Květen byl v Česku nejchladnější za 28 let. Sucho znovu udeří, ukazuje graf

Letošní květen byl v Česku nejchladnější za posledních 28 let a osmý nejchladnější od roku 1961. Průměrná měsíční teplota vzduchu dosáhla 10,7 stupně Celsia, pro srovnání loni v květnu to bylo 16,2 stupně. Květen byl ale bohatý na srážky, a vystřídal tak dubnové sucho. Nejméně v květnu pršelo v Karlovarském kraji. Vyplývá to z informací, které na webu uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Přidejte svůj názor

Deštivé jarní počasí
doporučujeme

Chladná byla především první polovina května. Úterý 7. května dokonce 150 meteorologických stanic naměřilo mrazový den. Naopak letní den, kdy je maximální denní teplota vyšší než 25 stupňů, byl alespoň na jedné stanici naměřen pouze ve čtyřech dnech ve druhé polovině měsíce. V Čechách bylo v květnu o půl stupně chladněji než na Moravě a ve Slezsku.

Květen byl ale bohatý na deště. Průměrný měsíční úhrn 90 milimetrů, tedy 90 litrů vody na metr čtvereční, představuje 130 procent třicetiletého normálu. Nejméně pršelo v Karlovarském kraji, kde spadlo méně než 60 litrů vody na metr čtvereční. Průměrný měsíční srážkový úhrn větší než 100 milimetrů meteorologové zaznamenali v Pardubickém, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji a kraji Vysočina.

Nejvíce pršelo hlavně v posledních deseti dnech měsíce. Nejvíce pršelo ve spojitosti s tlakovou níží Axel mezi 21. a 23. květnem ve Frýdlantském výběžku a v Beskydech. O pár dní později přecházela přes celé Česko zvlněná fronta, při níž nejvíce srážek spadlo v Jizerských horách a v podhůří Beskyd. Nejvyšší denní srážkový úhrn v květnu byl naměřen 22. května na Frýdecko-Místecku, a to 92,6 milimetru.

Deštivý a studený květen výrazně pomohl zemědělcům, kondice porostů se výrazně zlepšila. Potvrdily to jak satelitní snímky, tak ohlasy zemědělců, kteří jsou respondenty portálu InterSucho.

Sucho vymizelo v květnu v povrchové vrstvě do 40 centimetrů zcela a v hloubce do jednoho metru ve velké části republiky, řekl koncem května ČTK bioklimatolog a koordinátor projektu InterSucho Miroslav Trnka. Podle aktuálního grafu vývoje sucha, který ukazuje i výhled na dalších devět dnů, sucho do konce tohoto týdne opět nastoupí.

Z dalších informací meteorologů vyplývá, že květen byl málo slunný. Ze slunečního svitu se lidé mohli v květnu radovat jen 143 hodin, což bylo výrazně pod průměrem. Výrazně slunné byly ale od února všechny předchozí měsíce.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mrazivé počasí trápí Česko. Nejchladněji bylo na Jizerce, skoro minus 23…

01.04.2020 09:17 Aktualizováno Dnešní ráno v Česku bylo mimořádně chladné. Nové teplotní minimum pro dnešní den zaznamenala kolem…

Předpověď na noc a čtvrtek 2. dubna

01.04.2020 08:54 Počasí u nás bude ovlivňovat oblast vyššího tlaku vzduchu, která bude postupně slábnout, informuje…

Počasí o víkendu: Do Česka přijde pravé jaro

01.04.2020 08:09 O víkendu se začne počasí v Česku lámat. Zimní teploty a mrazy postupně ustoupí a namísto toho…

Noc byla v Česku opět mrazivá, stanice zaznamenaly teplotní rekordy

31.03.2020 10:51 Noc na dnešek byla v České republice mrazivá a desetina stanic, které měří teplotu déle než třicet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama