V Krkonoších kleslo lavinové nebezpečí na 1. stupeň, Sněžku bičuje ledový vítr

Lavinové nebezpečí v Krkonoších dnes kleslo ze druhého na první, tedy nejnižší stupeň z pětibodové škály. Na hřebenech Krkonoš je okolo 170 centimetrů sněhu. ČTK to zjistila z webu horské služby. První stupeň lavinového nebezpečí platí také v Jeseníkách.

Krkonoše - Sněžka - dřevěná stavba
doporučujeme

Na hřebenové Luční boudě v nadmořské výšce 1415 metrů byla ráno mlha a teplota okolo minus osm stupňů Celsia. Na Sněžce bylo okolo minus deseti stupňů, pocitová teplota okolo minus patnácti, vítr tam dosahoval rychlosti přes 40 kilometrů v hodině.

"V nočních hodinách se na hřebenech hor opět ochladilo, čímž vznikla na povrchu krusta z firnu a sněhová pokrývka se postupně stabilizuje. Během dne se teploty budou pohybovat pod nulou. Sněhová pokrývka je ve spodních vrstvách mokrá. Sněhové profily vykazují střední stabilitu," uvedl v ranním hlášení Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Výjimečně se tam mohou vyskytnout laviny základové malých nebo středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu. Podle horské služby je uvolnění laviny možné jen při velkém dodatečném zatížení.

Lavinové nebezpečí krkonošská horská služba vyhlásila v této zimní sezoně poprvé loni 10. prosince, a to o síle prvního stupně. Po silném sněžení v první polovině letošního ledna platil mezi 15. až 18. lednem čtvrtý lavinový stupeň, který bývá v Krkonoších vyhlašován výjimečně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tropické počasí vystřídá teplotní propad, ukazuje předpověď

15.06.2021 07:00 Už tento týden se Česko dočká prvních letošních tropů. Třicítky ale vydrží jen pár dní, pak se…

Předpověď počasí slibuje tento týden první tropy

14.06.2021 07:00 Tento týden dorazí do Česka tropické teploty. Během dne rtuť teploměru zejména v závěru týdne hravě…

Studené léto za dveřmi? Předpověď počasí na měsíc slibuje ochlazení

13.06.2021 22:04 Aktualizováno V příštích týdnech budou zřejmě teploty v Česku mírně klesat. Tento týden a na začátku příštího…

Předpověď počasí slibuje příští měsíc méně deště. Medard se letos nevyplní

13.06.2021 16:03 Aktualizováno Podle měsíčního výhledu počasí ČHMÚ budou objemy srážek v příštích týdnech průměrné až podprůměrné.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama