Česko mohou zasáhnout bouřky. Jak vznikají a kde se vzaly, když nepanují vedra?

Navzdory tomu, že je v posledních dnech v Česku poměrně chladno, se mohou i dnes vyskytnout bouřky. Ty máme přitom spojeny především s teplejším počasím. Jak tento meteorologický jev vlastně vzniká?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Bouřky, ilustrační fotografie
doporučujeme

K tvorbě bouřek dochází hned z několika důvodů, především kvůli získanému impulsu od okolního chladnějšího vzduchu a vlhkosti. V teplejším vzduchu se nachází více vodní páry, než ve vzduchu chladném. Když stoupající vzdušný proud dosáhne určité teploty, vodní pára začne kondenzovat a a proměňovat se v kapky vody, což vede k tvorbě takzvaných konvektivních oblaků, potřebných pro vznik bouřky. Tato oblaka ale musí začít rychle stoupat do výšky, aby se zformoval takzvaný bouřkový oblak.

Bouřkový oblak zasahuje do všech výškových pater atmosféry, jeho horní hranice je ale v zimním období o dost nižší. V létě dosahuje až dvanácti kilometrů, v zimě nepřekračuje pět kilometrů. Jeho objem mohou tvořit až stovky krychlových kilometrů. Má v sobě obrovskou energii, která vzniká kondenzací vodní páry, přenášenou vzestupnými vzdušnými proudy.

Vzniklé vodní kapky se díky tření elektrizují. Navíc se kapky různé hmotnosti rozdělují do různých částí oblaku a kvůli tomu se vytváří centra kladného a záporného náboje, mezi kterými vznikají jiskrové výboje. Posléze se elektrony řítí na zem a když ji dosáhnou, dochází k vytvoření vodivého kanálu, který spojuje oblak se zemí. V tu chvíli vidíme blesk, který je ve skutečnosti několika elektrickými výboji, probíhajícími vzniklým kanálem. Mohou směrovat jak od povrchu země k oblaku, tak i naopak. Délka kanálu je obvykle jen několik centimetrů a teplota uvnitř něj se pohybuje v desetitisících stupních.

Bouřky se ale mohou objevit kdykoliv, nejen když panují tropy. Například v zimě. V našich podmínkách ale nejsou tak časté a tvoří jenom dvě procenta všech bouřek. Nejčastěji vznikají v létě, kdy je vzduch u zemského povrchu nejteplejší, a to většinou odpoledne nebo večer, kdy panuje největší teplota a vlhkost vzduchu.

V zimě ale může dojít k situaci, kdy se přízemní vzduch najednou rychle vytlačí do výšky. Například když přijdou studené fronty a nasunou se pod teplejší vzduch, čímž ho zvednou. Téměř každý rok se na našem území vyskytne nějaká zimní bouřka, a to velmi nebezpečná. Zimní bouřky totiž snižují dohled na několik desítek metrů a komplikují dopravu. Předpovědět je ale prakticky nelze.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Meteorologové mění předpověď počasí. Po tropech přijde...

22.07.2019 22:35 Aktualizováno V sobotu, do Evropy dorazila z Afriky vlna veder. Teploty podle meteorologů vystoupají až na 34…

Počasí se rapidně mění. Nová předpověď děsí...

22.07.2019 22:35 Aktualizováno Počínaje víkendem dorazila z Afriky do Evropy vlna veder. Horko by ale nemělo dosáhnout takové…

Katastrofa v Česku: Sucho se zhoršuje, nájezdy hlodavců jsou šílené

22.07.2019 16:07 Sucho se v České republice minulý týden po mírném ústupu znovu rozšířilo, dva nejhorší stupně ze…

Předpověď na noc a úterý 23. července

22.07.2019 09:06 Tlaková výše se bude ze střední Evropy jen zvolna přesouvat k severu. Zpočátku bude počasí u nás…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama