V Krkonoších kleslo lavinové nebezpečí na 1. stupeň, Sněžku bičuje ledový vítr

Lavinové nebezpečí v Krkonoších dnes kleslo ze druhého na první, tedy nejnižší stupeň z pětibodové škály. Na hřebenech Krkonoš je okolo 170 centimetrů sněhu. ČTK to zjistila z webu horské služby. První stupeň lavinového nebezpečí platí také v Jeseníkách.

Přidejte svůj názor

Krkonoše - Sněžka - dřevěná stavba
doporučujeme

Na hřebenové Luční boudě v nadmořské výšce 1415 metrů byla ráno mlha a teplota okolo minus osm stupňů Celsia. Na Sněžce bylo okolo minus deseti stupňů, pocitová teplota okolo minus patnácti, vítr tam dosahoval rychlosti přes 40 kilometrů v hodině.

"V nočních hodinách se na hřebenech hor opět ochladilo, čímž vznikla na povrchu krusta z firnu a sněhová pokrývka se postupně stabilizuje. Během dne se teploty budou pohybovat pod nulou. Sněhová pokrývka je ve spodních vrstvách mokrá. Sněhové profily vykazují střední stabilitu," uvedl v ranním hlášení Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Výjimečně se tam mohou vyskytnout laviny základové malých nebo středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu. Podle horské služby je uvolnění laviny možné jen při velkém dodatečném zatížení.

Lavinové nebezpečí krkonošská horská služba vyhlásila v této zimní sezoně poprvé loni 10. prosince, a to o síle prvního stupně. Po silném sněžení v první polovině letošního ledna platil mezi 15. až 18. lednem čtvrtý lavinový stupeň, který bývá v Krkonoších vyhlašován výjimečně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč je počasí v květnu tak chladné? Meteorologové mají překvapivou odpověď

24.05.2019 08:21 Už v dubnu se mohlo zdát, že teplo letos přišlo do Česka brzy. Při vzpomínce na loňský žhavý květen…

Povodně v Česku: V noci stouply hladiny řek, hasiči zasahovali na stovkách…

23.05.2019 20:10 Na třech desítkách míst v ČR se dostaly hladiny toků v noci na dnešek na povodňový stav. Dopoledne…

Aktualizovaná výstraha meteorologů: Kde dál hrozí povodně?

23.05.2019 14:38 Meteorologové po poledni opět aktualizovali výstrahu týkající se deště a povodní. Tlaková níže se…

Předpověď počasí na víkend: Přestane konečně pršet?

23.05.2019 13:16 Aktualizováno Po deštivých dnech si Česko alespoň o víkendu trochu oddychne. Teploty vyrostou dokonce až na 25…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama