Studené léto? Počasí bude mnohem chladnější, než se čekalo. Víme proč!

Letošní rok se měl podle loňských předpovědí meteorologů zařadit mezi ty nejteplejší, nyní se ale zdá, že dojde spíše k opaku. Žhavé léto nás totiž navzdory globálnímu oteplování zřejmě nečeká. Počasí tak bude chladnější, než se očekávalo.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Letní počasí
doporučujeme

Strmý nárůst tropických dní a teploty dosahující 40 stupňů. I tak některé dlouhodobé předpovědi viděly letošní léto. Jak se ale nyní ukazuje, nebyly naplněny některé podmínky proto, aby k takovým extrémům došlo. Tropy měl totiž kromě globálního oteplování přinést i jev El Niño.

Ten se podle meteorologů z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) sice objevil, a to už v březnu, je ale výrazně slabší, než se očekávalo. Nenaplní se tak nejhorší scénáře klimatologů ze Světové meteorologické organizace (WMO), které připouštěly, že by letošní rok mohl být teplejší, než ten minulý.

Podle předpovědí NOAA se proto aktuálně zdá, že letošní rok bude chladnější. Tedy alespoň u nás. Obecně se dá očekávat, že jižní oblasti Spojených států, zejména Kalifornii, zasáhnou kvůli teplejšímu vzduchu, který přirozeně udrží více vlhkosti, nadprůměrné deště. Naopak severní část USA zřejmě čeká méně srážek a teploty převyšující průměr. 

El Niño má také velký dopad na hurikánovou sezonu v USA. Pravděpodobnost vzniku hurikánů je v tu dobu nižší, podle NOAA se ale dá očekávat, že díky vlivu meteorologického jevu jetos zasáhne východní pobřeží Spojených států až osm hurikánů. Jejich výskyt by letos měl být mírně nadprůměrný.

Díky El Niño byl rok 2016 nejteplejším rokem, který kdy byl zaznamenán. Následující rok, 2017, byl zařazen na druhé místo, zároveň to byl ale nejteplejší rok bez vlivu jevu El Niño. Rok 2018 byl čtvrtým nejteplejším zaznamenaným rokem v historii.

Vědci podle The Guardian už ale nyní neočekávají, že by byl El Niño tak silný jako v roce 2016. "Přesto může v mnoha regionech významně ovlivnit srážkové a teplotní vzorce, což má významné důsledky pro zemědělství a zajišťování potravin a pro řízení vodních zdrojů a veřejného zdraví. Může se také spojit s dlouhodobou změnou klimatu, která podpoří růst globálních teplot," uvedl ředitel WMO Maxx Dilley.

Dlouhodobé předpovědi ale přesto ukazují, že se vysokých teplot letos dočkáme. Nemusely by ale nijak převyšovat průměr. Ostatně jak ukazuje například květen, jejich výskyt by dokonce mohl být podprůměrný. Současné počasí totiž přijde řadě lidí chladné, ve skutečnosti se ale od průměru výrazně neliší. Část populace si pouze za poslední roky zvykla na teplé až horké květnové dny.

Podobná situace může nastat i v létě. Teploty by sice měly přesahovat 30 stupňů a místy se podle meteorologů objeví i tropické teploty nad 35 stupňů, počet takových dní ale může být výrazně nižší než loni a menší, než se původně očekávalo.

Loading...
Vstupte do diskuze (22)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí na víkend: Zajistěte okna, venku se moc nezdržujte. Bude to stát za…

22.11.2019 17:16 Aktualizováno O víkendu teploty během dne sice překročí desetistupňovou hranici, Česko ale potrápí silnější vítr.…

Počasí bude řádit. Meteorologové vydali výstrahu před vichřicí

22.11.2019 12:01 Ve střední části České republiky a na severu Čech bude od dnešní noci foukat silný vítr, který v…

Předpověď na noc a sobotu 23. listopadu

22.11.2019 09:11 Mezi brázdou nízkého tlaku nad jihozápadní Evropou a rozsáhlou tlakovou výší nad Ruskem bude nad…

Předpověď počasí: Kdy v Česku udeří zima?

21.11.2019 22:21 Aktualizováno Počasí se v příštích týdnech přehoupne z podzimního na zimní. Největší zima bude v prvním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama