Varování meteorologů: Česko zasáhne silný vítr, počasí se změní

Hladiny řek, které v sobotu zvedly vydatný déšť a tající sníh, postupně klesají. Meteorologové proto dnes před polednem odvolali povodňovou pohotovost i bdělost, které původně vyhlásili pro oblast Šumavy a Sázavy na Vysočině až do pondělí. Na prvním povodňovém stupni zůstala odpoledne už jen Vltava v Českém Krumlově na jihu Čech. Vyplývá to z aktuálních údajů povodňové služby Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Skoro celou zemi dnes postupně zasáhne silný vítr.

Přidejte svůj názor

Hasiči odstraňují následky vichru

V sobotu se rozvodnily zejména řeky v oblasti Šumavy a také Sázava. Druhý povodňový stupeň během dne dosáhla Otava v Rejštejně a Sušici, Vltava v Českém Krumlově a Sázava na Sázavě, na řadě dalších míst řeky stouply na první stupeň povodňové aktivity - Teplá Vltava, Černá, Blanice, Vydra, Křemelná, Hamerský potok, Svatava, Teplá či Svratka. Většina toků kulminovala odpoledne či v noci na dnešek.

Hydrologové upozornili, že i když se situace na řekách uklidnila, kvůli tání sněhu mohou další toky mírně stoupat, hlavně v horských oblastech. "Toky odvodňující nejvyšší horské oblasti, zejména Jizerské hory, Krkonoše, Beskydy a Jeseníky, budou vzhledem k vyšším teplotám dotovány vodou z tajícího sněhu a bude ještě docházet ke vzestupům. Na menších tocích ojediněle nelze vyloučit i překročení prvního stupně povodňové aktivity. Stoupající tendenci bude mít také dolní Vltava a dolní Labe v důsledku manipulací na vodním díle Vrané," uvádí aktuální výstraha meteorologů.

Během dneška mají teploty vystoupat až k 19 stupňům Celsia, skoro v celé zemi má ale znovu silně foukat, nárazy větru dosáhnou rychlosti okolo 70 kilometrů za hodinu. Nejdříve vítr zasáhl severní Moravu a Slezsko, během odpoledne a večera se rozšíří na zbytek území s výjimkou větší části jižní a střední Moravy. Postupně bude vítr slábnout. V pondělí se má ochladit zhruba o deset stupňů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Krkonoších platí 3. stupeň nebezpečí, mohou se utrhnout velké laviny

20.03.2019 11:16 V Krkonoších dál platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Tento lavinový stupeň je…

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 21. března

20.03.2019 09:10 Nad západní a střední Evropou se bude udržovat rozsáhlá tlaková výše, informuje portal.chmi.cz.

Velká předpověď počasí do konce jara. Na teplo si ještě počkáme

20.03.2019 08:44 Teploty v Česku v posledních dnech dosahovaly rekordních hodnot, na začátku tohoto týdne ale přišlo…

Teploty spadnou, žene se sníh. Velká předpověď počasí

19.03.2019 22:20 Aktualizováno Česko se po prosluněné neděli opět probouzí do mrazivých rán. Teploty v noci a ráno dokonce spadnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama