Bouřky tvrdě dopadly na Česko: Desetitisíce domácností bez elektřiny

Silné bouřky, které dnes zasáhly Česko, způsobily mimo jiné rozsáhlé výpadky elektřiny. Kolem 19:00 bylo bez proudu přibližně 55.000 odběratelů. Odpoledne byla nejhorší situace na Přerovsku a Olomoucku. Večer nové poruchy přibyly v krajích Moravskoslezském a Zlínském a na Vysočině. Vyplývá to z informací energetických společnosti E.ON a ČEZ Distribuce.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Počasí
doporučujeme

Společnost E.ON evidovala 48 poruch na vedení vysokého napětí. Bez proudu tak je kolem 25.000 odběratelů. "Nejvíce zasaženy jsou Zlínsko, Prostějovsko a Žďársko," sdělila mluvčí firmy Martina Slavíková.

"Poruchy jsou nejčastěji způsobené poškozeným vedením a izolátory, přičemž poškození vznikla většinou v důsledku silných poryvů větru," uvedla Slavíková. Ujistila, že E.ON na opravách intenzivně pracuje. "Poruchy vymezujeme a tam, kde je to možné, dodávky elektřiny postupně obnovujeme," sdělila mluvčí. Firmě se podle ní podařilo obnovit dodávky elektřiny téměř polovině postižených domácností.

Kolem 30.000 odběrných míst bez elektřiny evidoval kolem 19:00 dispečink společnosti ČEZ Distribuce. Na vedení vysokého napětí způsobil vítr přibližně čtyři desítky poruch. "Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví," dodala mluvčí společnosti Soňa Holingerová.

Nejvíce poruch odpoledne řešili technici ČEZ Distribuce v Olomouckém kraji, zejména v okresech Olomouc a Přerov. V Olomouckém kraji se už část poruch podařilo opravit. Večer se začala situace zhoršovat v Moravskoslezském a Zlínském kraji, stejně jako na Vysočině.

Silné bouřky, před kterými varovali meteorologové, dnes zasáhly hlavně Olomoucký kraj a Vysočinu. V Olomouckém kraji je provázely kroupy. Hasiči v několika obcích čerpají vodu z přívalových dešťů, odstraňují popadané stromy či opravují větrem poškozené střechy. V Bohuslavicích na Prostějovsku, kde hasiči kvůli bouřce museli odpoledne evakuovat dětí z okolních táborů, v podvečer přetekl místní rybník.

Na Vysočině při odpoledních bouřkách padaly stromy do silnic i na železnice, na některých tratích se kvůli tomu zastavil provoz. Hasiči zaznamenali od 14:00 okolo 220 událostí, nejvíc jich bylo na Žďársku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Petra Musilová krátce po 18:00.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a úterý 17. prosince

16.12.2019 09:04 Mezi brázdou nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou a tlakovou výší se středem nad východní…

Počasí do konce roku: Objeví se letos vůbec sníh?

16.12.2019 08:25 Polovina prosince je za námi a namísto zimních teplot zatím počasí venku spíše připomíná jaro. Rtuť…

Předpověď počasí na příští týden slibuje velkou změnu

15.12.2019 22:33 Aktualizováno Zatímco v tomto týdnu teploty padaly až k -8 stupňům, příští týden vyrostou maximální denní teploty…

Předpověď na noc a pondělí 16. prosince

15.12.2019 08:48 Po zadní straně tlakové výše nad jihovýchodní Evropou k nám bude proudit velmi teplý vzduch od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama