Světelná show nad ČR způsobila milionové škody

Praha - Včerejší nebývalá světelná podívaná nad Českou republikou měla bohužel i své stinné stránky. Bouřky a přívalové deště doprovázené silným větrem a na řadě míst i krupobitím budou mít podle prvních odhadů likvidátorů Generali na svědomí desítky škod, které se mohou vyšplhat až do řádu milionů korun. Pokud by se naplnil nejčernější scénář, mohlo by se jednat až o 200 škod za přibližně 10 miliónů. Nevíce byly zasaženy západní, severní a střední Čechy.

371

„K dnešnímu poledni máme z aktuálních intenzivních bouřek, tedy cca od soboty 30. června 2012, hlášeno zatím přibližně 550 škod v předpokládaném objemu téměř dvou desítek milionů korun,“ sdělil tiskový mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral a doplnil, že jde v drtivé většině o škody na majetku občanů, těch v tuto chvíli Česká pojišťovna eviduje více než 430.

„Příčinou škod bylo hlavně krupobití a také vichřice. Více než sedm desítek škod bylo pak klienty nahlášeno v souvislosti s úderem blesku a evidujeme i lokální záplavy či pády stromů. Jde naštěstí hlavně o menší škody,“ upřesnil Zavoral. „Pokud jde o oblast pojištění motorových vozidel, i zde již registrujeme několik desítek škod, hlavně po krupobití. Mobilní technici hlásí především poškozené části karoserií, střechy a poškozená přední a zadní okna. V menší míře mají vozy poškozeny další části karoserií nebo světla,“ řekl Zavoral. Podle jeho slov má Česká pojišťovna také hlášeny první škody na majetku zemědělců v objemu jednotek milionů korun.
 
Tiskový mluvčí Kooperativa pojišťovny Milan Káňa uvedl, že po uplynulých bouřkách prozatím Kooperativa registruje 180 pojistných událostí za sedm milionů korun. „Bohužel, jak upozorňuje ČHMÚ, Českou republiku by měly bouřky a přívalové deště trápit i v dalších dnech. Škody tak ještě mohou narůstat,“ upozornil Káňa.
 
Podle jeho vyjádření hlásí klienti nejčastěji škody na vichřicí poškozených střechách. „Zaznamenali jsme ale i škody způsobené spadlými stromy, například poničené elektrické vedení. Několik škod na elektronice v domácnostech způsobily rovněž údery blesku,“ doplnil mluvčí s tím, že po nedělní bouřce nejvíce škod hlásí lidé z Jihočeského kraje, z Vysočiny a také z Olomouckého kraje. „Včerejší vichřice a krupobití nejvíce škodily ve Středočeském kraji, zejména v obci Milín a jejím okolí,“ přiblížil Káňa.
 
„Bouřky a přívalové deště doprovázené silným větrem a na řadě míst i krupobitím budou mít podle prvních odhadů likvidátorů Generali na svědomí desítky škod, které se mohou vyšplhat až do řádu milionů korun. Pokud by se naplnil nejčernější scénář, mohlo by se jednat až o 200 škod za přibližně 10 milionů,“ konstatoval tiskový mluvčí Generali pojišťovny Jiří Cívka s tím, že nejvíce byly zasaženy západní, severní a střední Čechy.

„Klienti Generali zatím nahlásili minimum škod. Počet ale bezesporu poroste s každým dalším dnem. Upřesnění můžeme očekávat nejdříve ve středu, podrobnější statistiky pak počátkem příštího týdne,“ nastínil Cívka. Podle jeho slov lze předpokládat, že o řadě škod lidé nemají dosud tušení, vzhledem k tomu, že jsou na dovolené mimo republiku. „Navíc podle letitých zkušeností hlásí klienti škody způsobené řáděním přírodních živlů s tří a vícedenním zpožděním,“ uvedl Cívka.
 
„Od pátku nám do této chvíle přišlo kvůli bouřkám už 70 hlášení, za které budeme klientům platit odhadem více než tři miliony korun. Nejčastěji jde o škody, které způsobily vichřice, pády stromů, přepětí v síti, lokální záplavy a v jednom případě i požár. Motoristé nám oznámili 10 zničených vozidel po krupobití,“ sečetl škody tiskový mluvčí Allianz pojišťovny Václav Bálek.
 
„Dokonce už se nám ozvalo několik klientů, kterým budeme platit peníze z odpovědnostní pojistky, které se také slangově říká pojistka na blbost. Snažili se totiž pomáhat s následky bouřky a při tom bohužel způsobili další škodu,“ řekl Bálek. Podle jeho vyjádření silné hromobití uplynulých dnů neodradilo ani zloděje, kteří se vypravili loupit do domů a bytů právě v době, kdy se kolem nich tvořily stovky výbojů.
 
Z vyjádření Bálka dále vyplynulo, že "den před úplňkem", který ve statistikách pojišťovny pravidelně navyšuje počty pojistných událostí, opět dostál své pověsti. „Podle stejných statistik však v den úplňku, tedy dnes naopak počty případů klesají, takže výhled je v tomto směru optimistický, “ zakončil mluvčí.

Témata: Bouřky

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, tvoří se kolony

18.09.2021 11:11 Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami dnes na letišti v Mošnově na…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 14:17 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Předpověď počasí slibuje první noční mrazíky. Naměříme i dva stupně

18.09.2021 07:00 Pokud nejste vyloženě milovníky zimy, je na čase začít se připravovat na topnou sezónu. Podle…

Předpověď počasí na příští týden: Ochladí se až na 13 stupňů, pak přijde…

17.09.2021 07:00 Příští týden se v Česku citelně ochladí. Denní teploty spadnou až na 13 stupňů, ke konci týdne ale…

Předpověď počasí na víkend: Teploty spadnou až na 15 stupňů

16.09.2021 07:00 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Teplé počasí překazí déšť, hrozí i bouřky

15.09.2021 07:00 Ačkoliv Česko bude v následujících dnech až letní teplo, počasí se může místy rychle zkazit. Podle…

Předpověď počasí: Česko čekají poslední dva teplé týdny. Pak přijde podzim

14.09.2021 21:57 Aktualizováno Následující dva týdny budou teplotně mírně nadprůměrné, poté už teploty klesnou k dlouhodobému…

Předpověď počasí na příští víkend slibuje oproti tomu uplynulému ochlazení

13.09.2021 07:00 Zatímco uplynulý víkend byl na řadě míst v Česku stále ještě teplý, ten příští se ochladí. Teploty…

Předpověď počasí na příští týden: Léto s námi zůstane, bude až 27 stupňů

12.09.2021 22:00 Aktualizováno Příští týden bude v Česku ještě teplý. Místy dokonce teploty vyšplhají až na 27 stupňů. Vyplývá to…

Počasí: Nad Vysočinou stojí mraky, hrozí velmi silné bouřky

11.09.2021 22:04 Aktualizováno Na jihozápadě Vysočiny se dnes vpodvečer vytvořily velmi silné bouřky s přívalovými srážkami, které…

Počasí o víkendu může být rozlučkou s letošním létem

11.09.2021 07:00 Možná poslední letní víkend letošního roku právě začíná. Meteorologové z Českého…

Předpověď počasí na dnešek slibuje silné bouřky

10.09.2021 07:00 Jihozápadní polovinu Čech v pátek odpoledne a večer ojediněle zasáhnou silné bouřky, doprovázené…

Související:

Právě se děje

reklama