Jak bude v dubnu? Meteorologové mají dobré zprávy!

Praha - Až do konce března zřejmě nepřesáhne průměrná teplota v Česku šest stupňů Celsia, výraznější oteplení pravděpodobně nastane až druhý týden v dubnu. Ve svém měsíčním výhledu to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Ilustrační foto

Pozvolna by mělo ubývat i srážek, začátek dubna by mohl být sušší. Končící týden s průměrnou teplotou pod minus tři stupně Celsia je podle meteorologů jedním z nejchladnějších týdnů v tomto ročním období od roku 1951.

Průměrná teplota v ČR od poloviny března do poloviny dubna v letech 1981 až 2010 činila šest stupňů Celsia, průměrný úhrn srážek v Česku mezi roky 1981 až 2010 v tomto období dosáhl 41 milimetrů.

Až do konce března bude počasí srážkově průměrné, teplotně spíše podprůměrné. V nižších polohách budou srážky smíšené nebo dešťové, často mrznoucí. Ve vyšších polohách se dá i nadále očekávat sněžení.

V dubnu by se mělo postupně pozvolna oteplovat, druhý dubnový týden by měl být podle ČHMÚ s šedesátiprocentní pravděpodobností teplotně nadprůměrný. Už od začátku dubna by měly ustat srážky.

ČHMÚ vydává měsíční předpovědi bez konkrétních údajů o teplotách a množství očekávaných srážek, tyto předpovědi totiž příliš nevycházely.

Jaké by mělo být dubnové počasí dle pozorování generací našich předků? Server wendys.cz píše, že první dubnové dny by ještě mohly být ve znamení poměrně přívětivého období přicházejícího z konce března, které je známo jako mariánsko jaro. Toto období však obvykle svého vrcholu dosahuje již v měsíci předchozím a často se dubna ani nedožije. Pro první dubnovou polovinu je mnohem charakterističtější tzv. aprílová zima, která se dostavuje s pravděpodobností až okolo 80%. Jde o období teplotně značně rozkolísané, proměnlivé, často chladné až mrazivé.

Přívětivější počasí by se mělo dostavit asi v polovině dubna v podobě rudolfského jara (Rudolf má svátek 17. dubna), které bývá typické velmi výrazným oteplením, jímž obvykle končívají i ty nejtvrdší a nejdelší zimy. Bohužel však toto období přicházívá s pravděpodobností jen okolo 60% a zřídka trvá déle než 2 až 5 dnů.

Poté se opět obvykle vrací chladné počasí. Naši předci mluvili o vojtěšských chladnách (Vojtěch má svátek 23. dubna), která jsou přerušena jiřským jarem (sv. Jiří se slaví 24. dubna) s vyššími teplotami.

Ale protože je duben a počasí je tudíž nestálé, nastupují už po pár dnech oteplení floriánská chladna (sv. Florián se slaví 4. května), která mohou přinést i sníh a mrazy, jež nezřídka napáchají mnoho škody v předčasně rozkvetlých zahradách a sadech (a v takových případech se obvykle mluví o prvních ledových mužích).

Témata: Počasí | Jaro | ČHMÚ

Předpověď počasí na víkend slibuje ochlazení

23.06.2021 07:00 O víkendu se v Česku ochladí. Oproti tomu uplynulému, při němž teploty překračovaly hranice…

Předpověď počasí pro začátek prázdnin. Zavládne pravé léto?

22.06.2021 22:00 Aktualizováno Probíhající týden je posledním, který se plně odehraje v červnu, což znamená jediné: letní…

Počasí: Česko dnes zasáhnou silné bouřky, krupobití a přívalový déšť.…

21.06.2021 12:05 Meteorologové varovali před bouřkami, které mohou být v úterý v Čechách i velmi silné. Přívalový…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 08:02 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

Česko zažilo o víkendu mimořádně tropické počasí. Předpověď na další dny…

21.06.2021 07:00 Česko prožilo mimořádně horký víkend. Teploty v sobotu poprvé v tomto roce na některých místech…

Vedra dnes ukončí silné bouřky. Předpověď počasí ale slibuje další tropy

20.06.2021 21:52 Aktualizováno Už dnes by se Českem měla přehnat vlna bouřek, která ukončí tropické dny. Přesto během dne…

Počasí dnes rekordy netrhalo. Nejteplejším dnem tohoto roku zatím zůstane…

20.06.2021 18:47 Nejteplejším dnem letošního roku zůstává sobota 19. června a zřejmě jím zůstane i v nejbližší době.…

Předpověď počasí na víkend: Přijdou ještě větší vedra, než dosud

19.06.2021 21:59 Aktualizováno Česko v posledních dnech zažívá letní teploty. Dnes a zítra by ale podle Českého…

Česko zažilo supertropické počasí. V neděli bude ještě větší vedro

19.06.2021 18:41 Česko dnes poprvé v tomto roce zažilo takzvaný supertropický den, kdy teploty přesáhly 35 stupňů…

Meteorologové varují před vysokými teplotami. Předpověď počasí slibuje až…

18.06.2021 22:02 Aktualizováno Třicetistupňové vedro zůstane v Česku minimálně do víkendu. V pátek bude na většině území přes 31…

Související:

Právě se děje