V Krkonoších platí 3.stupeň lavinového nebezpečí, sníh napadl na ledovou krustu

V Krkonoších od dneška opět platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Za poslední dny napadlo na ledovou krustu asi 30 centimetrů sněhu za působení silného větru. Výjimečně mohou padat laviny velkých rozměrů. ČTK to zjistila z webu krkonošské horské služby. Tento stupeň je charakterizován jako značné lavinové nebezpečí.

Přidejte svůj názor

Krkonoše - Chata Jitřenka
doporučujeme

Na hřebenech Krkonoš je okolo 230 centimetrů sněhu. Nový sníh padal za silného jižního, později západního větru, větší množství nového sněhu je na závětrných svazích. "V polohách pod 1200 metrů nad mořem byly srážky smíšené až dešťové. Sněhová pokrývka je v spodních vrstvách mokrá. Mohou se vyskytnout laviny deskové a laviny z klouzavého sněhu," uvedl na webu Pavel Cingr z krkonošské horské služby.

Horská služba nedoporučuje vstupovat na svahy se sklonem větším než 35 stupňů. "V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu," uvedla na webu horská služba.

Na hřebenové Luční boudě v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno minus osm stupňů Celsia, skoro jasno a kolem 230 centimetrů sněhu. Na Sněžce bylo ještě asi o půl stupně méně a vítr dosahoval rychlosti přes 60 kilometrů v hodině, tedy už podstatně méně než v minulých dnech, kdy meteorologové zaznamenali na nejvyšší české hoře vítr o síle orkánu. Přesto ani dnes ráno se horní úsek lanovky na Sněžku kvůli silnému větru nerozjel. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Spodní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu je v provozu.

Lavinové nebezpečí krkonošská horská služba vyhlásila v této zimní sezoně poprvé 10. prosince, a to o síle prvního stupně. Po silném sněžení v první polovině ledna platil mezi 15. až 18. lednem dokonce čtvrtý lavinový stupeň, který bývá v Krkonoších vyhlašován výjimečně.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin.

Předpověď na středu (00-24):
Zpočátku zataženo až oblačno, od západu občasný déšť. Postupně proměnlivá oblačnost a jen ojediněle přeháňky, v polohách nad 600 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C. Čerstvý západní až jihozápadní vítr 4 až 8 m/s, místy v nárazech 15 až 20 m/s, zpočátku vítr čerstvý jižní a na severovýchodě s nárazy 15 až 25 m/s, informuje portal.chmi.cz.

Předpověď na čtvrtek (00-24):
Oblačno až zataženo, od západu postupně na většině území občasný déšť nebo přeháňky, zpočátku v polohách nad 500 m, postupně nad 800 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 4 až 0 °C. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 °C. Čerstvý západní až jihozápadní vítr 4 až 8 m/s, místy v nárazech 15 až 20 m/s.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rizikové počasí: V celém Česku hrozí požáry. Nová předpověď na týden

20.04.2019 21:58 Aktualizováno Kvůli přetrvávajícímu nedostatku srážek hrozí v Česku vznik požárů. Nízký stupeň nebezpečí požáru…

Nedočkavci už se koupají, nejteplejší je přehrada Nové Mlýny III

20.04.2019 13:16 Slunečné počasí s odpoledními teplotami přes 20 stupňů Celsia láká už některé nedočkavce ke koupání…

V Praze se nesmí rozdělávat ohně, platí i zákaz kouření v parcích a…

20.04.2019 13:04 Praha dnes v parcích, zahradách a lesích zakázala rozdělávat oheň a kouřit cigaret. Obává se vzniku…

Velikonoční počasí nepřeje alergikům. Probouzí se stromy i klíšťata

20.04.2019 12:47 Zima je definitivně za námi. Znamená to mimo jiné, že se probudila klíšťata, která budou v příštích…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama