Déšť zvedá hladiny řek, nebezpečí hrozí v Jesenících, Orlických horách a na Vysočině

Déšť by dnes mohl zvednout hladiny řek v Orlických horách, Jesenících a na Českomoravské vrchovině. V těchto oblastech naprší od deseti do 50 litrů vody na metr čtvereční, což zvedne hladiny řek. Čeká se první a na některých tocích i druhý povodňový stupeň ze tří, tedy bdělost až pohotovost. Vyplývá to z dnešních informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Přidejte svůj názor

Déšť
doporučujeme

V Česku prší od pondělní noci. Do dnešního rána napršelo na většině území republiky od dvou do 15 litrů vody na metr čtvereční. Na severu a severozápadě Česka spadlo do 25 litrů a v Jizerských horách až 70 litrů vody na metr čtvereční.

I dnes bude pršet na většině území republiky. V jihovýchodní polovině Čech může být déšť místy vydatný s úhrny mezi 20 až 50 litry vody na metr čtvereční, varovali meteorologové. Na Moravě a ve Slezsku se bude déšť střídat s bouřkami a lokálně naprší kolem 30 litrů, výjimečně ještě o 20 litrů více. "Během večera bude bouřková činnost ustávat a déšť slábnout," uvádí ČHMÚ.

Hladiny většiny toků byly až do noci setrvalé, stoupat začaly v ranních hodinách na horním toku Jizery, na Lužické Nise a Smědé. Mírně stouply také hladiny pravostranných přítoků středního Labe a některých menších toků v povodí Vltavy a Berounky. Řeky ale do dnešních 09:00 nikde nedosáhly stupňů povodňové aktivity.

První ze tří povodňových stupňů nastává při nebezpečí povodně, od vyhlášení je třeba věnovat zvýšenou pozornost vodnímu toku. Druhý stupeň se vyhlašuje, když nebezpečí povodně přerůstá v povodeň, voda se ale nerozlívá do okolí a nepáchá škody mimo koryto řeky. Při třetím stupni, tedy ohrožení, už voda může ohrožovat životy lidí a majetek.

Deště zvedly hladiny řek v Krkonoších a v Orlických horách i na začátku minulého týdne. Prvního povodňového stupně dosáhla pouze hladina Labe ve Špindlerově Mlýně. Žádné škody vzedmuté hladiny nenadělaly.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí se do začátku prázdnin zlomí. Znepokojivá předpověď meteorologů

20.06.2019 06:30 Zatímco tento týden se teploty drží spíše při zemi, příští týden hravě překročí tropickou třicítku.…

Počasí, jaké jsme letos ještě nezažili. Do Česka přijdou pravé letní tropy

19.06.2019 22:32 Aktualizováno Po řadě tropických dní si Česko tento týden může oddechnout. Vyjma středy a čtvrtka teploty v…

Bouřlivé počasí opět udeří. Meteorologové vydali výstrahu před krupobitím…

19.06.2019 12:48 Východní část České republiky zasáhnou dnes odpoledne a ve čtvrtek odpoledne silné bouřky s…

Předpověď na noc a čtvrtek 20. června

19.06.2019 08:58 Od západu začne počasí u nás ovlivňovat zvlněná studená fronta. Před ní k nám bude vrcholit příliv…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama