Katastrofické počasí v Česku: Hrozí až 45 stupňů? Meteorolog varuje před změnami

Počasí nedělá radost v posledních dnech i letech ani lidem v Česku. Teplotní výkyvy zaplavují Česko stále častěji. Nejpozorovatelnější jsou vlny úmorných veder tvz. tropy, které udeřily na celou Evropu v neobvyklé intenzitě. Meteorolog Petr Dvořák varuje před stoupáním teplot a globálními změnami počasí.

Počasí
doporučujeme

Počasí ve světě už běžně bojuje s vysokými teplotami. Ve Francii na konci června meteorologové naměřili neuvěřitelných 45,9 stupňů Celsia. „V minulosti dominovaly takovéto teploty na Blízkém východě. V současnosti už pronikají i do Evropy. Čtyřicet pět stupňů v Česku je otázkou několika desítek let. Může to být příští rok, ale není to pravděpodobné. Je to můj názor, není opřen o klimatologické modely, ale není s nimi v rozporu. Desítky z nich předpovídají velký růst teplot,“ varoval pro idnes.cz Dvořák, že podobný extrém se blíží i do tuzemska.

Dlouhodobý teplotní normál pro Českou republiku byl v posledních desetiletích (1981 – 2010) 7,9 stupňů. Právě rok 2010 je posledním rokem, kdy roční průměr klesl pod hranici 7,9 stupňů (7,2 stupně). Jenže poslední tři roky však vykazovaly výrazné vychýlení nad 9 stupňů Celsia a rekordním rokem byl ten loňský, kdy se průměr vyšplhal až na 9,6 stupňů Celsia.

„Celkově je vidět trend růstu průměrných teplot, hlavně v posledních pěti letech po asi patnáctiletém období stagnace. Tato stagnace byla často používaná skeptiky jako důkaz, že se globální oteplování zastavilo. Nezastavilo se. Jen nejde podle pravítka nahoru. Nejspíš se teď stane, že globální oteplování svoje dosavadní pozastavení rychle dožene,“ vysvětluje trend meteorolog Dvořák.

Extrémní projevy počasí pravděpodobně půjdou ruku v ruce se stoupajícím teplotním normálem. Podle meteorologa se změny dotknou i České republiky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Meteorologové vytvořili novou aplikaci. Porovná emise před a po výměně…

05.08.2020 13:18 Meteorologové z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vytvořili jednoduchou…

Předpověď na noc a čtvrtek 6. srpna

05.08.2020 13:15 Tlaková výše se bude přesouvat přes střední Evropu k severovýchodu, uvedl portal.chmi.cz.

Pršelo dost, houby ale moc nerostou. Mykologové si nejsou jistí proč

05.08.2020 12:50 Houbařská sezona se zatím nevyvíjí tak dobře, jak odborníci předpokládali. I přes teplé a deštivé…

Podrobná předpověď počasí na srpen: Týdny veder vystřídá teplotní propad,…

04.08.2020 22:10 Aktualizováno Česko má před sebou několik týdnů s tropickými teplotami. Od poloviny srpna se ale začne ochlazovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama