Do Česka vtrhnou nebezpečné bouřky! ČHMÚ varuje před prudkou změnou počasí

Meteorologové z ČHMÚ dnes vydali před polednem novou výstrahu před nebezpečným počasím. Varují před vedrem, které mají v některých místech ČR ve čtvrtek vystřídat silné bouřky.

Přidejte svůj názor

Bouřky, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Před zvlněnou studenou frontou k nám proudí teplý vzduch od jihozápadu. Teplota ve středu v dolním Polabí, v Poohří a na Plzeňsku vystoupí na 30 až 33 °C. Ve čtvrtek během dne bude zvlněná studená fronta postupovat přes ČR k severovýchodu. Na frontě se vytvoří přeháňky a místy bouřky, i silné, doprovázené zejména přívalovými srážkami s úhrny kolem 40 mm, ojediněle kroupami," varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Varování před horkem platí od středečního poledne do středeční osmé hodiny večer pro části Středočeského, Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého a Libereckého kraje - jmenovitě pro oblasti v okolí velkých řek.

Silné bouřky podle výstrahy dorazí do Česka ve čtvrtek dopoledne. Výstraha platí od 11 hodin do pátečních čtyř hodin ráno pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský a Ústecký kraj.

Se zpožděním dorazí bouřková fronta do Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Jihomoravského kraje a na Vysočinu - výstraha tu platí od čtvrteční 14. hodiny rovněž do druhé poloviny noci ze čtvrtka na pátek.

Ve čtvrtek v šest hodin večer se bouřky přesunou na Moravu a do Slezska a zasáhnou podle ČHMÚ Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj.

Počasí v hodnotách: Polojasno až oblačno, zpočátku místy až jasno. Od jihozápadu na frontě až zataženo a zpočátku ojediněle přeháňky, postupně
na většině území přeháňky nebo déšť. Místy bouřky, i silné s přívalovými srážkami kolem 40 mm, na severovýchod našeho území dorazí až večer. Nejvyšší teploty 24 až 28 °C, v 1000 m na horách kolem 18 °C. Mírný jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s se bude v Čechách, později večer i na Moravě a ve Slezsku měnit na západní až severozápadní a v bouřkách přechodně zesílí.

Tlaková tendence: setrvalý stav, během dne od západu mírný vzestup.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Přívalový déšť s možností zatopení níže položených míst, sklepů apod. Nárazy větru způsobující lámání větví stromů, možné škody na majetku a elektrickém vedení. Nebezpečné podmínky pro chodce a pro řízení motorových vozidel. Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí úrazu padajícími a poletujícími předměty a zásahu bleskem. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouřlivé počasí opět udeří. Meteorologové vydali výstrahu před krupobitím…

19.06.2019 12:48 Východní část České republiky zasáhnou dnes odpoledne a ve čtvrtek odpoledne silné bouřky s…

Předpověď na noc a čtvrtek 20. června

19.06.2019 08:58 Od západu začne počasí u nás ovlivňovat zvlněná studená fronta. Před ní k nám bude vrcholit příliv…

Počasí, jaké jsme letos ještě nezažili. Do Česka přijdou pravé letní tropy

19.06.2019 08:29 Po řadě tropických dní si Česko tento týden může oddechnout. Vyjma středy a čtvrtka teploty v…

Kritické počasí v Česku? Odborníci prozradili, co se na nás řítí. Bojí se

18.06.2019 23:40 Aktualizováno Česko má za sebou několik tropických dní, které doprovodily silné bouřky s deštěm. Mohlo by se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama