Supertropické počasí: Co jíst a pít ve vedrech? Pozor na hořčík

V tropických teplotách, které se nyní vrátily do České republiky, je podle odborníků nejen nutné více pít, ale také myslet na větší přísun vitamínů a minerálů. Obezřetní by při vysokých venkovních teplotách lidé měli být i při oblíbeném letním grilování.

Grilování
doporučujeme

"Ve vysokých teplotách by lidé měli myslet na to, že tělo potřebuje větší množství tekutin i minerálů. Množství tekutin se přitom odvíjí od hmotnosti člověka," uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) Naďa Chattová.

Podle nutriční terapeutky FNO Žanety Vařechové si potřebný přísun tekutin lze spočítat podle jednoduchého vzorce. Běžně by na kilogram tělesného hmotnosti mělo připadnout zhruba 30 mililitrů tekutin. "V případě horka přidejte ještě deset mililitrů. Například sedmdesátikilogramový člověk by měl tedy v horku vypít 2,8 litru tekutin, ideálně vody," uvedla Vařechová.

Podle ní je optimální, aby nápoj měl pokojovou teplotu. Pít je nejlepší v malých dávkách po celý den, nikoliv až při pocitu žízně. Vařechová dodala, že ideální je voda s malým množstvím citronu, případně máty.

Nutriční terapeutka Martina Sivková uvedla, že při vysokých teplotách je rovněž potřebné zvýšit příjem vitamínů a minerálů. "Nemyslím tím samozřejmě, že vypijete 1,5 litrové balení minerální vody najednou. To určitě ne, ale v lékárnách je dostatek přípravků, buď v tabletách nebo rozpustných prášcích, které doporučenou denní dávku hořčíku doplní," uvedla Sivková.

Pozornost by lidé podle nutričních terapeutů měli věnovat také stravě. Například maso upravované na přímém ohni je těžce stravitelné. "Zdraví prospěje elektrická nebo plynová forma grilování a rozhodně maso předem nenakládat do tuku," řekla vedoucí Odboru léčebné výživy a stravování FNO Jaroslava Jaššová. Podle ní je ideální maso z grilu doplnit čerstvou zeleninou a celozrnným pečivem.

Vhodné je podle odborníků jíst pravidelně pětkrát denně. Ke každému jídlu je potřeba přidat sklenici vody. Ovoce je ideální jíst dopoledne.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po horkém pátku se ochladí. Příští týden tropické počasí nečekejme

09.07.2020 22:10 Aktualizováno Česko má před sebou nejteplejší den tohoto a možná i příštího týdne. Zatímco v pátek teploty…

Počasí na víkend: Prudce se ochladí. Během dne budou teploty jako na konci…

09.07.2020 22:08 Aktualizováno Česko zažije o víkendu ne až tak běžný úkaz. Zatímco v pátek se v noci dočkáme teplot až kolem 16…

Předpověď na noc a pátek 10. července

09.07.2020 13:00 Před studenou frontou, která bude postupovat přes Německo nad naše území, k nám vyvrcholí příliv…

Letošní červen byl nejdeštivější za posledních 60 let

08.07.2020 14:12 Letošní červen byl nejdeštivější za posledních zhruba 60 let. V Česku spadlo 151 milimetrů srážek,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy