Varování pro turisty: Hřebeny Krkonoš pokryl led, platí třetí stupeň lavinového nebezpečí

Krkonošská horská služba ráno vydala upozornění před zledovatělým terénem na hřebenech hor. V Krkonoších i nadále platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

Přidejte svůj názor

Krkonoše - Špindlerův Mlýn
doporučujeme

Na hřebenové Luční boudě v nadmořské výšce 1415 metrů byla ráno navíc silná mlha, minus pět stupňů pod nulou a vítr v nárazech dosahoval přes 45 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru se ráno nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, ten dolní z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu je v provozu. Lanovka může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Na Sněžce dosahoval vítr přes 70 kilometrů v hodině.

Na hřebenech Krkonoš je okolo 240 centimetrů sněhu. Za poslední dny napadlo na ledovou krustu za silného jižního až západního větru asi 70 centimetrů sněhu. "Po oteplení se na hřebenech hor opět ochladilo, čímž vznikla na povrchu ledová krusta, avšak sněhová pokrývka je ve spodních vrstvách vlhká až mokrá, v nižších polohách hor až podmáčená. Sněhové profily vykazují střední až malou stabilitu," uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Pod 1400 metrů nad mořem hrozí laviny z klouzavého sněhu, výše laviny deskové. "Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení," uvedla horská služba. Místy hrozí laviny velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin.

Dnes bude zpočátku oblačno až zataženo a na východě místy občasný déšť. Během dne přechod k proměnlivé oblačnosti a místy přeháňky,
v polohách nad 600 m smíšené nebo sněhové. Později večer ubývání srážek a od západu i oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C, v 1000 m na horách kolem 1 °C. Mírný západní vítr 3 až 7 m/s, přechodně místy s nárazy kolem 15 m/s. Na Moravě a ve Slezsku zpočátku vítr čerstvý s nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h), uvedl portal.chmi.cz.

Předpověď na úterý (00-24):
Polojasno až skoro jasno. Během dne přechodně oblačno a místy, zejména na severu, přeháňky, nad 400 m smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C. Nejvyšší denní teploty 4 až 8 °C. Mírný severozápadní až západní vítr 2 až 5 m/s, během dne přechodně zesílí.

Předpověď na středu (00-24):
Jasno až polojasno. Na severu a severovýchodě místy přechodně oblačno. Nejnižší noční teploty -1 až -5 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C. Slabý severozápadní vítr 1 až 4 m/s.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Extrémní sucho v Česku se rozšiřuje, zemědělci začínají být zoufalí

23.04.2019 16:22 Zemědělci, kteří jsou zároveň reportéry vědeckého projektu InterSucho, začínají být ve svých…

Vichřice komplikuje dopravu na železnici, na tratě padají stromy

23.04.2019 15:23 Aktualizováno Popadané stromy zastavily ráno na půl hodiny provoz na frekventované železniční trati z Liberce na…

Předpověď počasí na noc a středu 24. dubna

23.04.2019 09:19 Kolem hluboké tlakové níže nad východním Atlantikem bude na naše území proudit teplý vzduch od jihu…

Počasí děsí hasiče: Česko zasáhne vichřice, vzroste riziko požárů

22.04.2019 15:52 Aktualizováno V úterý bude na většině území Česka vát silný vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až 70…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama