Nad Česko se dostal písek ze Sahary. Páteční déšť vám auto rozhodně neumyje

Už o víkendu se do ovzduší nad Evropou dostaly částice písku z africké Sahary. Během dneška dorazily i nad Česko, kde se nejvýrazněji projeví v pátek, kdy se vymyjí z ovzduší díky dešti. Pouštní prach se však dostal i mnohem severněji, například do Skotska, kde už si na něj stěžují řidiči.

Pouštní saharský písek v Praze (6. dubna 2016)

Písek z africké Sahary se do Evropy začal dostávat už o velikonočním víkendu. Tehdy zaznamenali první koncentrace prachových částic v ovzduší na jihu Pyrenejského poloostrova i ve Francii. Včera před ním varovali už i slovenští meteorologové. „Zašpiněné bude všechno, co pokryje déšť. Vaše auta, zahradní nábytek či došky,“ stálo ve výstraze serveru iMeteo.sk.

Dnes po ránu byly nejvyšší koncentrace zaznamenány v Itálii a Řecku. Server iMeteo.sk včera uvedl, že právě na Balkáně mohou dosáhnout až 5000 mg/m2. Ve střední Evropě se počítá s koncentrací kolem 2000 mg/m2.

„V Česku jsou zaznamenány nepatrné koncentrace písku zatím ve východní polovině našeho území – nejvyšší koncentrace písku ze Sahary očekáváme nad naším území v pátek,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz meteoroložka Dagmar Honsová, která nám rovněž vysvětlila, jak saharský písek z ovzduší nad naší republikou zmizí.

„Saharský písek z ovzduší vymyje déšť – ten přinese studená fronta v pátek odpoledne a v noci na sobotu. Při srážkách se pískové částice z atmosféry vymyjí - dá se říci, že každá kapka deště, která spadne, bude obsahovat saharský písek,“ popisuje meteoroložka.

Písek z africké pouště se nad Evropu dostává díky obyčejné cirkulaci. „Nad Alžírsko postoupila tlaková níže, která s sebou přinesla silný vítr, tím se dostaly části písku do atmosféry a díky jižnímu proudění postupně postupovaly nad Evropu – přitom by měl saharský písek doputovat až nad Skotsko,“ uvedla Honsová pro EuroZprávy.cz.

img-responsive

Dagmar Honsová | foto: TV Nova

Jak dnes ráno píše deník The Scottish Sun, některé tamní obyvatele už fenomén, který Britové kvůli barvě pojmenovali „blood rain“ (krvavý déšť), zaskočil. „Jen jsem sušil místa, kam spadly kapky deště, ale ačkoliv jsem se opravdu snažil, fleků bylo stále víc. Nakonec jsem to vzdal,“ svěřil se jeden z řidičů deníku.

V České republice se s pískem setkáváme jednou, maximálně dvakrát do roka. Kromě Sahary se k nám dostává také z Ukrajiny. Loni zaznamenali meteorologové prachové částice v ovzduší 18. dubna.

Předpověď počasí na víkend slibuje ochlazení

23.06.2021 07:00 O víkendu se v Česku ochladí. Oproti tomu uplynulému, při němž teploty překračovaly hranice…

Předpověď počasí pro začátek prázdnin. Zavládne pravé léto?

22.06.2021 22:00 Aktualizováno Probíhající týden je posledním, který se plně odehraje v červnu, což znamená jediné: letní…

Počasí: Česko dnes zasáhnou silné bouřky, krupobití a přívalový déšť.…

21.06.2021 12:05 Meteorologové varovali před bouřkami, které mohou být v úterý v Čechách i velmi silné. Přívalový…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 08:02 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

Česko zažilo o víkendu mimořádně tropické počasí. Předpověď na další dny…

21.06.2021 07:00 Česko prožilo mimořádně horký víkend. Teploty v sobotu poprvé v tomto roce na některých místech…

Vedra dnes ukončí silné bouřky. Předpověď počasí ale slibuje další tropy

20.06.2021 21:52 Aktualizováno Už dnes by se Českem měla přehnat vlna bouřek, která ukončí tropické dny. Přesto během dne…

Počasí dnes rekordy netrhalo. Nejteplejším dnem tohoto roku zatím zůstane…

20.06.2021 18:47 Nejteplejším dnem letošního roku zůstává sobota 19. června a zřejmě jím zůstane i v nejbližší době.…

Předpověď počasí na víkend: Přijdou ještě větší vedra, než dosud

19.06.2021 21:59 Aktualizováno Česko v posledních dnech zažívá letní teploty. Dnes a zítra by ale podle Českého…

Česko zažilo supertropické počasí. V neděli bude ještě větší vedro

19.06.2021 18:41 Česko dnes poprvé v tomto roce zažilo takzvaný supertropický den, kdy teploty přesáhly 35 stupňů…

Meteorologové varují před vysokými teplotami. Předpověď počasí slibuje až…

18.06.2021 22:02 Aktualizováno Třicetistupňové vedro zůstane v Česku minimálně do víkendu. V pátek bude na většině území přes 31…

Související:

Právě se děje