Kritické počasí v Česku? Odborníci prozradili, co se na nás řítí. Bojí se

Česko má za sebou několik tropických dní, které doprovodily silné bouřky s deštěm. Mohlo by se proto zdát, že je hrozná extrémního sucha na našem území zažehnána. To ale podle odborníků není pravda, právě naopak. Dlouhodobá předpověď sucha ukazuje, že situace je i nadále velmi špatná. A odborníci se obávají, že se jen tak nezlepší.

Bude takhle jednou vypadat Česko?
doporučujeme

Podle dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu by teploty měly být výrazně nad obvyklými hodnotami, naopak srážkově by se Česko mělo v následujících několika týdnech pohybovat pod normálem.

Podle odborníků z portálu InterSucho to znamená, že do konce června existuje pouze 10% pravděpodobnost na dosažení normálního nebo vyššího než normálního nasycení půdy na většině území, s výjimkou jižní Moravy a jižních Čech.

"Deficit ve velké části Moravy, severu Slezska a v oblasti mezi severozápadem Pražské aglomerace a Poohřím přetrvá s velkou pravděpodobností do konce července," obávají se odborníci.

Situace by se mohla od poloviny prázdnin zlepšovat, do konce třetí dekády srpna je totiž 20-30% naděje na normální či lepší než normální nasycení půdy. I tak je to ale málo.

Podle odborníků je pravděpodobné, že aktuální úroveň nasycení půdy při normálním průběhu srážek pro hladký průběh vegetace stačit nebude. Suché oblasti tak mohou vykazovat nižší než obvyklé nasycení dokonce ještě v říjnu.

"Existující deficit vláhy v hlubší vrstvě tak nadále bude zasahovat výraznou část území zvláště na Moravě a v Poohří i podél toku Labe," udávají odborníci s tím, že na jihu Čech a na Vysočině je situace relativně dobrá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaké počasí bude doprovázet začátek školního roku? Meteorologové už tuší

08.08.2020 17:37 Aktualizováno Školou povinné děti si zatím nadále užívají letní prázdniny, na začátku září ale opět usednou do…

Počasí: Teploty dnes přesáhnou 31 stupňů, tropy budou i v neděli. Platí…

08.08.2020 16:38 Aktualizováno Tropické teploty vydrží v Česku i v neděli, meteorologové dnes rozšířili varování před vysokými…

Předpověď na noc a neděli 9. srpna

08.08.2020 12:23 Počasí u nás bude nadále ovlivňovat okraj tlakové výše nad severní Evropou, informuje portal.chmi…

Předpověď na noc a sobotu 8. srpna

07.08.2020 12:27 Počasí u nás bude svým okrajem nadále ovlivňovat tlaková výše nad severovýchodní a severní Evropou,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama