Česko zasáhnou mrazy. Kdy se vrátí teplo a kdy přezout na letní gumy?

Řidiči vědí, že na konci března mohou podle zákona vyměnit zimní gumy na svém voze za letní. Někteří tak činí již v těchto dnech v domnění, že teploty už klesat nebudou. Předpovědi meteorologů ale ukazují, že opak je pravdou. V Česku bude ještě nějakou dobu mrznout a hrozí nejen nehody, ale i problémy s pojišťovnami.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Počasí, ilustrační foto
doporučujeme

Zákon stanoví, že řidiči mají povinnost mít zimní gumy do 31. března, pokud se očekává, že na silnicích bude souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Někteří řidiči ale toto nepředpokládají a na přezouvání gum se vrhli už nyní. Vzhledem k tomu, že počasí na příští týdny není moc příznivé, může se jim to vymstít v případě nehody, kdy pojišťovna odmítne škody hradit.

Podle meteorologů totiž bude Minimálně tento a příští týden ráno a večer mrznout. Už ve středu mohou teploty během noci spadnout až na -3 °C, v pátek spadnou k 0 °C a v sobotu opět na -3 °C.

Lepší nebude ani příští týden. Český hydrometeorologický ústav uvádí, že minimálně do poloviny týdne teploty v noci klesnou až na -3 °C, i přesto, že přes den vystoupají na 17 °C.

Na silnicích se tak může objevit Černý led. Ten sice není zase tak častý, o to více je ale nebezpečný. Černý led totiž většina řidičů vůbec nečeká. Zatímco teploměr v autě může ukazovat i tři stupně nad nulou, vozovka může být stále promrzlá.

To jsou ideální podmínky pro vznik souvislé vrstvy ledu, která na černé silnici není vidět. Odtud označení černý led. Ten je extrémně kluzký, nebezpečný, a díky tomu že jej nelze zpozorovat, i zrádný.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a pátek 20. září

19.09.2019 09:27 Ve studeném vzduchu se bude zvolna přesouvat přes střední Evropu k jihovýchodu tlaková výše,…

Počasí přinese teploty pod nulou. Víme, kdy udeří mrazy

19.09.2019 08:30 Česko se tento týden potýká s citelným ochlazením, hned ten příští se ale opět oteplí. Nárůst…

Počasí příští týden? Přinese jedno velké překvapení

18.09.2019 23:05 Aktualizováno Česko svírá tento týden studené počasí. Teploty v noci spadnou až na 2 stupně, během dne se mohou…

Předpověď na noc a čtvrtek 19. září

18.09.2019 08:59 Po přední straně tlakové výše nad Britskými ostrovy k nám bude i nadále proudit studený vzduch od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama