Česko zasáhnou mrazy. Kdy se vrátí teplo a kdy přezout na letní gumy?

Řidiči vědí, že na konci března mohou podle zákona vyměnit zimní gumy na svém voze za letní. Někteří tak činí již v těchto dnech v domnění, že teploty už klesat nebudou. Předpovědi meteorologů ale ukazují, že opak je pravdou. V Česku bude ještě nějakou dobu mrznout a hrozí nejen nehody, ale i problémy s pojišťovnami.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Počasí, ilustrační foto
doporučujeme

Zákon stanoví, že řidiči mají povinnost mít zimní gumy do 31. března, pokud se očekává, že na silnicích bude souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Někteří řidiči ale toto nepředpokládají a na přezouvání gum se vrhli už nyní. Vzhledem k tomu, že počasí na příští týdny není moc příznivé, může se jim to vymstít v případě nehody, kdy pojišťovna odmítne škody hradit.

Podle meteorologů totiž bude Minimálně tento a příští týden ráno a večer mrznout. Už ve středu mohou teploty během noci spadnout až na -3 °C, v pátek spadnou k 0 °C a v sobotu opět na -3 °C.

Lepší nebude ani příští týden. Český hydrometeorologický ústav uvádí, že minimálně do poloviny týdne teploty v noci klesnou až na -3 °C, i přesto, že přes den vystoupají na 17 °C.

Na silnicích se tak může objevit Černý led. Ten sice není zase tak častý, o to více je ale nebezpečný. Černý led totiž většina řidičů vůbec nečeká. Zatímco teploměr v autě může ukazovat i tři stupně nad nulou, vozovka může být stále promrzlá.

To jsou ideální podmínky pro vznik souvislé vrstvy ledu, která na černé silnici není vidět. Odtud označení černý led. Ten je extrémně kluzký, nebezpečný, a díky tomu že jej nelze zpozorovat, i zrádný.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku počasí lámalo rekordy, bylo téměř 30 stupňů

26.04.2019 17:46 Rekordní teploty pro 26. duben dnes meteorologové zaznamenali zhruba na 30 stanicích ze 150, které…

Počasí aktuálně: Česko zasáhnou silné bouřky, kroupy a vichřice

26.04.2019 16:55 Aktualizováno Současné teplé a suché počasí dnes odpoledne a večer ukončí v Čechách studená fronta. V Praze,…

Předpověď počasí na noc a sobotu 27. dubna

26.04.2019 08:59 Studená fronta bude postupovat přes Moravu a Slezsko k východu. Za ní bude na naše území proudit…

Počasí na víkend: Česko zažije teplotní šok, ženou se bouřky a déšť

26.04.2019 07:14 Dnes postoupí z Německa nad naše území studená fronta. Před ní k nám bude proudit velmi teplý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama