V Krkonoších kleslo lavinové nebezpečí na 1. stupeň, Sněžku bičuje ledový vítr

Lavinové nebezpečí v Krkonoších dnes kleslo ze druhého na první, tedy nejnižší stupeň z pětibodové škály. Na hřebenech Krkonoš je okolo 170 centimetrů sněhu. ČTK to zjistila z webu horské služby. První stupeň lavinového nebezpečí platí také v Jeseníkách.

Přidejte svůj názor

Krkonoše - Sněžka - dřevěná stavba
doporučujeme

Na hřebenové Luční boudě v nadmořské výšce 1415 metrů byla ráno mlha a teplota okolo minus osm stupňů Celsia. Na Sněžce bylo okolo minus deseti stupňů, pocitová teplota okolo minus patnácti, vítr tam dosahoval rychlosti přes 40 kilometrů v hodině.

"V nočních hodinách se na hřebenech hor opět ochladilo, čímž vznikla na povrchu krusta z firnu a sněhová pokrývka se postupně stabilizuje. Během dne se teploty budou pohybovat pod nulou. Sněhová pokrývka je ve spodních vrstvách mokrá. Sněhové profily vykazují střední stabilitu," uvedl v ranním hlášení Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Výjimečně se tam mohou vyskytnout laviny základové malých nebo středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu. Podle horské služby je uvolnění laviny možné jen při velkém dodatečném zatížení.

Lavinové nebezpečí krkonošská horská služba vyhlásila v této zimní sezoně poprvé loni 10. prosince, a to o síle prvního stupně. Po silném sněžení v první polovině letošního ledna platil mezi 15. až 18. lednem čtvrtý lavinový stupeň, který bývá v Krkonoších vyhlašován výjimečně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí: Žene se první vydatné sněžení. Výstraha rozšířena

12.11.2019 22:11 Aktualizováno První výraznější sněžení, které Česko čeká dnes večer, se bude týkat i Jablonecka, Semilska,…

Začal nejhorší listopadový týden? Předpověď počasí do konce podzimu

12.11.2019 21:59 Aktualizováno Počasí v příštích týdnech nijak nevybočí z normálních hodnot. Ochlazovat se bude postupně,…

Předpověď na noc a středu 13. listopadu

12.11.2019 09:35 Počasí u nás bude ovlivňovat frontální vlna spojená s tlakovou níží, která se bude postupně…

Oteplí se? Počasí o víkendu překvapí

12.11.2019 08:35 Zatímco v průběhu týdne bude Česko sužovat náledí a místy i sněžení, o víkendu se nečekané oteplí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama