V Česku je extrémně málo slunce! Hrozí zdravotní problémy!

Praha - Slunečního svitu je od začátku roku extrémně málo, za celý leden se slunce ukázalo průměrně jen na 20 hodin, což je 43 procent délky svitu obvyklé pro toto období. Za minulý týden pak svítilo slunce průměrně jen dvě hodiny.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

V lednu obvykle svítí slunce více než 45 hodin, v únoru pak asi 73 hodin. Letošní první měsíc roku byl ale tak zatažený a na slunce chudý, že i ve Starém Městě u Uherského Hradiště a Kuchařovicích na Znojemsku, kde bylo paprsků nejvíc, naměřili meteorologové jen kolem 37 hodin slunečního svitu.

"Na druhé straně statistiky ale stojí fakt, že prosinec byl z hlediska množství slunce spíše nadprůměrný, takže letošní zima až tak depresivní není," upozornil meteorolog Martin Štros z meteocentrum.cz. Dlouhodobé měsíční průměry kolísají na českém území mezi 50 hodinami v zimních měsících až po zhruba 200 hodin v červnu a červenci.

O tom, že slunění může být velmi nebezpečné, není pochyb. Ovšem ne všichni si uvědomují, že i nedostatek slunění může vést k řadě onemocnění jako jsou například roztroušená skleróza, obezita, osteoporóza či deprese. Nedostatek slunečního svitu totiž omezuje tvorbu vitaminu D, který je pro tělo nezbytný.

V měsících skoupých na slunce často nezbývá než dohnat hladinu vitaminu D stravou. Doporučená denní dávka pro dospělého člověka by podle Ruskové měla obsahovat například 50 gramů makrely nebo sleďů, 100 gramů lososa nebo jedno vejce. Mezi další potraviny bohaté na vitamin D patří mléčné výrobky, cereálie nebo pomerančový džus.

Existuje i domáci varianta slunce. To je lampa „simulátor slunečního světla", která stojí kolem 5000 korun. Účtu za elektřinu se vůbec nemusíte bát. Přístroj má spotřebu jako obyčejná žárovka a díky němu si do sebe můžete „pustit" potřebnou dávku denního světla.

Loading...
Témata: Počasí | Slunce | zdraví
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a pátek 23. srpna

22.08.2019 09:12 Kolem tlakové výše se středem nad Pobaltím k nám začne proudit teplejší vzduch od jihovýchodu,…

Meteorologové mění předpověď počasí. Bude úplně jiné, než se čekalo

22.08.2019 08:29 Navzdory tomu, že některé předpovědi počasí počítaly s tím, že příští týden se v Česku začne…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 16:18 Aktualizováno Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

Počasí na první zářijové dny: Je to zlé. Začátek školy proprší?

21.08.2019 13:06 Aktualizováno Začátek školy se nezadržitelně blíží a žákům a studentům zbývá už jen několik posledních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama