Vedro vyhnalo z pozic i ty nejotrlejší, hradní stráž se musela stěhovat

Horké počasí dnes vyhnalo vojáky Hradní stráže ze strážních budek. Od vchodu do Pražského hradu z Hradčanského náměstí byli vojáci staženi po 14:00, řekl ČTK mluvčí Hradní stráže Jiří Havel. Velení Hradní stráže k takovému kroku sahá v případech extrémních teplot v létě i v zimě. Strážní ale z Hradu v takovém případě nemizí, na bezpečnost i nadále dohlíží na pohyblivých stanovištích.

Přidejte svůj názor

Výměna stráží
doporučujeme

Ve chvíli, kdy teplota stoupne nad 30 stupňů, začne velení Hradní stráže například sledovat, jestli fouká vítr, který podmínky strážní služby zlepšuje. Nejtěžší podmínky podle Havla představuje služba v Bráně gigantů u Hradčanského náměstí, kam slunce svítí celé odpoledne. Odsud byli dnes vojáci staženi ve 14:00. "Ale to neznamená, že Hrad nikdo nestřeží," zdůraznil Havel. Vojáci podle něj v takovém případě hlídají Hrad v maskáčích z takzvaných pohyblivých stanovišť.

Další hlídka ve strážních budkách hlídá Pražský hrad ve směru z Prašného mostu. Jejich stanoviště je odpoledne ve stínu, vojáci proto bývají stahováni kvůli vedrům jen výjimečně, kdy jsou teploty vyšší než 38 stupňů, dodal Havel.

Strážní podle něj před nástupem na hodinovou stráž musí dodržovat pitný režim, na stanovišti pít nesmí. Pokud se vojákovi udělá kvůli počasí nevolno, měl by stanoviště opustit a zavolat kolegu, který ho vystřídá, než aby na stanovišti omdlel.

Vojáci Hradní stráži slouží dvacetičtyřhodinové služby, střídají se vždy v poledne. Ještě ten den obvykle stojí ve strážní budce čtyřikrát, stejně jako druhý den dopoledne, celkem tedy osm hodin. Dalších osm hodin mají hotovost a osm hodin na odpočinek. Ve strážní budkách jsou od 09:00 do 18:00, na bezpečnost Hradu ale vojáci dohlíží 24 hodin denně.

Podobná opatření jako v létě velení Hradní stráže přijímá i v zimě, když teploty klesnou pod 12 stupňů pod nulou.

Armáda podle Vlastimily Cyprisové z tiskového oddělení generálního štábu musí být připravena plnit své úkoly za všech klimatických podmínek. V případě extrémních klimatických podmínek mohou vojáci dostávat, podobně jako zaměstnanci v civilním sektoru, nápoje a velitelé mohou upravit režim výcviku i samotné služby. Při teplotách nad 30 stupňů Celsia se tak omezuje fyzická zátěž, plánují se delší přestávky při výcviku nebo se přesouvají náročné aktivity. Velitelé mají povoleno být také benevolentnější ohledně ústroje. "Vojáci při činnostech, které to z povahy plněného úkolu a zajištění bezpečnosti dovolí, mohou například odložit blůzu nebo pokrývku hlavy, použity mohou být sluneční brýle a podobně," poznamenala Cyprisová.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podrobná předpověď počasí: Teploty skočí až o 20 stupňů

21.10.2019 22:51 Aktualizováno Počasí bude příští týden jako na houpačce. Jak ukazuje nová předpověď, zatímco v noci mohou teploty…

Počasí trhalo stoleté teplotní rekordy, bylo přes 26 stupňů

21.10.2019 19:04 Počasí v Česku dnes bylo neobvykle teplé. Na téměř dvou třetinách dlouhodobě měřicích stanic padly…

Meteorologové mění předpověď. Ochlazení klepe na dveře?

21.10.2019 15:54 Aktualizováno Původně se zdálo, že nadprůměrně teplé počasí vydrží až do konce měsíce. Nová předpověď ale ukazuje…

Suché počasí na ústupu: Hladina podzemní vody se zvedla, rostliny letos …

21.10.2019 11:49 Hladina podzemních vod v Česku byla v září proti loňsku příznivější. Na čtvrtině území se vrátila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama