Toto je březnové počasí? Česko zasáhly první jarní bouřky

Praha - Střední Evropa dnes zažívá jarní i zimní počasí. Na severu Německa a Polska vydatně sněží. Nejvíce sněhu napadlo v Hamburku, kde ráno leželo 16 cm. V Berlíně napadlo kolem 5 cm sněhu. Teploty se nyní pohybují kolem bodu mrazu a stále místy sněží. Zcela odlišné počasí panuje na jihu.

371
doporučujeme

V jižním Německu se teploty šplhají až k 15 °C. Teplý vzduch proudí i do Česka. Nejtepleji bylo v 15 hodin v Plzni, kde teplota vystoupila na 14 °C. Kolem 12 °C se pohybovaly teploty v Praze. Na přepisování rekordních záznamů ovšem tyto hodnoty nestačí. V roce 1948 bylo Praze téměř 18 °C.

Na Čáslavku jsou dokonce aktuálně hlášeny i první jarní bouřky. Během dopoledne narůstala bohatá kupovitá oblačnost, která přerostla až do bouřkových oblaků. Bouřky jsou jen slabé a nezpůsobují žádné komplikace. Letos se první jarní bouřky vyskytly velmi brzy. Minulý rok byly zaznamenány až 23. března (v předminulém ještě o několik dní později).

Za nezvyklým počasím stojí výrazné teplotní rozhraní, které odděluje arktický vzduch v severních částech Evropy, od teplého na jihu. V dalších dnech se pozvolna začne ochlazovat i nad naším územím. Sněhové vločky se vrátí do nížin. Se změnou počasí bude na silnicích hrozit ledovka a náledí.

Témata: Počasí | Bouřky
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Studené léto za dveřmi? Předpověď počasí na měsíc slibuje ochlazení

12.06.2021 21:58 Aktualizováno V příštích týdnech budou zřejmě teploty v Česku mírně klesat. Tento týden a na začátku příštího…

Počasí se uklidní. Meteorologové zmírnili dnešní výstrahu

06.06.2021 10:38 Meteorologové zmírnili výstrahu před bouřkami na dnešek. Silné bouřky čekají už jen v Plzeňském a…

Silné bouřky v Německu zabíjely. Teď míří na Česko

05.06.2021 21:13 Aktualizováno Bouřky v jihozápadní polovině Česka dnes budou silnější, než meteorologové čekali. Spadne až 50…

Počasí: V sobotu zasáhnou část Česka bouřky, může se přidat i krupobití

04.06.2021 11:18 V jihozápadní polovině České republiky se v sobotu odpoledne budou místy vyskytovat bouřky s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama