Kritické počasí v Česku? Odborníci prozradili, co se na nás řítí. Bojí se

Česko má za sebou několik tropických dní, které doprovodily silné bouřky s deštěm. Mohlo by se proto zdát, že je hrozná extrémního sucha na našem území zažehnána. To ale podle odborníků není pravda, právě naopak. Dlouhodobá předpověď sucha ukazuje, že situace je i nadále velmi špatná. A odborníci se obávají, že se jen tak nezlepší.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Bude takhle jednou vypadat Česko?
doporučujeme

Podle dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu by teploty měly být výrazně nad obvyklými hodnotami, naopak srážkově by se Česko mělo v následujících několika týdnech pohybovat pod normálem.

Podle odborníků z portálu InterSucho to znamená, že do konce června existuje pouze 10% pravděpodobnost na dosažení normálního nebo vyššího než normálního nasycení půdy na většině území, s výjimkou jižní Moravy a jižních Čech.

"Deficit ve velké části Moravy, severu Slezska a v oblasti mezi severozápadem Pražské aglomerace a Poohřím přetrvá s velkou pravděpodobností do konce července," obávají se odborníci.

Situace by se mohla od poloviny prázdnin zlepšovat, do konce třetí dekády srpna je totiž 20-30% naděje na normální či lepší než normální nasycení půdy. I tak je to ale málo.

Podle odborníků je pravděpodobné, že aktuální úroveň nasycení půdy při normálním průběhu srážek pro hladký průběh vegetace stačit nebude. Suché oblasti tak mohou vykazovat nižší než obvyklé nasycení dokonce ještě v říjnu.

"Existující deficit vláhy v hlubší vrstvě tak nadále bude zasahovat výraznou část území zvláště na Moravě a v Poohří i podél toku Labe," udávají odborníci s tím, že na jihu Čech a na Vysočině je situace relativně dobrá.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí do konce prázdnin: Má smysl plánovat další dovolené?

16.07.2019 16:45 Aktualizováno Česko prožívá poměrně chladné léto a situace se nezlepší ani v jeho druhé polovině, naopak. Ke…

Předpověď na noc a středu 17. července

16.07.2019 09:13 Nad střední Evropou se bude nacházet nevýrazné tlakové pole, uvedl portal.chmi.cz

Na Česko se valí mlhy, deště, bouřky. Počasí bude stát za to

15.07.2019 22:31 Aktualizováno Počasí bude v Česku tento týden náležitě proměnlivé. Zatímco zpočátku se po ránu budou objevovat…

Sucho v Česku má katastrofální následky, úrodu navíc decimují hraboši

15.07.2019 16:43 Sucho z Česka během minulého týdne mírně ustoupilo, trpí jím především severní polovina republiky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama