Na sněhovém poli Mapa republiky je stále přes deset metrů sněhu

Sněhové pole známé jako Mapa republiky nad Modrým dolem ve východních Krkonoších by mohlo odtát až v červenci. V současnosti tam místy může být až 14 metrů sněhu. Svůj charakteristický tvar připomínající prvorepublikové Československo ale dosud nemá. Na úbočí Studniční hory je stále souvislá vrstva sněhu. ČTK to dnes řekl Josef Harčarik se Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Národní park měří mocnost sněhu v místě, kde se Mapa republiky během jara postupně vyrýsuje, několikrát za zimu po dobu 20 let.

Krkonoše

"Maximální vrstva sněhu této zimní sezony na Mapě republiky byla naměřena 20. března, a to 14,54 metru. Velmi dobře se letos podařilo zachytit maximum. Můžete napsat, že podle odhadů tam je stále až 14 metrů sněhu," řekl ČTK Harčarik.

Podle něj je z hlediska mocnosti sněhové pokrývky pro hřebeny Krkonoš kulminační právě druhá polovina března. "Poté sníh začíná pozvolna odtávat. Kdy Mapa republiky zmizí úplně, se teď neodhaduje snadno. Zaleží hodně na tom, jak bude vypadat jaro. Předpokládám ale, že by to mělo vydržet určitě do července, nelze ale vyloučit, že až do začátku srpna," dodal Harčarik.

Letos naměřené maximum na Mapě republiky rekordní není. "Za 20 let měření jde o třetí nejvyšší naměřenou vrstvu sněhu," řekl ČTK Harčarik.

Rekordní hodnoty sněhu na "mapě" byly naměřeny v zimní sezoně 1999/2000, maximální mocnost sněhu byla 15,7 metru. Tehdy sníh zmizel až v první dekádě srpna. Naopak nejméně sněhu tu bylo naměřeno hned následující sezonu 2000/2001, "jen" 6,1 metru s odtáním ve třetí dekádě června. Loni roztálo sněhové pole v květnu, přibližně o měsíc dřív než v roce 2017.

Cílem několikaletého měření a výzkumu je pochopit, jak sněhová pokrývka ovlivňuje mikroklima v závětrné oblasti Studniční hory. Sněhové pole je v nejpřísněji chráněné první zóně KRNAP, proto se k němu turisté nedostanou. Je ale viditelné zdaleka.

Maximální hodnoty sněhu na Mapě republiky pracovníci Správy KRNAP získávají v místě, kde vznikla přirozenou cestou proláklina. V ní se při převládajícím severozápadním proudění ukládá velké množství sněhu. Sníh, který letí přes hranu horského hřebene, se kumuluje právě tam. Proto ani tak nezáleží na tom, kolik v zimě napadne sněhu, jako na proudění vzduchu.

Horská služba v ranním hlášení uvedla, že na hřebenech Krkonoš se stále drží okolo dvou metrů sněhu. Není divu, že o víkendu se bude ještě lyžovat v Peci pod Sněžkou, na Černé hoře a ve Špindlerově Mlýně. V Krkonoších platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

Správci národního parku považují množství sněhu v Krkonoších za pozitivní signál pro celé hory. Pokud bude na jaře sníh odtávat postupně, jako dosud, je šance, že sníží v Krkonoších deficit vody, což by mohlo snížit dopad sucha poslední dekády na populace vzácných druhů rostlin.

Mapa republiky je v nadmořské výšce mezi 1420 až 1455 metrů. Když se vyrýsuje do své ideální podoby, má na délku až 350 metrů. Postupně odtává, jako poslední zůstává vidět sníh, který jako by znázorňoval střední Čechy. Sněhové pole získalo název před desítkami let, když si turisté při odtávání sněhu všimli, že nabírá podobu prvorepublikového Československa s Podkarpatskou Rusí.

Česko zažilo supertropické počasí. V neděli bude ještě větší vedro

19.06.2021 18:41 Česko dnes poprvé v tomto roce zažilo takzvaný supertropický den, kdy teploty přesáhly 35 stupňů…

Předpověď počasí na víkend: Přijdou ještě větší vedra, než dosud

19.06.2021 07:00 Česko v posledních dnech zažívá letní teploty. Dnes a zítra by ale podle Českého…

Meteorologové varují před vysokými teplotami. Předpověď počasí slibuje až…

18.06.2021 22:02 Aktualizováno Třicetistupňové vedro zůstane v Česku minimálně do víkendu. V pátek bude na většině území přes 31…

V Česku druhým dnem panují tropy, rekordů ale mnoho nepadlo

18.06.2021 18:15 Teploty v Česku dnes druhým dnem stoupaly nad tropických 30 stupňů. Stejně jako ve čtvrtek bylo…

Počasí v Česku lámalo rekordy. Bylo přes 33 stupňů

17.06.2021 17:50 Teploty v Česku se dnes dostaly nad tropických 30 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo v Plzni-Bolevci,…

Předpověď počasí s varováním: Česko dnes potrápí vysoké teploty

17.06.2021 07:00 Meteorologové na dnešní odpoledne vydali varování před vysokými teplotami. Ty zasáhnou většinu Čech…

Předpověď počasí do začátku prázdnin: Kdy nás čekají největší vedra?

16.06.2021 22:05 Aktualizováno Tento týden bude v Česku panovat tropické počasí, nejtepleji má být v sobotu, kdy teploměr může…

Tropické počasí vystřídá teplotní propad, ukazuje předpověď

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Už tento týden se Česko dočká prvních letošních tropů. Třicítky ale vydrží jen pár dní, pak se…

Předpověď počasí slibuje tento týden první tropy

14.06.2021 07:00 Tento týden dorazí do Česka tropické teploty. Během dne rtuť teploměru zejména v závěru týdne hravě…

Studené léto za dveřmi? Předpověď počasí na měsíc slibuje ochlazení

13.06.2021 22:04 Aktualizováno V příštích týdnech budou zřejmě teploty v Česku mírně klesat. Tento týden a na začátku příštího…

Související:

Právě se děje