Nebezpečné počasí: Na Sněžce běsnil orkán, v nárazech měl sílu 206,6 km/h

Na Sněžce dosáhl vítr v noci na dnešek síly orkánu. V nárazech měl i 206,6 kilometru v hodině, na nedaleké hřebenové Luční boudě v nadmořské výšce 1415 metrů přes 110 kilometrů v hodině. ČTK to řekl Martin Stráník z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Hradci Králové. Ráno se kvůli silnému větru nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, přes den by měl vítr slábnout. Hranice orkánu je 117,7 kilometru v hodině.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Krkonoše - Sněžka - dřevěná stavba
doporučujeme

"Na Sněžce dosáhl vítr síly orkánu. Ve tři hodiny ráno tam vítr dosahoval 57,4 metru za vteřinu (206,6 km/h). V Královéhradeckém kraji to bylo nejvíce," řekl ČTK Stráník. Podle něj je to letos nejvyšší naměřená hodnota větru v Královéhradeckém kraji.

Na Sněžce vlivem silného větru byly přerušeny dodávky elektrického proudu. "Večer nebylo možné z baráku vylézt, jaký byl vítr. Vypadla elektřina. V neděli mezi 21:00 a 22:00 dosahoval vítr v nárazem 195 kilometrů v hodině. I když je vítr poměrně silný, škody na objektu nepředpokládáme. Takový vítr není nic, co bychom neznali. Přesto si myslím, že letos je to asi nejvíce, co na Sněžce foukalo," řekl ČTK správce poštovny Dalibor Blaha.

Ráno se kvůli silnému větru nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Spodní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu je v provozu.

Kvůli výpadku elektřiny se dnes nerozjela kabinková lanovka z Janských Lázní na Černou horu a šestisedačková lanovka Hofmanky na Černé hoře. V areálu jsou v provozu lanovka Protěž a vleky Anděl a Formánky. Ostatní vleky a lanovky SkiResortu Černá hora - Pec provoz neomezily.

Správa Krkonošského národního parku žádné významné škody v lesích neeviduje. "Mohou to být někde jednotlivosti, rozhodně ale nejde o kalamitu rozsahu orkánu Kyrill, tedy nic významného. Stromy jsou bez sněhu, takže není plocha, do které by se vítr opíral. Kromě toho nejvíce foukalo na hřebenech, jež jsou vesměs bez lesů. Zatím v terénu nenacházíme zásadní problém," řekl ČTK dopoledne mluvčí KRNAP Radek Drahný. Všechny přístupné turistické trasy jsou průchodné. Při orkánu Kyrill v lednu 2007 bylo v Krkonoších poničeno 88.000 metrů krychlových dřeva.

V Krkonoších stále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Na hřebenech je okolo 220 centimetrů sněhu, za poslední tři dny tam na ledovou krustu napadlo asi čtvrt metru sněhu za působení silného jižního později západního větru. V polohách pod 1200 metrů nad mořem byly srážky smíšené až dešťové. Proto je sněhová pokrývka ve spodních vrstvách mokrá. Podle předpovědi by dnes mělo napadnout dalších asi deset centimetrů sněhu za působení silného západního větru.

"Mohou se vyskytnout laviny deskové a laviny z klouzavého sněhu," uvedl Robert Dlouhý z horské služby Krkonoše. V lavinových katastrech, ke kterým patří Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, se mohou uvolnit laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu.

Dnes by mělo být v hradeckém kraji oblačno až zataženo, přechodně až polojasno. Na většině území se přes den mohou objevit sněhové přeháňky, v polohách pod 400 metrů nad mořem mohou být přeháňky smíšené nebo dešťové. Vítr by na horách mohl mít rychlost až 90 kilometrů v hodině, postupně by měl ustávat. Nejvyšší denní teploty budou mezi dvěma až šesti stupni Celsia, na horách má být kolem minus dvou stupňů.

Předpověď na úterý (00-24):
Oblačno až polojasno a později odpoledne a večer od západu přibývání oblačnosti. Ojediněle sněhové přeháňky, přes den i smíšené, na horách četnější. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C, ojediněle možnost tvorby náledí. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C. Mírný západní až severozápadní vítr 3 až 7 m/s, přes den místy s nárazy kolem 15 m/s, se bude během odpoledne měnit na jihozápadní až jižní, informuje portal.chmi.cz.

Předpověď na středu (00-24):
Zpočátku zataženo až oblačno a místy občasný déšť, v polohách nad 700 m srážky smíšené nebo sněhové. Postupně proměnlivá oblačnost a jen ojediněle přeháňky. Nejnižší noční teploty 4 až 0 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C. Zpočátku čerstvý jižní 5 až 9 m/s místy s nárazy kolem 15 m/s, na severovýchodě až 20 m/s (70 km/h), na horách kolem 25 m/s (kolem 90 km/h). Během dne se bude vítr měnit na západní až jihozápadní a večer bude částečně slábnout.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krkonoše opět zasáhla vichřice, horní úsek lanovky na Sněžku mimo provoz

18.02.2020 09:31 Silný vítr dnes zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku. Lanovka může jezdit do rychlosti…

Předpověď na noc a středu 19. února

18.02.2020 09:06 V západním proudění bude přes střední Evropu postupovat okluzní fronta, informuje portal.chmi.cz.

Na Česko se ženou deště. Počasí přinese další sněžení

18.02.2020 08:28 Česko zasáhnou v příštích dnech přeháňky a deště. Místy meteorologové předpovídají sněžení, zejména…

Počasí přinese mimořádné teploty. V březnu přijde zásadní změna

17.02.2020 22:03 Aktualizováno I zbytek února bude mimořádně teplý, tento týden bude až 15 stupňů nad nulou. Až v březnu se asi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama