Katastrofa v Olomouci, to místní ještě neviděli, kroupy rozbily střechy

Silná bouřka s krupobitím se odpoledne přehnala přes velkou část Olomouckého kraje. Hasiči v několika obcích čerpají vodu z přívalových dešťů, odstraňují popadané stromy či opravují větrem a kroupami poškozené střechy. Hasiči odpoledne kvůli bouřce evakuovali šest desítek dětí a pět vedoucích z tábora u Bohuslavic na Prostějovsku. "Děti jsou v pořádku a byly odvezeny domů," řekl ČTK mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Přidejte svůj názor

Počasí
doporučujeme

Nejsložitější situace je po bouřkách podle Hošáka na Prostějovsku a Olomoucku. "Na několika místech voda zaplavovala rodinné domky a padají stromy," uvedl Hošák, podle kterého hasiči od 15:00 evidují více než 230 výjezdů.

Dětský tábor u Bohuslavic po odpolední bouřce zaplavily proudy vody z okolních svahů. Vedoucí přivolali na pomoc hasiče, kteří děti odvezli na kapotě nákladního automobilu do nedalekých Bohuslavic. Autobus hasičů je poté odvezl zpět domů do Šternberka na Olomoucku.

V Bohuslavicích pak v podvečer přetekla hráz jednoho z pěti místních rybníků. "Dle sdělení správce rybníku jsou poškozeny hráze č. 1 a 3 a při dalším přelivu hrozí destrukce hrází," upozornil Hošák.

V Laškově na Prostějovsku silný vítr odpoledne poškodil střechu domu. Například ve Vilémově a Úsově na Olomoucku hasiči čerpají vodu. Podobná situace je také v Cakově na Olomoucku. "Ve Vilémově evidujeme několik rozbitých střeh od krup," podotkl Hošák.

Čerpadla byla nasazena i v Olomouci či Klenovicích na Hané na Prostějovsku. V Horním Štěpánově na Prostějovsku odstranili hasiči spadlý strom. Stromy popadaly také v Olomouci, Prostějově nebo nedalekém Ptení, kde zatarasily železniční trať. "V obci Březsko na Prostějovsku přetekla hráz rybníku," uvedl Hošák.

V Lošticích na Šumpersku vítr utrhl plechovou střechu na rodinném domu. Poškozeno je několik dalších střech, které hasiči provizorně zabezpečili. "V Bohuňovicích na Olomoucku zapálil blesk fasádu na rodinném domku, naštěstí nedošlo k většímu rozšíření," dodal Hošák. Hasiči zasahovali také u hořící střechy v Olomouci.

Prudká bouře poškodila stromy v olomouckých parcích. Popadané větve už odklízí pracovníci Výstaviště Flora. Parky zůstaly otevřené pro veřejnost. Úklid potrvá i následující dny. "Návštěvníky prosíme, aby se po tu dobu pohybovali jen po vyznačených cestách, a dbali tak varování zaměstnanců olomouckého výstaviště. Žádné stromy nepopadaly, nikdo nebyl zraněn, přesto se ještě v následujících dnech budou parky uklízet od popadaných větví a větviček," řekla ČTK ředitelka Výstaviště Flora Olomouc Eva Fuglíčková.

Kvůli silným bouřkám bylo v Česku kolem 17:00 bez proudu přibližně 66.000 odběratelů. Nejhorší situace je podle energetiků na Přerovsku a Olomoucku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí na podzim: Nečekaný začátek školního roku

17.08.2019 08:17 Zatímco v průběhu srpna nás ještě čeká několik teplých dní, postupně se dočkáme spíše ochlazování,…

Léto se vrací do Česka? Meteorologové mění předpověď

16.08.2019 22:34 Aktualizováno Dlouhodobé předpovědi sice ukazovaly, že od poloviny srpna se v Česku začne ochlazovat, nový výhled…

Předpověď na noc a sobotu 17. srpna

16.08.2019 09:06 Nevýrazná oblast vyššího tlaku vzduchu, která k nám bude zasahovat od jihu, bude postupovat k…

Tropy dlouho nevydrží? Počasí si s Českem pořádně pohraje

16.08.2019 08:30 Příští dny budou v Česku poměrně teplotně nestálé. Zatímco v noci teploty klesne až na 8 stupňů,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama