Počasí do konce roku 2019: Kdy léto vystřídá zima?

Česká republika má zimu za sebou, létu se k nám zatím ale nechce. Nespokojení jsou proto jak milovníci letních radovánek, tak lyžaři. Kdy se dočkáme léta a kdy se naopak vrátí zima? Server EuroZprávy.cz to zjistil z dlouhodobých předpovědí počasí.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Zimní počasí v Praze
doporučujeme

Server EuroZprávy.cz porovnal dlouhodobé předpovědi britských meteorologů ze společností AccuWeather a Met Office, francouzských meteorologů ze společnosti Meteo France, experimentální modely počasí, které od Evropského centra pro střednědobé předpovědi počasí využívá Evropský program pro monitorování životního prostředí a bezpečnosti Copernicus, a modely, z nichž vychází weather.com včetně Národního úřadu pro oceán a atmosféru.

Modely ukazují, že letní dny mohou opanovat Česko už od června. Teploty by ale ještě neměly stoupat přes 30 °C. Přesto se dočkáme výraznějšího oteplení a menšího množství srážek.

V případě července by v maximech teploty mohly dosahovat 38 °C, v průměru se ale budou pohybovat kolem 30 °C. V srpnu by pak měla být situace podobná.

Tropických dní se ale možná dočkáme o něco méně než v červenci. Přesto by dny s teplotami přesahujícími 35 °C neměly být až takovou výjimkou. Ke konci měsíce se ale ochladí a dorazí bouřky, což teplotní průměr poměrně zkazí.

Tropické dny ale neopustí Česko ani v září, kdy se ještě dočkáme teplot kolem 30 °C. Ochlazovat by se mělo začít až v říjnu, kdy by teploty měly dosáhnout maxima kolem 20 °C.

Dále už sice modely nevidí, podle celoročních odhadů by ale měl být konec roku relativně teplý. V listopadu by se teploty ještě mohly pohybovat kolem 15 až 17 °C.

V prosinci by měly klesnout, přesto mohou v maximech dosáhnout zhruba 15 °C. Dočkáme se ale prvního sněžení, byť na základě zkušeností z předchozích let nelze předpokládat časté sněhové kalamity. Naopak hustá bílá pokrývka může být spíše výjimkou a pravidlem jen ve vyšších polohách.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hladiny řek v Moravskoslezském kraji už klesají a stoupat už by neměly

22.05.2019 21:12 Aktualizováno Situace v povodí řeky Odry se začala dnes večer začala uklidňovat. Hladiny řek v Moravskoslezském…

Povodně ŽIVĚ: Pršet jen tak nepřestane, řeky stoupají. Kde hrozí nebezpečí?

22.05.2019 19:30 Aktualizováno Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti dnes od rána stoupaly hladiny řek odvodňující hory na severu a…

Na Vsetínsku platí třetí povodňový stupeň

22.05.2019 18:44 Aktualizováno Hladiny několika toků ve Zlínském kraji dnes kvůli vytrvalému dešti stoupají. Na Senici v Ústí na…

Extrémní počasí drtí Česko. Kdy skončí prudké deště a vyleze slunce?

22.05.2019 12:34 V některých krajích České republiky meteorologové vyhlásili kvůli silnému dešti extrémní stupeň…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama