Počasí do konce roku 2019: Kdy léto vystřídá zima?

Česká republika má zimu za sebou, létu se k nám zatím ale nechce. Nespokojení jsou proto jak milovníci letních radovánek, tak lyžaři. Kdy se dočkáme léta a kdy se naopak vrátí zima? Server EuroZprávy.cz to zjistil z dlouhodobých předpovědí počasí.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Zimní počasí v Praze
doporučujeme

Server EuroZprávy.cz porovnal dlouhodobé předpovědi britských meteorologů ze společností AccuWeather a Met Office, francouzských meteorologů ze společnosti Meteo France, experimentální modely počasí, které od Evropského centra pro střednědobé předpovědi počasí využívá Evropský program pro monitorování životního prostředí a bezpečnosti Copernicus, a modely, z nichž vychází weather.com včetně Národního úřadu pro oceán a atmosféru.

Modely ukazují, že letní dny mohou opanovat Česko už od června. Teploty by ale ještě neměly stoupat přes 30 °C. Přesto se dočkáme výraznějšího oteplení a menšího množství srážek.

V případě července by v maximech teploty mohly dosahovat 38 °C, v průměru se ale budou pohybovat kolem 30 °C. V srpnu by pak měla být situace podobná.

Tropických dní se ale možná dočkáme o něco méně než v červenci. Přesto by dny s teplotami přesahujícími 35 °C neměly být až takovou výjimkou. Ke konci měsíce se ale ochladí a dorazí bouřky, což teplotní průměr poměrně zkazí.

Tropické dny ale neopustí Česko ani v září, kdy se ještě dočkáme teplot kolem 30 °C. Ochlazovat by se mělo začít až v říjnu, kdy by teploty měly dosáhnout maxima kolem 20 °C.

Dále už sice modely nevidí, podle celoročních odhadů by ale měl být konec roku relativně teplý. V listopadu by se teploty ještě mohly pohybovat kolem 15 až 17 °C.

V prosinci by měly klesnout, přesto mohou v maximech dosáhnout zhruba 15 °C. Dočkáme se ale prvního sněžení, byť na základě zkušeností z předchozích let nelze předpokládat časté sněhové kalamity. Naopak hustá bílá pokrývka může být spíše výjimkou a pravidlem jen ve vyšších polohách.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová předpověď počasí ukazuje, kdy se vrátí mrazy

17.11.2019 07:00 Česko čeká v následujících dnech nezvyklé teplo. Podle meteorologů ale dlouho nevydrží, některé…

Předpověď počasí do konce roku: Kdy bude nejchladněji?

17.11.2019 00:27 Aktualizováno Počasí se v příštích týdnech přehoupne z podzimního na zimní. Největší zima bude v prvním…

Silný vítr zastavil lanovku na Sněžku, horská služba vydala turistům…

16.11.2019 11:06 Silný vítr dnes zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek…

Předpověď na noc a neděli 17. listopadu

16.11.2019 08:50 Frontální rozhraní se bude přes naše území přesouvat k severozápadu, informuje portal.chmi.cz.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama