Vzduch v Ústeckém kraji se pročistil, smogová situace ale platí dál

V Ústeckém kraji stále platí smogová situace, kterou meteorologové vyhlásili ve čtvrtek odpoledne kvůli vysokým koncentracím přízemního ozónu v ovzduší. I když se vzduch v noci díky ochlazení vyčistil, dá se očekávat, že v průběhu dne s rostoucími teplotami znečištění opět poroste. ČTK to řekl Radek Tomšů z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ústecký kraj zažil tropickou noc, přes 20 stupňů bylo nejen v Ústí nad Labem - Kočkově, ale i na Milešovce.

Smogová situace
doporučujeme

Smogovou situaci vyhlásili meteorologové, když ve čtvrtek ve 14:00 na měřicí stanici v Mostě překročilo znečištění přízemním ozonem prahovou hodnotu 180 mikrogramů na metr krychlový. Dnes ráno je tam koncentrace ozonu jen kolem 26 mikrogramů, ale pomalu stoupá.

"Na některých dalších stanicích zůstala těsně pod touto hranicí," řekl Tomšů. Stanice Rudoltice v Horách naměřila ve čtvrtek v poledne 179 mikrogramů a téměř 175 mikrogramů na metr krychlový měli odpoledne v Tušimicích.

Přízemní ozón vzniká v ovzduší reakcí uhlovodíků a oxidů dusíku při intenzivním slunečním záření. Působí především na plicní tkáň a sliznice. Při vyšší koncentraci v ovzduší a delším působení troposférického ozonu mohou lidé pociťovat pálení očí a nosu, nucení ke kašli, bolest hlavy a pocit tlaku na hrudi. Lidé by proto měli omezit zátěž. Doporučení platí zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, starší lidi a malé děti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výstraha meteorologů: Hrozí náledí a silné sněžení, ukazuje předpověď…

24.01.2021 06:00 Na východě České republiky bude v neděli ráno a dopoledne silně sněžit, místy může napadnout až…

Počasí se opět ochladí. V únoru se přižene další sněžení

23.01.2021 22:00 Aktualizováno V únoru se zřejmě ochladí a bude sněžit i v nižších polohách. Na konci ledna v příštím týdnu ale…

V Krkonoších je metr sněhu, platí druhý lavinový stupeň

20.01.2021 09:53 V nejvyšších českých horách Krkonoších napadlo za posledních 24 hodin 15 centimetrů sněhu a celková…

Velmi mrazivé ráno v Česku: Teploty místy spadly pod minus 20 stupňů

18.01.2021 10:56 Aktualizováno Česko v noci na dnešek prožilo mrazivou noc. Teploty byly na mnoha místech pod minus 20 stupni…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama