Počasí: Meteorologové zvýšili výstrahu před větrem na VYSOKÝ stupeň nebezpečí a přidali povodně

V Česku hrozí dnes odpoledne a v noci na pondělí velmi silný vítr a na jihu Čech i zvedání hladin řek. Vítr může na horách dosáhnout až síly orkánu. Vyplývá to z výstrahy, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Dnes odpoledne již začalo podle hasičů přibývat výjezdů kvůli větru hlavně na západě Čech.

Přidejte svůj názor

Větrný rukáv
doporučujeme

Výstraha před větrem s vysokým stupněm nebezpečí platí pro celou republiku od dnešních 14:00 do pondělních 09:00. Vát bude jihozápadní až západní vítr, který místy dosáhne v nárazech rychlosti až 110 kilometrů za hodinu a na horách i 125 kilometrů za hodinu. Během pondělí už bude vítr podle meteorologů slábnout. Hasiči kvůli očekávaným problémům způsobeným větrem posílili počty operátorů na tísňových linkách, oznámila mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová. Na stanicích jsou připraveni k výjezdům hasiči v plném počtu.

Silný vítr zasáhl Česko již v noci na dnešek. Hasiči zaznamenali v celé republice od sobotních 22:00 do dnešních 07:00 téměř čtyři stovky zásahů kvůli větru, zejména výjezdů k popadaným stromům a větvím nebo poškozeným střechám. Od 07:00 do 16:00 pak bylo zásahů kvůli větru 244 a odpoledne jich začalo postupně opět přibývat.

Zároveň platí výstraha před nárůstem hladin řek s nízkým stupněm nebezpečí pro Klatovsko, Českobudějovicko, Českokrumlovsko, Prachaticko a Strakonicko od dnešních 13:00 do pondělních 13:00. "Vydatné srážky a rychlé tání sněhu vyvolané silným západním prouděním způsobí na Šumavě a v Novohradských horách vzestupy hladin řek," sdělili pracovníci ČHMÚ. Hladiny se ale podle nich dostanou většinou jen na nejnižší, první stupeň povodňové aktivity. Pouze ojediněle mohou dosáhnout i druhého stupně.

Rozvodní se nejvíce asi toky v povodí horní Otavy, Blanice a Vltavy po České Budějovice včetně Malše. Kolem 14:40 už vystoupala na první povodňový stupeň hladina řeky Křemelné na Klatovsku. "Kulminace očekáváme v noci z neděle na pondělí. V pondělí se po ochlazení bude situace na horních úsecích řek rychle uklidňovat," uvedli meteorologové.

Meteorologové doporučují lidem, aby kvůli větru zajistili okna a dveře a odnesli nebo upevnili předměty venku, jako třeba zahradní nábytek. I při řízení auta by si měli lidé dávat pozor, protože při nárazech větru může řidič ztratit nad vozem kontrolu. Nikdo by se také neměl raději vydávat na horské túry.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a čtvrtek 12. prosince

11.12.2019 09:25 Okludující frontální systém bude postupovat přes naše území jen zvolna k východu až severovýchodu,…

Počasí se umoudří? Přijdou silné mrazy, pak se vrátí podzim

11.12.2019 08:35 Česko dnes ráno zasáhly mrazy, které budou pokračovat i v následujících dnech. Ani teploty během…

Zimní počasí skončí předčasně? Meteorologové ví, kdy přijde jaro

10.12.2019 22:03 Aktualizováno Sníh ještě v dubnu není v Česku žádnou výjimkou. Příští rok by se ale mohlo jednat o velké…

Meteorologové mění předpověď počasí na Vánoce. Budou Češi zklamaní?

10.12.2019 22:03 Aktualizováno Počasí v nadcházejících čtyřech týdnech teplotně ani srážkově nevybočí z průměru. Tepleji bude v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama