Katastrofické počasí v Česku: Hrozí až 45 stupňů? Meteorolog varuje před změnami

Počasí nedělá radost v posledních dnech i letech ani lidem v Česku. Teplotní výkyvy zaplavují Česko stále častěji. Nejpozorovatelnější jsou vlny úmorných veder tvz. tropy, které udeřily na celou Evropu v neobvyklé intenzitě. Meteorolog Petr Dvořák varuje před stoupáním teplot a globálními změnami počasí.

Přidejte svůj názor 43 komentářů

Počasí
doporučujeme

Počasí ve světě už běžně bojuje s vysokými teplotami. Ve Francii na konci června meteorologové naměřili neuvěřitelných 45,9 stupňů Celsia. „V minulosti dominovaly takovéto teploty na Blízkém východě. V současnosti už pronikají i do Evropy. Čtyřicet pět stupňů v Česku je otázkou několika desítek let. Může to být příští rok, ale není to pravděpodobné. Je to můj názor, není opřen o klimatologické modely, ale není s nimi v rozporu. Desítky z nich předpovídají velký růst teplot,“ varoval pro idnes.cz Dvořák, že podobný extrém se blíží i do tuzemska.

Dlouhodobý teplotní normál pro Českou republiku byl v posledních desetiletích (1981 – 2010) 7,9 stupňů. Právě rok 2010 je posledním rokem, kdy roční průměr klesl pod hranici 7,9 stupňů (7,2 stupně). Jenže poslední tři roky však vykazovaly výrazné vychýlení nad 9 stupňů Celsia a rekordním rokem byl ten loňský, kdy se průměr vyšplhal až na 9,6 stupňů Celsia.

„Celkově je vidět trend růstu průměrných teplot, hlavně v posledních pěti letech po asi patnáctiletém období stagnace. Tato stagnace byla často používaná skeptiky jako důkaz, že se globální oteplování zastavilo. Nezastavilo se. Jen nejde podle pravítka nahoru. Nejspíš se teď stane, že globální oteplování svoje dosavadní pozastavení rychle dožene,“ vysvětluje trend meteorolog Dvořák.

Extrémní projevy počasí pravděpodobně půjdou ruku v ruce se stoupajícím teplotním normálem. Podle meteorologa se změny dotknou i České republiky.

Loading...
Vstupte do diskuze (43)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a čtvrtek 25. července

24.07.2019 09:02 Oblast vyššího tlaku vzduchu nad střední Evropou bude slábnout, informuje portal.chmi.cz.

Nová předpověď počasí. Zbytek týdne bude jiný, než se čekalo

24.07.2019 07:30 Podle původní předpovědi počasí se měly teploty v Česku až do víkendu pohybovat kolem 30 stupňů a…

Meteorologové mění předpověď počasí. Po tropech přijde...

23.07.2019 22:48 Aktualizováno V sobotu, do Evropy dorazila z Afriky vlna veder. Teploty podle meteorologů vystoupají až na 34…

Kdy skončí tropické počasí? Nová předpověď vypadá zle

23.07.2019 22:47 Aktualizováno Česko má před sebou další tropický týden, na jehož závěru teploty vystoupají až na 35 stupňů. Do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama