Vichřice devastuje Česko. Létaly střechy, lidé bez proudu, potíže v dopravě

Energetikům se na jihu Čech podařilo opravit většinu poruch způsobených silným nočním větrem. Bez proudu je v kraji asi 300 domácností, zatímco ráno jich bylo přes 2000, sdělila mluvčí firmy E.ON Martina Slavíková po 14:00. Jihočeští hasiči měli kvůli větru od soboty do dnešního dopoledne přes 70 výjezdů. Vlaky pořád nejezdí v úseku Horní Cerekev - Jarošov nad Nežárkou, České dráhy zajišťují přepravu náhradními autobusy.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Poruch na vedení vysokého napětí evidovala firma E.ON ráno v Jihočeském kraji 17, nejvíc na Jindřichohradecku a na Třeboňsku. Poruchy byly i na Písecku, Prachaticku a Táborsku. "I přes nepřízeň počasí děláme vše pro to, abychom všechny poruchy opravili během odpoledne," uvedla Slavíková. Podle meteorologů ale bude vítr k večeru sílit. "Proto jsme vyhlásili zvýšenou pohotovost," uvedla.

Na železniční trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí poškodily popadané stromy asi hodinu před půlnocí trakční vedení mezi obcemi Popelín a Jarošov nad Nežárkou na Jindřichohradecku. Opravu zajišťuje Správa železniční dopravní cesty. Podle webu drah má být provoz vlaků obnoven okolo 20:00.

Jihočeští hasiči od soboty většinou odklízeli stromy ze silnic, v Dobšicích a v Dačicích zajišťovali části uvolněných střech. "Největší nápor pak jednotky zažily po dvacáté hodině, kdy do jedné hodiny noční vyjely k více než 40 událostem," uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Matějů.

Další výstraha meteorologů před velmi silným větrem platí pro celou republiku od dnešních 14:00 do pondělního rána. Vítr může mít v nárazech rychlost přes 85 kilometrů v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů. Zároveň platí výstraha před nárůstem hladin řek s nízkým stupněm nebezpečí pro Klatovsko, Českobudějovicko, Českokrumlovsko, Prachaticko a Strakonicko od dnešních 13:00 do pondělních 13:00.

"Vydatné srážky a rychlé tání sněhu vyvolané silným západním prouděním způsobí na Šumavě a v Novohradských horách vzestupy hladin řek," sdělili pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu. Hladiny se podle nich dostanou většinou jen na nejnižší, první stupeň povodňové aktivity, ojediněle i na druhý stupeň.

V Karlovarském kraji byla podle tamních hasičů situace klidnější. Hasiči v sobotu večer vyjeli odstraňovat popadané stromy například v Teplé, v Chodově, v Chebu, Mariánských Lázních či v Aši. "Ve dvou případech v Chebu a v Aši spadlé stromy poškodily zaparkovaná osobní auta. Na železniční trati v Aši pak spadl strom na koleje, přijíždějící osobní vlak stihl zastavit. Událost je tak bez zranění, pro dva cestující z vlaku byla zajištěna náhradní doprava," sdělil mluvčí hasičů Martin Kasal.

Hasiči na východě Čech museli od soboty večer vyjíždět k desítkám zásahům způsobených silným větrem. Zejména odstraňovali spadlé stromy a větve. Vítr způsobil i dopravní nehodu. "V jednom případě narazil osobní vůz v Hradci Králové v Kutnohorské ulici do spadlého stromu na silnici, nehoda se obešla bez zranění," uvedla mluvčí hasičů v Královéhradeckém kraji Martina Götzová. V současnosti je spadlému stromu neprůjezdná silnice 28426 u obce Nová Paka na Jičínsku.

Energetici evidují na východě Čech čtyři poruchy na vedení vysokého napětí. V Královéhradeckém kraji jsou přerušené dodávky v Poříčí a Vrchlabí na Trutnovsku, v Pardubickém v Ústí nad Orlicí a České Třebové. "Na opravách se pracuje, během dopoledne by měly být odstraněny," sdělila mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková.

Hasiči v Jihomoravském kraji v souvislosti s větrem zasahovali od sobotního večera do dnešního rána u více než 40 událostí, uvedl jejich mluvčí Petr Příkaský. Silný vítr v noci na dnešek strhl střechu v Hustopečích na Břeclavsku, na mnoha místech také popadaly stromy na silnice. "V Hustopečích silný vítr strhl střechu 40 krát osm metrů. Střecha uletěla a dopadla vedle budovy. Částečně poškodila přístřešek vedlejšího domu a dvě zaparkovaná osobní auta," popsal Příkaský.

Hasiči v Olomouckém kraji odstraňovali v noci a dnes ráno popadané stromy na komunikace a také uvolněnou střešní krytinu. V souvislosti se silným větrem vyjížděly jednotky od sobotních 22:00 do dnešních 08:00 k více než 40 událostem. ČTK to dnes sdělil mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák. Silný vítr způsobil komplikace především v dopravě, sdělila ČTK policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

V noci podle ní ohrožovala provoz na silnici I/46 u Prostějova uvolněná plachta z billboardu. "Povětří zapříčinilo také dvě dopravní nehody. O půl jedenácté došlo v Litovli k pádu větve na čelní sklo vozidla a o hodinu později na silnici mezi Mohelnicí a Studenou Loučkou spadl bezprostředně před projíždějící nákladní vozidlo menší strom, jehož větve způsobily poškození na vozidle. Vše se naštěstí obešlo bez zranění," uvedla Vybíhalová.

Hasiči měli nejvíce zásahů spojených se silným větrem na Prostějovsku a Olomoucku. Například v Mostkovicích na Prostějovsku provizorně zajišťovali střechu, ze které začala padat krytina do ulice. "Hasiči větší část tašek hrozící pádem odstranili, návazně pomocí latí a plachet střechu pro krátkodobé překlenutí situace zakryli," uvedl Hošák. Ve stejné obci museli hasiči rozebrat také větrem poničenou plechovou garáž.

"Veškeré ostatní výjezdy jsou spojené prozatím s pádem stromů na komunikace, železnici, chodníky a jiná veřejná prostranství. Tyto výjezdy z pravidla nejsou časově náročné. Hasiči s využitím motorových pil provedou pořezání, prořezání a úklid," doplnil mluvčí. Žádosti o pomoc s odstraňováním následků silného větru podle něj přijímají hasiči v regionu i nadále.

Vítr by měl v Olomouckém kraji podle předpovědi meteorologů znovu začít zvolna zesilovat odpoledne. Večer může jeho rychlost v nárazech překonávat 90 kilometrů v hodině, na horách dokonce 120 kilometrů v hodině. Přes den bude v regionu většinou zataženo s ojedinělými přeháňkami, ve vyšších polohách sněhovými Nejvyšší odpolední teploty by se měly pohybovat mezi sedmi až deseti stupni Celsia.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslední teplý víkend? Česko zasáhne nemilosrdné počasí

22.10.2019 23:11 Aktualizováno Česká republika má před sebou poslední víkend, při němž teploty vystoupají až na 20 stupňů. Jak…

Počasí kosilo další rekordy. Bylo 24 stupňů

22.10.2019 21:33 V Česku dnes opět padaly teplotní rekordy, zaznamenalo je 45 ze zhruba 150 stanic, které měří…

Předpověď na noc a středu 23. října

22.10.2019 08:55 Kolem tlakové výše nad jihovýchodní Evropou k nám bude pokračovat příliv teplého vzduchu od jihu,…

Podrobná předpověď počasí: Teploty skočí až o 20 stupňů

21.10.2019 22:51 Aktualizováno Počasí bude příští týden jako na houpačce. Jak ukazuje nová předpověď, zatímco v noci mohou teploty…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama