Nebezpečí v Krkonoších kleslo, nově platí druhý lavinový stupeň

Lavinové nebezpečí v Krkonoších dnes kleslo z třetího na druhý stupeň z pětibodové škály. Na hřebenech hor je nyní okolo 220 centimetrů sněhu. Po oteplení se opět ochladilo a na sněhové pokrývce vznikla krusta z firnového sněhu. Sněhové profily vykazují střední stabilitu, uvedla Horská služba Krkonoše na svém webu. Druhý lavinový stupeň platí i v Jeseníkách. Druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné.

Přidejte svůj názor

Krkonoše - Špindlerův Mlýn
doporučujeme

Sněhová pokrývka v Krkonoších zůstává ve spodních vrstvách vlhká až mokrá, a to zejména na jižních svazích. "Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu," uvedl lavinový specialista horské služby Robert Dlouhý.

Dnes ráno bylo na hřebenech Krkonoš minus pět stupňů Celsia. V údolích bylo tepleji, například v Peci pod Sněžkou byly dva stupně nad nulou.

Minulý týden ve čtvrtek 21. března sjela lavina v Kotelních jámách o délce několika set metrů. Nikoho nezavalila. Lavina s největší pravděpodobností sjela samovolně vlivem teplého a slunečného počasí. Svah je otočen k jihu.

Lavinové nebezpečí krkonošská horská služba vyhlásila v této zimní sezoně poprvé loni 10. prosince, a to o síle prvního stupně. Po silném sněžení v první polovině letošního ledna platil mezi 15. až 18. lednem čtvrtý lavinový stupeň, který bývá v Krkonoších vyhlašován výjimečně.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí v říjnu a listopadu? Nová předpověď

23.09.2019 00:44 Aktualizováno Příští týden se Česko ještě dočká oteplení, poté se ale vrátí studené podzimní počasí. Ochlazovat…

Počasí bude příští týden stát za to. Česko si ho užije

23.09.2019 00:44 Aktualizováno Příští týden se po uplynulých chladných dnech dočkáme oteplení. Noční teploty stoupnou až o zhruba…

Předpověď počasí na noc a pondělí 23. září

22.09.2019 08:41 Ze západní Evropy postoupí do Čech studená fronta a bude se zvolna rozpadat, informuje portal.chmi…

Podzim vtrhne do Česka. Jaké bude počasí? Dlouhodobá předpověď zde

21.09.2019 18:47 Aktualizováno Období od 23. září do 20. října 2019 by mělo být podle meteorologů teplotně i srážkově spíše…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama