Velikonoční počasí nepřeje alergikům. Probouzí se stromy i klíšťata

Zima je definitivně za námi. Znamená to mimo jiné, že se probudila klíšťata, která budou v příštích dnech velmi aktivní. Vyplývá to z předpovědi aktivity klíšťat, kterou společně se Státním zdravotním ústavem vydává Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Alergie, ilustrační foto
doporučujeme

V sobotu a v neděli bude aktivita na 7. stupni, v pondělí dokonce na 8. stupni z desetistupňové škály. Sedmý a osmý stupeň aktivity klíšťat označují experti za velké riziko. Meteorologové doporučují použití repelentu.

Lidé by si neměli sesedat a nelehat v porostech, ne měli by vstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Doporučují si také po příchodu domů zkontrolova tělo a případných klíšťat se zbavit.

Na klíšťata nejčastěji narazíte v listnatých a smíšených lesích a porostech křovin a na okrajích vodních toků. Často se klíšťata vyskytují i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Výrazně méně jich je v jehličnatých lesích, hlavně jsou-li bez podrostu, a v kamenitém prostředí s minimem porostu.

Kromě toho by měli být kvůli počasí na pozoru také alergici. Co se pylových alergenů týče, doznívá v nižších polohách sezona břízy, jasanu a vrby, ale pylu bude ve vzduchu stále dost, varují meteorologové z Meteopressu. Postupně navíc začínají kvést duby, buky a platany, takže léky na alergii radši mějte vždy u sebe.

Jaké počasí je pro alergiky nejhorší?

Vítr

Vítr zvyšuje koncentraci pylových zrn ve vzduchu a může je odnášet až na vzdálenosti několika kilometrů. Pokud máte alergii na pyl, zavírejte okna a je-li to možné, během větrných dní nevycházejte ven.

Déšť, vysoká vlhkost

Déšť a vlhkost váže pylová zrna na částice vody a snáší je dolů k zemi. Těsně po dešti je vzduch téměř bez alergenů. Na druhou stranu, vysoká vlhkost vzduchu, například před bouřkou, může způsobovat  zhoršení podmínek pro alergiky. Dochází totiž k praskání pylových zrn a tím k vypouštění alergenů do vzduchu. Ve vlhku se velice dobře daří plísním a roztočům.

Vysoká teplota

Za horkých letních dnů bývá nejvíce znečištěný vzduch. Vysoké koncentrace ozonu a smogu jsou dalším spouštěčem alergií. Pylová zrna se velice dobře vážou na uhlíkové zplodiny a tím se zvyšuje koncentrace alergenů ve vzduchu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Studené léto za dveřmi? Předpověď počasí na měsíc slibuje ochlazení

13.06.2021 22:04 Aktualizováno V příštích týdnech budou zřejmě teploty v Česku mírně klesat. Tento týden a na začátku příštího…

Předpověď počasí slibuje příští měsíc méně deště. Medard se letos nevyplní

13.06.2021 16:03 Aktualizováno Podle měsíčního výhledu počasí ČHMÚ budou objemy srážek v příštích týdnech průměrné až podprůměrné.…

Počasí se uklidní. Meteorologové zmírnili dnešní výstrahu

06.06.2021 10:38 Meteorologové zmírnili výstrahu před bouřkami na dnešek. Silné bouřky čekají už jen v Plzeňském a…

Silné bouřky v Německu zabíjely. Teď míří na Česko

05.06.2021 21:13 Aktualizováno Bouřky v jihozápadní polovině Česka dnes budou silnější, než meteorologové čekali. Spadne až 50…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama