Extrémy počasí vyvolávají otázky. Vystřídají sucho povodně?

Zatímco dříve Česko na jaře často trápily povodně, v posledních letech se mluví spíš o suchu. Květen je přitom klíčovým měsícem hlavně pro zemědělce, kteří potřebují dostatek vláhy pro své plodiny. Kolik srážek v následujících týdnech spadne a co nám to přinese?

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Povodně červen 2013 - Čechův most
doporučujeme

Česko letos nejdříve nezvykle brzy zasáhlo sucho, s nímž se tuzemští obyvatelé pomalu učí žít. V druhé polovině dubna se situace alespoň malinko vylepšila, přibylo srážek. O prvním květnovém víkendu zaskočil na mnoha místech republiky lidi sníh, v Beskydech ho napadlo až 15 centimetrů. Čekají nás extrémy počasí i nadále?

Vyhlídky jsou spíš pozitivní. Soudě dle prvních předpovědí by se přinejmenším nemělo prohlubovat sucho, což je dobrá zpráva. „Zatím to vypadá, že letošní květen bude srážkově průměrný nebo dokonce nadprůměrný,“ říká pro EuroZprávy.cz meteoroložka Dagmar Honsová s tím, že nejbohatší na srážky bude zřejmě hned první květnová dekáda.

Ve čtvrtek vydal projekt Intersucho, který mapuje stav sucha v Česku, předpovědní mapy na tento týden, na kterých je vidět, že se odchylka od obvyklého stavu vody v půdě výrazně vylepšila. V oblasti Beskyd tak již koncem tohoto týdne nebude hrozit riziko sucha, ovšem např. v Polabí zůstane situace kritická.

O částečném zlepšení situace hovoří i Honsová. „Alespoň v první polovině měsíce by se sucho v Česku prohlubovat nemělo,“ konstatuje meteoroložka. „Na druhou stranu většinu srážek pohltí vegetace, takže se v půdě očekávaná vláha moc neprojeví,“ dodává vzápětí.

Opačné extrémy, které jaro doprovázely v letech předcházejících, nás nečekají. „Žádné extrémy v podobě povodní opravdu alespoň v nejbližší době nehrozí,“ vysvětluje pro EuroZprávy.cz Dagmar Honsová. „Poslední květnové povodně přinesl rok 2013,“ připomíná přírodní katastrofu, která Česko zasáhla na přelomu května a června.

Tehdy opravdu šlo o výrazně odlišnou situaci. Půda byla po srážkově nadprůměrném květnu (zhruba o 2/3 oproti normálu) nasycená, když nad střední Evropu doputovala tlaková níže a vznikl řetěz silných bouří. Na mnoha místech spadlo i 100 mm srážek za 24 hodin. Povodně si vyžádaly 15 lidských životů a škody v řádu desítek miliard korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí se do začátku prázdnin zlomí. Znepokojivá předpověď meteorologů

20.06.2019 06:30 Zatímco tento týden se teploty drží spíše při zemi, příští týden hravě překročí tropickou třicítku.…

Počasí, jaké jsme letos ještě nezažili. Do Česka přijdou pravé letní tropy

19.06.2019 22:32 Aktualizováno Po řadě tropických dní si Česko tento týden může oddechnout. Vyjma středy a čtvrtka teploty v…

Bouřlivé počasí opět udeří. Meteorologové vydali výstrahu před krupobitím…

19.06.2019 12:48 Východní část České republiky zasáhnou dnes odpoledne a ve čtvrtek odpoledne silné bouřky s…

Předpověď na noc a čtvrtek 20. června

19.06.2019 08:58 Od západu začne počasí u nás ovlivňovat zvlněná studená fronta. Před ní k nám bude vrcholit příliv…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama