Počasí: Česko bude dál bičovat silný vítr. Může vyvracet stromy, varují meteorologové

Silný vítr v nadcházejících hodinách Česko ještě neopustí. Dnes odpoledne a ve čtvrtek bude v západní polovině Čech, kde může místy dosáhnout v nárazech rychlosti až 70 kilometrů v hodině. Stejně silně bude foukat i v noci na pátek na severovýchodě Moravy. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Počasí

V Praze, Středočeském, Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském a Ústeckém kraji by mělo silně foukat do dnešních 18:00, poté by měl vítr částečně zeslábnout a opět zesílit by měl v druhé polovině noci na čtvrtek. Silný vítr zůstane podle meteorologů na západě Čech po celý čtvrtek. V Olomouckém a Moravskoslezském kraji vítr zesílí ve čtvrtek večer a měl by tam foukat do půlnoci na pátek.

Podle předpokladu meteorologů by ale měl být vítr slabší než vichřice Eberhard, která v neděli a pondělí způsobila nejen v Česku velké škody. Vítr při ní dosahoval rychlosti 110 až 125 kilometrů za hodinu, na horách i víc. Meteorologové přesto doporučují lidem, aby se na vítr připravili: zajistili okna a dveře, upevnili volně uložené předměty a zabezpečili skleníky.

Lidé by měli být opatrní i při pohybu venku a při řízení vozidel a na horách by měli omezit zejména hřebenové túry. Podle meteorologů by silný vítr totiž mohl lámat nebo vyvracet stromy a lesní porosty nebo by mohl způsobit menší škody na budovách.

Vichřice, která v neděli a v noci na pondělí zasáhla Česko, lámala stromy, trhala střechy a komplikovala železniční i automobilovou dopravu. Desítky tisíc domácností a firem se ocitly bez proudu, energetici vyhlásili kalamitní stav. Pojišťovny evidují škody v desítkách milionů korun. Lesům ČR vichřice poničila asi milion stromů. Na Sněžce dosáhl vítr síly orkánu. Větrná bouře Eberhard působila škody také v sousedních zemích.

Předpověď na čtvrtek (00-24):
Zpočátku proměnlivá oblačnost, místy přeháňky, nad 600 m sněhové. Během dne od západu zataženo a odpoledne a večer postupně občas déšť, nad 800 m déšť se sněhem nebo sněžení, na horách i vydatnější. Nejnižší noční teploty 4 až 0 °C. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 °C, na jihozápadě 3 až 7 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C. Čerstvý západní až jihozápadní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h). Na horách místy tvorba sněhových jazyků.

Předpověď na pátek (00-24):
Oblačno, místy přeháňky, na horách četnější, nad 600 m sněhové. Odpoledne postupně až zataženo, déšť, na severu a severovýchodě nad 1000 m déšť se sněhem nebo sněžení. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C. Čerstvý západní až severozápadní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, večer přechodně až 20 m/s, informuje portal.chmi.cz.

Předpověď na sobotu (00-24):
Zataženo až oblačno, na většině území občasný déšť nebo přeháňky, zpočátku na severu a severovýchodě nad 700 m sněhové a postupný vzrůst hranice sněžení do hřebenových poloh. Později od jihozápadu pozvolné ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C. Nejvyšší denní teploty 8 až 12 °C. Čerstvý západní až jihozápadní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s bude večer slábnout.

Předpověď na neděli (00-24):
Skoro jasno až polojasno, zpočátku zejména na severu a severovýchodě zvětšená oblačnost a déšť. K večeru v Čechách od západu přibývání oblačnosti, později na západě Čech déšť. Nejnižší noční teploty 7 až 3 °C, při slabém větru až 0 °C. Nejvyšší denní teploty 16 až 20 °C. Mírný jižní vítr 3 až 7 m/s.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velká předpověď počasí do konce jara. Na teplo si ještě počkáme

20.03.2019 22:11 Aktualizováno Teploty v Česku v posledních dnech dosahovaly rekordních hodnot, na začátku tohoto týdne ale přišlo…

V Krkonoších platí 3. stupeň nebezpečí, mohou se utrhnout velké laviny

20.03.2019 11:16 V Krkonoších dál platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Tento lavinový stupeň je…

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 21. března

20.03.2019 09:10 Nad západní a střední Evropou se bude udržovat rozsáhlá tlaková výše, informuje portal.chmi.cz.

Teploty spadnou, žene se sníh. Velká předpověď počasí

19.03.2019 22:20 Aktualizováno Česko se po prosluněné neděli opět probouzí do mrazivých rán. Teploty v noci a ráno dokonce spadnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama