Počasí a výstraha ČHMÚ: Na Česko se valí prudké bouřky! Doprovodí je silný vítr

Po tropické neděli dorazí do Česka opět velmi silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu, která je v platnosti od nedělní pozdních a nočních hodin do pondělní půlnoci. Nebezpečí se týká zejména pro západní část České republiky. Při bouřkách lze očekávat nárazy větru od 20 do 30 metrů za sekundu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Počasí a výstraha ČHMÚ: Na Česko se valí bouřky! Doprovodí je silný vítr
doporučujeme

„Z Německa do Čech postupuje zvlněná studená fronta. Před frontou se vyskytují výrazné bouřky doprovázené nárazy větru,“ varovali meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Platí výstraha na vysoký stupeň nebezpečí pro Středočeský, Plzeňský a Ústecký kraj od nedělní desáté hodiny večer až do pondělní půlnoci.

„Bouřky bude doprovázet také silný vítr o rychlosti až 30 metrů za sekundu. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě a podobně. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty," uvedli meteorlogové. 

Připomínají, že je nutné zabezpečit okna, dveře, skleníky a volně položené předměty. Při řízení vozidla v bouřce je dobré snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.

Jaká bude předpověď počasí na příští týden?

Hasiči připomínají, jak se v takové situaci chovat. "Najděte si rychle vhodný úkryt uvnitř bezpečné budovy nebo v automobilu na bezpečném místě. Opusťte volné plochy, sejděte z vrcholků hor a neschovávejte se pod osamocenými stromy,“ upozorňují.

Lidé by se podle nich také neměli zdržovat na vodních plochách ani podmáčené půdě. Z ruky by měli upustit mobil a veškeré kovové předměty. "Nelehejte si na zem. Pokud nenajdete vhodný úkryt, přečkejte v bouři v podřepu s rukama a nohama u sebe," dodali.

Výstraha je v platnosti Středočeský kraj (Beroun, Hořovice, Kladno, Kralupy nad Vltavou, Mělník, Rakovník, Slaný), Plzeňský kraj (Blovice, Domažlice, Horšovský Týn, Klatovy, Kralovice, Nepomuk, Nýřany, Plzeň, Přeštice, Rokycany, Stod, Stříbro, Tachov), Karlovarský kraj a Ústecký kraj (Litoměřice, Louny, Lovosice, Roudnice nad Labem).

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí příští týden? Přinese jedno velké překvapení

20.09.2019 00:09 Aktualizováno Česko svírá tento týden studené počasí. Teploty v noci spadnou až na 2 stupně, během dne se mohou…

Předpověď na noc a pátek 20. září

19.09.2019 09:27 Ve studeném vzduchu se bude zvolna přesouvat přes střední Evropu k jihovýchodu tlaková výše,…

Počasí přinese teploty pod nulou. Víme, kdy udeří mrazy

19.09.2019 08:30 Česko se tento týden potýká s citelným ochlazením, hned ten příští se ale opět oteplí. Nárůst…

Předpověď na noc a čtvrtek 19. září

18.09.2019 08:59 Po přední straně tlakové výše nad Britskými ostrovy k nám bude i nadále proudit studený vzduch od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama