Nad Česko se dostal písek ze Sahary. Páteční déšť vám auto rozhodně neumyje

Už o víkendu se do ovzduší nad Evropou dostaly částice písku z africké Sahary. Během dneška dorazily i nad Česko, kde se nejvýrazněji projeví v pátek, kdy se vymyjí z ovzduší díky dešti. Pouštní prach se však dostal i mnohem severněji, například do Skotska, kde už si na něj stěžují řidiči.

Přidejte svůj názor

Pouštní saharský písek v Praze (6. dubna 2016)
doporučujeme

Písek z africké Sahary se do Evropy začal dostávat už o velikonočním víkendu. Tehdy zaznamenali první koncentrace prachových částic v ovzduší na jihu Pyrenejského poloostrova i ve Francii. Včera před ním varovali už i slovenští meteorologové. „Zašpiněné bude všechno, co pokryje déšť. Vaše auta, zahradní nábytek či došky,“ stálo ve výstraze serveru iMeteo.sk.

Dnes po ránu byly nejvyšší koncentrace zaznamenány v Itálii a Řecku. Server iMeteo.sk včera uvedl, že právě na Balkáně mohou dosáhnout až 5000 mg/m2. Ve střední Evropě se počítá s koncentrací kolem 2000 mg/m2.

„V Česku jsou zaznamenány nepatrné koncentrace písku zatím ve východní polovině našeho území – nejvyšší koncentrace písku ze Sahary očekáváme nad naším území v pátek,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz meteoroložka Dagmar Honsová, která nám rovněž vysvětlila, jak saharský písek z ovzduší nad naší republikou zmizí.

„Saharský písek z ovzduší vymyje déšť – ten přinese studená fronta v pátek odpoledne a v noci na sobotu. Při srážkách se pískové částice z atmosféry vymyjí - dá se říci, že každá kapka deště, která spadne, bude obsahovat saharský písek,“ popisuje meteoroložka.

Písek z africké pouště se nad Evropu dostává díky obyčejné cirkulaci. „Nad Alžírsko postoupila tlaková níže, která s sebou přinesla silný vítr, tím se dostaly části písku do atmosféry a díky jižnímu proudění postupně postupovaly nad Evropu – přitom by měl saharský písek doputovat až nad Skotsko,“ uvedla Honsová pro EuroZprávy.cz.

img-responsive

Dagmar Honsová | foto: TV Nova

Jak dnes ráno píše deník The Scottish Sun, některé tamní obyvatele už fenomén, který Britové kvůli barvě pojmenovali „blood rain“ (krvavý déšť), zaskočil. „Jen jsem sušil místa, kam spadly kapky deště, ale ačkoliv jsem se opravdu snažil, fleků bylo stále víc. Nakonec jsem to vzdal,“ svěřil se jeden z řidičů deníku.

V České republice se s pískem setkáváme jednou, maximálně dvakrát do roka. Kromě Sahary se k nám dostává také z Ukrajiny. Loni zaznamenali meteorologové prachové částice v ovzduší 18. dubna.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč je počasí v květnu tak chladné? Meteorologové mají překvapivou odpověď

24.05.2019 08:21 Už v dubnu se mohlo zdát, že teplo letos přišlo do Česka brzy. Při vzpomínce na loňský žhavý květen…

Povodně v Česku: V noci stouply hladiny řek, hasiči zasahovali na stovkách…

23.05.2019 20:10 Na třech desítkách míst v ČR se dostaly hladiny toků v noci na dnešek na povodňový stav. Dopoledne…

Aktualizovaná výstraha meteorologů: Kde dál hrozí povodně?

23.05.2019 14:38 Meteorologové po poledni opět aktualizovali výstrahu týkající se deště a povodní. Tlaková níže se…

Předpověď počasí na víkend: Přestane konečně pršet?

23.05.2019 13:16 Aktualizováno Po deštivých dnech si Česko alespoň o víkendu trochu oddychne. Teploty vyrostou dokonce až na 25…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama