nás se ale jedná o souhru proudění, ne o vliv El Niňa,“ dovysvětlila známá meteoroložka.

Připustila ale, že tento pozoruhodný jev, který zásadně ovlivňuje počasí na mnoha místech planety, sílí. „Podle amerických vědců opravdu El Niňo zesiluje, ale vliv bude mít zejména na počasí na pobřeží Jižní Ameriky, kde se bude tvořit četná oblačnost a následně vlhké počasí, naopak v jihovýchodní Asii bude panovat suché počasí,“ uvedla jeho případné dopady. Češi se tedy bát nemusí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí lámalo rekordy, bylo téměř 30 stupňů

26.04.2019 17:46 Rekordní teploty pro 26. duben dnes meteorologové zaznamenali zhruba na 30 stanicích ze 150, které…

Počasí aktuálně: Česko zasáhnou silné bouřky, kroupy a vichřice

26.04.2019 16:55 Aktualizováno Současné teplé a suché počasí dnes odpoledne a večer ukončí v Čechách studená fronta. V Praze,…

Předpověď počasí na noc a sobotu 27. dubna

26.04.2019 08:59 Studená fronta bude postupovat přes Moravu a Slezsko k východu. Za ní bude na naše území proudit…

Počasí na víkend: Česko zažije teplotní šok, ženou se bouřky a déšť

26.04.2019 07:14 Dnes postoupí z Německa nad naše území studená fronta. Před ní k nám bude proudit velmi teplý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama