Proč je počasí v květnu tak chladné? Meteorologové mají překvapivou odpověď

Už v dubnu se mohlo zdát, že teplo letos přišlo do Česka brzy. Při vzpomínce na loňský žhavý květen se nám navíc současné počasí jeví o to více chladnější. Proč tomu tak ale je? Meteorologové mají odpověď, která leckoho překvapí.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Deštivé jarní počasí
doporučujeme

Letošní květen je totiž zcela normální. Může se nám sice zdát nezvykle deštivý a chladný, ale opak je pravdou. V několikaletém srovnání totiž letošní květen není ničím výjimečným.

Meteorologové podle televize Nova tvrdí, že právě loňské teploty byly extrémní a v průměru vůbec nejvyšší za posledních 50 let. Ani dřívější roky to nebylo o moc lepší, Češi si ale na extrémy zvykli, a proto se jim letošní květen zdá studený.

Začátek května ale podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) skutečně chladný byl. Teploty se totiž pohybovaly jen okolo 9 stupňů Celsia.

"Mohu potvrdit, že začátek května byl nejchladnější od roku 2001," řekla televizi Anna Valeriánová z ČHMÚ s tím, že zatím není možné určit, jak si bude celý měsíc v historickém srovnání teplot stát.

Při přechodu z dubnových na květnové teploty se 9 stupňů objevuje pohybuje relativně často. Teplejší počasí, které panuje nyní, ale podle televize nakonec průměr letošních květnových teplot zvedne. 

Nedosáhne však takových hodnot, jako v předchozích letech, kdy šlo opravdu o extrémy. Například loni činila květnová průměrná teplota 16,2 stupňů Celsia, což je nejvíc od roku 1969. 

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kritické počasí v Česku? Odborníci prozradili, co se na nás řítí. Bojí se

18.06.2019 23:40 Aktualizováno Česko má za sebou několik tropických dní, které doprovodily silné bouřky s deštěm. Mohlo by se…

Předpověď na noc a středu 19. června

18.06.2019 08:52 Po přední straně brázdy nízkého tlaku vzduchu nad severozápadní Evropou bude na naše území proudit…

Konec příjemného počasí. Kdy se do Česka vrátí tropy?

18.06.2019 08:35 Po horkém a bouřlivém víkendu si Česko na pár dní odpočinulo od tropických teploty. Mírné ochlazení…

Do Česka se vrací sucho. Následky budou dramatické, ukazuje mapa

17.06.2019 16:28 Do české krajiny se po deštivém květnu vrací sucho. Červen totiž přináší tropické teploty a jen…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama