V Americe tornáda, v Evropě vedro. V létě ale může být zima, varuje meteoroložka

Zatímco na jižní polokouli pozorují vědci sílící El Niňo, na severní polokouli v České republice překvapuje meteorology neobvyklé teplo, oproti normálu je až o sedm stupňů víc. Souvisí spolu tyto jevy, nebo ne? Server EuroZprávy.cz se ptal přímo meteorologů.

Přidejte svůj názor

Jarní obloha
doporučujeme

Astronomicky je ještě zima, 1. březnem ale začalo meteorologické jaro a nasvědčují tomu i venkovní teploty. V Česku je v posledních dnech nadprůměrné teplo a podle dostupných předpovědí se na tom jen tak něco nezmění. Zeptali jsme se proto meteoroložky Dagmar Honsové, co přesně za tím je.

„Vysoké teploty přineslo teplé jihozápadní proudění – průměrné denní teploty se pohybovaly v poměrně velkém rozmezí – nejčastěji od 5 °C na Karlovarsku do 11,8 °C – což je v porovnání s normálem až o 7 °C vyšší. Teplota tak odpovídala konci dubna,“ říká Honsová pro EuroZprávy.cz.

Jelikož stále větší počet lidí prahne po dlouhodobých předpovědích, ptali jsme, co to může znamenat pro celoroční výhled. Honsová však vysvětluje, že žádné závislosti a souvislosti v počasí mezi týdny, měsíci nebo ročními obdobími neexistují. „Takže na základě teplotních skoků na počátku března, nelze usuzovat, jaký bude průběh počasí v následujícím období,“ dodává.

Z globálního hlediska by však měl rok 2019 patřit k nejteplejším rokům v historii měření, k čemuž může přispět i jev zvaný El Niňo, ke kterému dochází ve vodách Tichého oceánu. Americký zpravodajský server už jej například spojuje s některými letošními extrémy, jmenoval třeba nedávná tornáda ve státě Alabama.

„Silná tornáda se v USA vyskytla hodně brzy, stejně jako u nás první dvacítka,“ konstatuje Honsová pro EuroZprávy.cz. „U nás se ale jedná o souhru proudění, ne o vliv El Niňa,“ dovysvětlila známá meteoroložka.

Připustila ale, že tento pozoruhodný jev, který zásadně ovlivňuje počasí na mnoha místech planety, sílí. „Podle amerických vědců opravdu El Niňo zesiluje, ale vliv bude mít zejména na počasí na pobřeží Jižní Ameriky, kde se bude tvořit četná oblačnost a následně vlhké počasí, naopak v jihovýchodní Asii bude panovat suché počasí,“ uvedla jeho případné dopady. Češi se tedy bát nemusí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a pátek 20. září

19.09.2019 09:27 Ve studeném vzduchu se bude zvolna přesouvat přes střední Evropu k jihovýchodu tlaková výše,…

Počasí přinese teploty pod nulou. Víme, kdy udeří mrazy

19.09.2019 08:30 Česko se tento týden potýká s citelným ochlazením, hned ten příští se ale opět oteplí. Nárůst…

Počasí příští týden? Přinese jedno velké překvapení

18.09.2019 23:05 Aktualizováno Česko svírá tento týden studené počasí. Teploty v noci spadnou až na 2 stupně, během dne se mohou…

Předpověď na noc a čtvrtek 19. září

18.09.2019 08:59 Po přední straně tlakové výše nad Britskými ostrovy k nám bude i nadále proudit studený vzduch od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama