Nebezpečí v Krkonoších kleslo, nově platí druhý lavinový stupeň

Lavinové nebezpečí v Krkonoších dnes kleslo z třetího na druhý stupeň z pětibodové škály. Na hřebenech hor je nyní okolo 220 centimetrů sněhu. Po oteplení se opět ochladilo a na sněhové pokrývce vznikla krusta z firnového sněhu. Sněhové profily vykazují střední stabilitu, uvedla Horská služba Krkonoše na svém webu. Druhý lavinový stupeň platí i v Jeseníkách. Druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné.

Přidejte svůj názor

Krkonoše - Špindlerův Mlýn
doporučujeme

Sněhová pokrývka v Krkonoších zůstává ve spodních vrstvách vlhká až mokrá, a to zejména na jižních svazích. "Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu," uvedl lavinový specialista horské služby Robert Dlouhý.

Dnes ráno bylo na hřebenech Krkonoš minus pět stupňů Celsia. V údolích bylo tepleji, například v Peci pod Sněžkou byly dva stupně nad nulou.

Minulý týden ve čtvrtek 21. března sjela lavina v Kotelních jámách o délce několika set metrů. Nikoho nezavalila. Lavina s největší pravděpodobností sjela samovolně vlivem teplého a slunečného počasí. Svah je otočen k jihu.

Lavinové nebezpečí krkonošská horská služba vyhlásila v této zimní sezoně poprvé loni 10. prosince, a to o síle prvního stupně. Po silném sněžení v první polovině letošního ledna platil mezi 15. až 18. lednem čtvrtý lavinový stupeň, který bývá v Krkonoších vyhlašován výjimečně.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střední Evropu zasáhne extrémně silný déšť. Jak na tom bude Česko?

19.05.2019 15:51 Aktualizováno Přes střední Evropu se jen velmi zvolna přesouvá k severovýchodu tlaková níže. Ta by měla přinést…

Déšť a bouřky: Předpověď počasí na noc a pondělí 20. května

19.05.2019 13:39 Aktualizováno Tlaková níže postoupí z Bavorska nad naše území, kde se bude dále prohlubovat. Informuje ČHMU.

Předpověď počasí na příští týden: Déšť, vyšší teploty a pak ..

19.05.2019 08:44 Studené počasí s podprůměrnými teplotami, které panovalo v první polovině května, podle meteorologů…

Přeháňky a bouřky: Předpověď počasí na noc a neděli 19. května

18.05.2019 11:36 Aktualizováno Nad střední Evropu postoupí od jihozápadu mělká tlaková níže, uvádí ČHMU.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama